Aşı olmayanlara yönelik yeni kısıtlamalar geliyor!


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Koronavirüs salgını kapsamında aşılama devam ediyor. Ancak aşı olmayanlar için bazı kısıtlamaların geleceği haberi gündemi son günlerde oldukça meşgul ediyor. Peki nedir bu kısıtlamalar?

Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser ve bazı kamu kurumlarına girişleri engelleneceği iddiası bir süredir kamuoyunun gündeminde konuşulup tartışılıyor. Söz konusu iddia ise tepkilerin odağında.

Koronavirüs salgınının, sonbahar aylarına kadar tamamen kontrol altına alınması ve toplumun büyük bölümünün aşılanma planının hayata geçirilmesi için pek çok düzenleme yapılıyor.

Bazı uzmanlar katıldıkları açık oturumlarda, "Aşı yavaşladı, açılma hızlandı. Böyle giderse sonbahar hedefini tutturmak zorlaşır" şeklinde açıklamalarda bulunuyor.

Sağlık Bakanlığı cephesinde ise hızlı bir aşı kampanyasıyla sonbaharda toplumsal bağışıklığın yüzde 70'e ulaşması hedeflendiği belirtiliyor.

Aşılama planının başarıyla uygulanabilmesi için bazı tedbirlerin alınması gerektiği de uzmanlar tarafından paylaşılan bilgiler arasında.

Uzmanların değerlendirmelerine göre aşı randevularına olan ilgi azalma eğiliminde.

Bunu nedeni ise 40-50 yaş arasındaki orta yaş vatandaşların aşıya olan duyarsızlığı gerekçe gösteriliyor. 

18-35 yaş arası vatandaşların ise hem tedbirlere uyma hem de aşıya olan ilgi açısından en duyarsız kitle olduğu belirtiliyor.

Aşı kısıtlamaları

Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonunda, karar vericiler ve sosyal bilimcilerle birlikte toplumun aşı psikolojisini yönetmek için yeni kararlar alınması gerektiği de uzmanlar tarafından dikkat çekilen konulardan biri.

Özellikle, sonbahara kadar toplumun yüzde 70’inin bağışıklık kazanması gerektiği, aksi durumda bu oranın yüzde 50 civarında kalabileceği öngörülüyor. Uzmanlar, “Kurallara uymayarak toplumu enfekte eden ile aşıya duyarsız olan aynı yaş grubu.  Bir de ‘sonbaharda her şey bitecek, maskesiz dönem başlayacak’ gibi erken yayılan hava nedeniyle, fazla rahatlama yaşanmaya başladı” şeklinde tepkilerini dile getiriyor.Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
Koronavirüs Sağlık Bakanlığı Aşı