Koronavirüs Aşı Randevusu Nasıl Alınır?


Google News

Yayınlama: 2 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Haziran ayında 20 yaş üzeri herkesin aşılanacağı açıklamasından sonra aşı randevusunun nasıl alınabileceği konusunda pek çok araştırma yapılıyor. Tüm detaylar ve cevaplar bu haberimizde...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın son açıklamalarıyla koronavirüs salgını hakkında umut verici gelişmelerin yaşandığı gündeme gelmişti. BioNTech ile yapılan anlaşmayla 120 milyon doz aşının Türkiye'ye geleceğini belirten Fahrettin Koca ' Artık Türkiye'nin aşı sorunu kalmamıştır' ifadesini de vatandaşlarla paylaşmıştı. 

Ülkemizde koronavirüs salgını için yapılan aşılama programında kişiler yaş ve öncelik durumlarına göre sınıflandırılıyor. Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamaya göre Haziran ayında 20 yaş üzeri herkesin aşılanacak.

Dolayısıyla aşılamanın hız kazanacağı yakın dönemde koronavirüs aşısı için alınan randevu konusunda da izlenecek adımları pek çok kişi bilmiyor. İşte koronavirüs aşısı için randevu alma yolları...


e-Devlet Üzerinden Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

Geçmişe dair tüm sağlık bilgilerinize ve kayıtlarınıza erişebilmenizi sağlayan e-Nabız uygulamasıyla artık aşı randevusu da alınabiliyor. e-Devlet şifrenizle e-Nabız uygulamasına kolaylıkla giriş yapabilirsiniz.

enabiz.gov.tr sayfasına girdikten sonra ‘e-Devlet ile giriş’ kısmından sisteme giriş yapabilirsiniz.

Karşınıza çıkan COVİD-19 aşı durumu sorgulama bölümünden kolayca aşı randevusu oluşturabilirsiniz.

Ancak sağlık bakanlığının belirlemiş olduğu öncelik sırasında bulunmuyorsanız koronavirüs aşı randevusu oluşturamazsınız. Öncelik sırasının değişmesiyle randevu alabilmek için tekrar başvurmanız gerekir.


MHRS Koronavirüs Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

MHRS üzerinden aşı randevusu alabilmek için öncelikle MHRS adresine giriş yapmanız gerekiyor. Sayfaya giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımda yer alan ‘Randevu Al’ seçeneğine tıkladığınızda 

T.C kimlik numarası ve şifrenizle birlikte aile hekiminizi seçip, aşı randevusunu alabilirsiniz.

Fakat aşı önceliğinde değilseniz aşı randevusu oluşturamazsınız. Öncelik sırasının değişimini takip ederek daha sonra tekrardan randevu oluşturmalısınız.

Sağlık bakanlığının konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

"Covid-19 aşısını mesai saatleri dışında ve hafta sonu da tüm hastanelerden randevu alarak yaptırabilirsiniz."


Yorumlar

Yorum Yap

Benzer İçerikler
aşı koronavirüs sağlık bakanlığı