İŞKUR'a nasıl başvuru yapılır? İŞKUR başvuru şartları nelerdir? İŞKUR iş ilanları 2021


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

On binlerce iş arayan İŞKUR sayesinde iş sahibi olabilecek. Peki İŞKUR’dan online iş başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartları nelerdir?

İŞKUR  her yıl olduğu gibi bu yıl da farklı iş kollarında personel alımı yapmaya devam ediyor. Özellikle son günlerde "İŞKUR sağlıkçı alımı" konusu bir iş sahibi olmak isteyen sağlıkçılar tarafından fazlasıyla takip edilen ve araştırılan bir konu. Öte yandan yine oldukça merak edilen ve sık araştırılan bir diğer konu ise "Çaykur işçi alımı" konusu...

Bunun yanında evden çalışabilecek ve evden paketleme gibi işler yapmak isteyen kişiler için de İŞKUR'a başvuru yapabilmek mümkün.  

Kısacası on binlerce iş arayan İŞKUR sayesinde iş sahibi olabilecek. 

Peki, İŞKUR  başvurusu nasıl yapılır?


İŞKUR Başvuru şartları nelerdir?

İş arayanlar veya işyerinde çalışmak üzere işçi arayanlar yani işverenler için akla gelen ilk yer İŞKUR’dur.

İŞKUR aracılığıyla yeteneklerine ve kriterlerine uygun iş arayan vatandaşların nasıl bir yol izlemesi gerektiği de büyük bir merak konusu. 

Peki, İŞKUR üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır? İşte tüm bu merak edilenler hakkında hazırladığımız haberimiz...

Son zamanların en çok sorulan sorusu: İŞKUR personel alımı başvurusu nasıl yapılır? İş bulmak isteyen vatandaşlar İŞKUR sayesinde amacına daha hızlı ulaşabiliyor.

İŞKUR personel alımı yapacağını açıkladıktan sonra iş arayanlar başvuru işlemlerini öğrenebilmek için internette oldukça fazla araştırma yapıyor. 


İŞKUR PERSONEL ALIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Vatandaşlar, İŞKUR'un internet sitesi üzerinden veya bulunduğu ilin İŞKUR İl Müdürlüğü'ne gidip sisteme üye olabilir.

İş arayanlar ve iş başvurusu yapmak isteyenler İŞKUR'un internet sitesine iş tecrübelerini ve bilgilerini kayıt ettikten sonra; kişisel bilgileriyle eşleşen iş ilanlarını bulabilirler. 

İş arayanlar sadece yurtiçi değil aynı zamanda yurtdışı iş ilanlarından da faydalanabilir, işverenlerle iletişime geçebilirler.


İŞKUR KAYIT İŞLEMLERİ

İlk önce https://esube.iskur.gov.tr/ linkinden İŞKUR'un ilgili sitesine giriş yapmalısınız.

İŞKUR kayıt olmadan önce bilgi sahibi olmanız gereken önemli noktalar bulunmaktadır.

İŞKUR sisteminde iş arayanlar ile işverenler ayrı olarak değerlendirilir. Sistem il önce hangisi için kayıt olduğunuzu sorar.

Üyelerin hesaplarını aktif hale getirebilmeleri için sisteme e-posta ya da telefon numarası girmeleri gerekmektedir. En az birisini girmek yeterlidir.

Aksi durumda gönderilen  onay kodu iletilemeyeceği için üyelik etkinleştirilemez.

Üyelerin hesapları son işlem tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde aktif olmaz ise yani hesabınıza 1 yıl boyunca girmezseniz üyeliğiniz dondurulur.

Bu bir yıllık süre engelli ve eski hükümlü kayıtlarında iki yıldır.

Üyeler tarafından 15 gün içerisinde açılmayan veya okunmayan mesajlar kendiliğinden silinir.

İŞKUR'a kayıt olabilmek için yazımızın ilk kısmında da belirttiğimiz gibi işveren ya da iş arayan olduğunuzu belirtmeniz gerek.

Daha sonra otomatik olarak karşınıza çıkan üyelik sözleşmelerini kabul etmeniz gerekiyor.

Profil bilgilerinizi ( şifre, isim soy isim vb bilgileri ) doğru ve eksiksiz olarak kaydetmelisiniz. 

Bu alanda, kişisel özellikleriniz, eğitim durumunuz, iş aradığınız alanlar vb bilgileri kaydedebilir dilerseniz word dosyası olarak özgeçmişinizi de ekleyebilirsiniz.

Profil resmi eklemeniz de önerilir. Profil resmi olanların iş bulma şansının daha çok olduğu görülmüştür. 

Sonrasında İŞKUR size bir danışman belirler ve iş arayanla ile sizi veya işverenle ile sizi anlaştırabilmek için danışman çalışmalarını yapar.

İnternet aracılığıyla İŞKUR'a üye olamıyorsanız, bulunduğunuz ildeki İŞKUR İl Müdürlüğüne öğrenim durumunuzu gösteren bir belge ile

başvuru yapabilme şansınız da vardır. İlgili personeller size kayıt işlemleri için yardımcı olacaktır.


İŞKUR PERSONEL ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI

İŞKUR başvuru şartları nelerdir?

Herhangi bir iş ilanına başvuru yapacak adayların şu şartları taşıması gerekiyor:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Kamu haklarından herhangi bir kısıtlama ya da yasağı olmamak.

Görevini devamlı yapabilmesini engelleyecek hastalığı ya da bulaşıcı hastalığı bulunmamak.

Taksirli suçlar, kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlara çevrilmiş suçlar ile aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere; altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı işlenen suçlarla, rüşvet, irtikap, zimmet, dolandırıcılık, nitelikli hırsızlık, hırsızlık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, göreve ilişkin sırrı açıklama, devlet sırlarına karşı suçlardan dolayı hükümlü bulunmamak. 667 sayılı KHK kapsamında terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu’nca devletin milli güvenliğine ve iradesine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı bulunmamak.

Güvenlik soruşturması olumlu çıkmak...Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
Çaykur İşçi İşçi alımı İşkur Başvuru İş İlanları İş Başvurusu