İŞKUR işsizlik maaşı ne kadar? 2021 yılı başvuru şartları nelerdir?


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

2021 yılı en düşük ve en yüksek işsizlik maaşları belirlendi. İşsizlik maaşı alabilmek için belirlenen şartları sağlıyorsanız ne kadar işsizlik maaşı alacağınızı haberimizden öğrenebilirsiniz.

İşsizlik maaşı ve başvuru şartları, halihazırda çalışan, işten ayrılmış ya da ayrılmak üzere olan vatandaşlar tarafından internette son zamanlarda sıkça araştırılıyor. Peki 2021 yılı için en düşük ve en yüksek güncel işsizlik ödeneği ne kadar?

Konuyla ilgili hemen her yıl asgari ücret tutarı açıklandıktan sonra asgari ücrete göre düzenlenen diğer ödenekler de belirlenir.

2021 yılının başında yeni asgari ücretin belirlenmesinin ardından bu yıl ki işsizlik ödeneği olarak bilinen işsizlik maaşı da yapılan değerlendirmeler sonucunda netleşti. 

2021 yılında işsizlik ödeneği ne kadar olacak diye merak ediyorsanız işte cevaplar...Hangi şartlarda işsizlik maaşı alınabilir?

Kendi istek  ve iradelerinin haricinde işten çıkarılanlar ve işsiz kalanların son aktif çalışma gününün öncesindeki 120 iş günü içerisinde  çalışmış olması ve mesai saati eksiği olmaması gerekiyor.

Bu şartlara ek olarak da işsiz kalan kişinin işten ayrılışından önceki son 3 sene içerisinde en az 600 iş günü dahilinde işsizlik sigorta priminin ödenmiş olması gerekiyor.

Bu şartlara sahip olan kişiler işsizlik maaşından faydalanabiliyor.


2021 yılında işsizlik maaşı ne kadar oldu?

2021 yılında alınan en düşük işsizlik maaşı 1420 lira olarak belirlendi.

Aynı zamanda yine 2021 yılında bir kişinin faydalanabileceği en yüksek işsizlik maaşı tutarı da 2 bin 840 lira olarak belirlendi.

İşsizlik maaşı hesaplanırken bazı hususlara göre hareket ediliyor. Bu önemli hususlar şöyledir:

İşsiz kalmış bir kişinin alacak olduğu işsizlik maaşı, brüt asgari ücretin %40'ının altında olmaması gerekiyor. 

Bununla beraber yine işsiz kalmış olan kişinin alacağı işsizlik maaşı, brüt asgari ücretin %80' inin üzerinde olamaz.

İşsizlik maaşından faydalanan kişinin bu gelirine damga vergisi haricinde herhangi bir kesinti uygulanamaz.

Net hesaplamalar doğrultusunda damga vergisi yansıtılmış en düşük işsizlik maaşı 1420 TL olurken yine damga vergisi yansıtılmış olan en yüksek işsizlik maaşı da 2840 TL olarak ödenmektedir.


İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır?

İşsizlik ödeneğinden yararlanmak istiyorsanız öncelikle işyerinizle olan sözleşmenizin feshinden sonraki ilk 30 gün içerisinde size en yakın İŞKUR birimine işsizlik maaşı için başvuruda bulunmalısınız.

İşsizlik maaşı başvurusunu şahsen İŞKUR binasında yapabileceğiniz gibi aynı zamanda internet üzerinden www.iskur.gov.tr adresine girerek başvuruda bulunabilirsiniz.

İşsizlik ödeneği için başvuruda bulunduğunuzda başvurunuza eş zamanlı olarak şahsınıza iş arayan kaydı yapılır veya daha önceden iş arayan kaydınız varsa güncelleme yapılır.

Bu iş arayan kaydı sayesinde işsiz olan bireylere danışmanlık, işe yerleştirme ve eğitim kursları gibi hizmetlerin alınması sağlanır.


İşsizlik maaşından ne kadar süre faydalanabilirsiniz?

İşsizlik maaşınızın süresini daha önce ödenmiş olan işsizlik sigorta priminiz belirliyor.

Daha net bir şekilde açıklamak gerekirse örneğin son 3 sene içerisinde 600 gün işsizlik primi ödenmiş olan kişiler 6 ay boyunca  işsizlik maaşı alabilir.

Buna ek olarak 900 günlük işsizlik prim ödemesi olanlar 8 ay ve 1080 gün işsizlik primi ödenmiş olan kişiler de 10 ay boyunca işsizlik ödeneği almaya devam edebiliyor.


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
İşkur işsizlik işsizlik maaşı