Zayıflamak için mutlaka bilmeniz gereken 10 önemli bilgi


Google News

Yayınlama: 2 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Kilo vermek çağımızın en zorlu süreçlerinden biri. Bu yolda hedefine ulaşmak isteyen pek çok birey ne kadar uğraşsa da bazen istediğini alamaz. İşte sağlıklı ve doğru bir şekilde kilo vermek için en önemli bilgiler...

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri fazla kilolar. Özellikle son dönemlerde yaşanan pandemi koşulları sebebiyle pek çok kişi aldığı fazla kilolardan muzdarip. Zayıflamaya karar verenler her Pazartesi yeni bir diyete başlar fakat genellikle çok sürmeden bu diyet de son bulur. Bu yazımızda klasik diyet ve zayıflama taktiklerinden farklı olarak doğru kiloya ulaşma yolunda kazanmanız ve kaybetmeniz gereken bazı alışkanlıklara değindik.

Çünkü kilo vermenin en doğru yolu yavaş ve sağlıklı olandır. Aşağıda sıraladığımız yöntemleri hayatınıza uygulayarak ve bu yöntemleri özümseyerek hem yaşam şeklinizi değiştirebilirsiniz hem de kilo verdikten sonra kilonuzu rahatça koruyabilirsiniz.

İşte zayıflamak için mutlaka bilinmesi gereken 10 önemli bilgi...


1-) Her öğünde proteince zengin ama yağı alınmış, kaşar peyniri, beyaz peynir, lor peyniri, yoğurt, süt gibi besin gruplarının yanında et, beyaz et, yumurta, balık, bal gibi hayvansal gıdalar, baklagiller ve diğer proteince zengin bitkisel kaynaklardan faydalanmalısınız.

Protein bakımından zengin ama yağ bakımından fakir yiyecekleri tüketirseniz uzun süreli diyetlerin verdiği bitkinlik ve yorgunluğa yakalanmadan sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.


2-) Her bir avuç kadar tahıl ya da nişastalı ürünler tüketmelisiniz. Bu besinler kepekli ekmek, patates, mısır ya da baklagiller olabilir.


3-) Öğünlerinizde sebze ve meyveye ağırlık verin. Tükettiğiniz sebze meyve oranı arttıkça kilo vermek sizin  için çok daha kolay bir hale gelecek.


4-) Yemeğin yanına sizin için en çok yakışan şey su olsun. Su tüketimini arttırın ve meyve sularından uzak durun. Dilerseniz meyve sularını kendiniz yapabilir ve şeker oranını azaltabilirsiniz. Ancak kendiniz yapsanız bile günde 2 bardaktan fazla tüketmeyin.


5-) Sabahları uyandıktan sonra 1 saat içerisinde kahvaltınızı yapın ve her 3 saatte bir bir şeyler atıştırın.

Kendinizi uzun süreli açlığa maruz bırakmayın. Akşam yemeğinden sonra pek bir şey yememeye dikkat edin.


6-) Düşük glisemik indeksli yiyeceklerden; meyve, meyve salatası, kuru meyveler, çiğ sebzeler, marul, yoğurt, yağsız sütlü puding gibi besinleri tüketmeniz sizi hem tok tutar hem de fazla kalori almanızı engeller. Yine sebze suları da iştah kesici ve kilo verdirici etkilere sahiptir.


7-) Karmaşık kalori hesaplama gereçleri ve yöntemleri kullanmak yerine yiyeceklerinizi ve içeceklerinizi içerdikleri kalori miktarlarına göre 1 ile 3 arasında puanlayın. Puanlama yöntemiyle diyet ve zayıflama programlarını uygulamak son dönemin en popüleri haline geldi.


8-) Zayıflama yolunda sizi başarısız kılan alışkanlıklarınızı tespit edin. Örneğin bazı insanlar sabah kahvaltısını ve öğle yemeğini hafif tutarken ağırlığı akşam yemeğine verir. Bu şekilde size kilo aldıracak nitelikteki alışkanlıklarınızı terk ederseniz zayıflama yolunda önemli yol kat edersiniz. 


9-) Zayıflama ve diyet uygulamalarına geçmeden önce 7 gün boyunca ne yiyip, içtiğinizi not ederek beslenme alışkanlığınızı bir deftere yazın. Bu şekilde öğün zamanlarınızı, yediğiniz kalorili yiyecekleri, yemeniz gerektiği halde yemek istemediğiniz sebze ve meyveleri, tükettiğiniz aşırı şekerli gıdaları da görmüş olursunuz.


10-) Kilonuzu düzenli olarak ölçün ve not edin. Kendinize bir hedef koyun ve bu hedefi en üste not edin.

Bu sayede hedefinize yaklaşırken hem daha istekli olursunuz hem de başarılarınızı izleme şansına sahip olursunuz.
Yorumlar

Yorum Yap

Benzer İçerikler
kilo kilo verme zayıflama beslenme diyet