HES kodu nedir? HES kodu nereden alınır? SMS ile (Mesajla) HES kodu nasıl alınır?


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

HES (Hayat Eve Sığar) kodu nedir, nereden alınır? HES kodu SMS yani mesajla nasıl alınır? HES kodu almanın en hızlı ve en kolay 3 yolu ve diğer tüm önemli detaylar bu haberimizde

2019 yılının Aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs (Covid19) salgını, hayatımızda ve tüm dünyada etkili değişiklikler yarattı.

Çok kısa sürede tüm dünyaya yayılan bu virüs sosyal hayatımızı ve günlük rutinlerimizi ciddi anlamda kısıtlamış durumda.

Ülkelerin politikalarına ve durumuna göre farklı önlemler alındı. Belirli sürelerde uygulanan karantina dönemleri beraberinde ilk kez karşılaştığımız değişiklikleri de beraberinde getirdi. Ülkemize resmi veriler doğrultusunda Mart ayında giriş yapan koronavirüs bugün ülkemizin de büyük çoğunluğuna ne yazık ki yayılmış durumda. İllere göre değişiklik gösteren vaka sayıları ölüm oranları hepimizi üzüyor ve önlem alma konusunda daha da dikkatli davranmaya itiyor.


Koranavirüs Nasıl Yayılıyor, Nasıl Korunabiliriz?

Koronavirüs nasıl bulaşır sorusuna cevap verirken alınacak olan önlemlerle açıklamak daha doğru olacaktır. Akut solunum yoluyla bulaşan bu virüsten korunmanın ilk yolu temizlik ve maske takmak. Ellerimizi sık sık yıkamalıyız .El temizliği konusunda asında çok da abartmaya gerek yok. Bu konularda sık sık açıklama yapan uzmanlar su ve sabunla ellerimizi yıkamanın yeterli olacağını söyler. Su ve sabuna ulaşma kolaylığı bulamadığınız durumlarda alkol bazlı dezenfektan veya kolonya da kullanabilirsiniz. Hastalık belirtisi gösteren kişilerle temas etmemeli, sosyal yaşantınızda da diğer kişilerle aranıza en az 1 metre mesafe koymalısınız. Önlemleri belki de en önemli olanı maske takmak. Bulunduğunuz her ortamda koronavirüsten korunmak için mutlaka maske takmalısınız. Maske takmanın önemi olduğu kadar maskeyi doğru şekilde kullanmak(ağzı ve burnu tamamen kapatacak şekilde)da çok önemli.


Tüm bu önlemleri uygulamakla beraber koranivürüsten korunmanın en önemli yolu bağışıklık sistemimizi güçlendirmek. Vücudumuzu koranavirüse karşı hazırlamak için bağışıklık sistemimizi güçlendirmeli yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmeliyiz. Yine en önemli şartlardan biri de gün içerisinde bol bol sıvı tüketmemiz gerektiği. Tüm dünyayı zor durumda bırakan ve hızla yayılan Covid 19 ne yazık ki şuan ki verilerle % 3-4 öldürücü oranda.

Koronavirüs nedir, nasıl bulaşır, kendimi nasıl korurum diyorsanız sağlık bakanlığı tarafından söylenen tüm tedbirlere uymalı ve etrafınızdakilerle aranıza mutlaka mesafe koymalısınız.


HES Kodu Nedir? HES Kodu Nereden Alınır? 

HES kodunuzu, akıllı telefonunuzun uygulama mağazasında bulunan Hayat Eve Sığar uygulamasını indirerek bu uygulamadan ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Aynı zamanda HES kodu SMS üzerinde ya da e-devlet üzerinden alınabilir. HES kodunuz olmadan otobüs, uçak, tren gibi toplu taşıma araçlarını kullanamazsınız.

Alışveriş merkezleri ve kamu kurumlarına HES kodunuz olmadan giremezsiniz. HES kodu almak ücretsizdir. HES kodu kişiye özel olup her kişi için tek tek alınması gerekir.0-2 yaş arası çocuklar için HES kodu zorunluluğu yoktur. HES kodu toplu taşıma araçları için mecburidir, kendi aracınızla seyahat edecekseniz HES koduna ihtiyacınız olmaz.


Kısa Mesaj (SMS) ile Hes Kodu Nasıl Alınır?


Cep telefonunuzun kısa mesaj bölümüne büyük harflerle HES yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra TC kimlik numaranızı, kimliğinizin seri numarasının son dört hanesini ve HES kodunu kullanmak istediğiniz süreyi (maksimum 45 gün) aralarında boşluk bırakarak 2023'e gönderin.

Yazacak olduğunuz bu kısa mesajla size özel HES kodunuzu ücretsiz olarak alabilirsiniz. Başkası için HES kodu almak istiyorsanız yine HES kodu alacak olduğunuz kişinin kimlik bilgilerini kısa mesajınıza yazarak 2023'e gönderebilir ve başkası için de HES kodu alabilirsiniz. SMS yoluyla en fazla 45 gün geçerli HES kodu alabilirsiniz.45 gün geçtikten sonra yeniden HES kodu almanız gerekir.


E-devlet üzerinde HES Kodu Nasıl Alınır?

E-devlet uygulamasına girin ve hemen sitenin en başında bulunan arama kısmına HES kodu alma yazarak ilgili bölüme girin.

Karşınıza çıkacak sayfada HES kodu oluşturma bölümüne tıklayarak size ait HES kodunu ücretsiz olarak oluşturabilirsiniz.


Süresiz HES Kodu Nasıl Alınır?

Sınırsız/süresiz HES kodu sadece Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden alınabilir. Akıllı telefonunuza bu uygulamayı indirdikten sonra

süresiz HES kodunuzu alabilirsiniz.


Yurtdışına çıkacak kişilerin HES kodu almasına gerek yok. HES kodu sadece Türkiye sınırları içerisinde yapılacak seyahatlar için geçerlidir.

HES kodunuzu kaybetmeniz veya hatırlamama durumunuzda açıklanan HES kodu alma seçenekleriyle tekrardan alabilirsiniz. HES kodunu süreli aldıysanız süre zarfı boyunca istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Süreli aldığınız HES kodunun süresi dolduğunda artık geçersiz sayılır ve yeniden bahsedilen yöntemleri kullanarak HES kodu alabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
hes hes kodu