Esnafa hibe desteğinden kimler yararlanacak, başvurular ne zaman başlayacak?


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Koronavirüs salgını nedeniyle maddi kayıp yaşayan esnafa hibe desteği yapılacağı açıklandı. Bu hibe desteğinden faydalanacak işletmelerin ve hibe desteğine yapılacak başvuruların tüm detayları bu haberimizde...

Son kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan esnafa hibe desteği yapılacağı konusunda bazı açıklamalarda bulunmuştu. Koronavirüs salgını nedeniyle gelir kaybına uğrayan esnaflara bir kereye mahsus olmak üzere 3 bin veya 5 bin lira hibe desteği yapılacağına açıklamalarında yer vermişti. Çeşitli sektörlerde hizmet veren işletmelerin faydalanabileceği hibe desteğine başvuru tarihi 25 Mayıs olarak belirlendi.


Esnafa Hibe Desteği Başvuruları Nasıl Yapılacak, Ne Zaman Başlayacak?

Ticaret Bakanlığı'nın hibe desteği konusunda yaptığı açıklamalarda esnaflara yapılacak olan hibe desteği için başvuruların 25 Mayıs tarihinde başlayacağı duyuruldu. Başvurular 1 ay boyunca devam edecek ve e-devlet üzerinden yapılabilecek. Ticaret Bakanı Mehmet Muş; 17 Mayıs'tan önce vergi mükellefiyetini tesis ettirmiş kişilerin hibe desteğinden faydalanabileceğine de açıklamalarında yer verdi.


Hibe Desteğinden Kimler Faydalanabilecek?

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile esnaf destek yardımları için şu bilgileri verdi:

''1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkara iki ayrı grup halinde 4 milyar 622 milyon liralık destek verilecek. Birinci grupta kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar gibi işletmeler yer almaktadır. Sayıları toplamda 235 bine ulaşan bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemesi yapılacaktır.

İkinci grupta bakım, onarım, tamirat, kaporta işleri ile uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeler, kurs işletmecileri yer almaktadır."

İkinci gruba daha önceki destek ödemelerinden yararlanan lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü, otobüsçü ve pazarcıların da dahil olduğu bu gruptaki vatandaşlara bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi yapılacaktır.


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
hibe koronavirüs covid19 Erdoğan