Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz açıklamasından sonra dolar zirveyi gördü. Dolarda son durum ne?


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Dün akşam TRT'de bir programa katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından sonra dolar/TL kurundaki hareketlilik devam ediyor. Dolar'da son durum ne?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası ve faiz açıklamalarından sonra dolar/TL kurunda hareketlenme başladı. Tüm zamanların rekorunu kıran dolar TL kuru 8,70'lere kadar dayandı.

TRT ekranlarında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, programda  "Merkez Bankası başkanımla görüştüm. Faizleri düşürmemiz şart" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamalarından sonra dolar/TL kuru tüm zamanların rekorunu kırarak 8.81 seviyesine çıktı. Sabah saatlerine doğru dolar kurunun hareketliliği yavaşladı ve 8,60 seviyelerinde seyretmeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faizi düşürmek hakkında yaptığı açıklamadan sonra  Gece yarısına doğru dolar/TL kurunda ilginç bir hareketlilik yaşandı. Dolar 8.81 seviyelerine dayanırken ilerleyen saatlerde kademeli olarak 8,60-8,65 bandına geriledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan TRT kanalında programa katıldı. Programda faiz ve enflasyon konularına dair sorulara cevap verdi:

"Ben yine aynı iddianın peşindeyim. Hatta bugün de Merkez Bankası Başkanımızla görüştüm. Yani bizim bir defa faizleri düşürmemiz şart, onun için de yani temmuz-ağustos, buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın. Çünkü faiz yükünü yatırımların üzerinden kaldırırsak, maliyetlerin üzerinden kaldırırsak, ondan sonra maliyet enflasyonunu tetikleyen faiz olduğu için orada da bir rahatlama dönemine girmiş olacağız. Çünkü bütün mesele o maliyet enflasyonundan faiz yükünü kaldırmaktır" yanıtını vermişti.


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
dolar tl cumhurbaşkanı erdoğan faiz merkez bankası