Tezgahtaki rakamla tarladaki rakam arasında makas büyüyor!


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Mayıs ayında yaşanan tam kapanma sonrası çiftçiler zor durumda. Marketlerde son kullanıcıya pahalı satılan ürünleri, üreticiler maliyetine satmak zorunda kalıyor.

Pandemi koşulları ve koronavirüs kapsamında alınan tedbirler çiftçiyi de vurdu. Özellikle geçtiğimiz mayıs ayında binlerce çiftçinin ürettiği ürünü zararına sattığı öğrenildi. Çiftçiyi zor durumda bırakan bu rakamlar market zincirlerininse yüzünü güldürdü. Üretici çiftçi ve market arasındaki makas büyümeye devam ediyor. Bu makasta en büyük fiyat farkı ise karpuzda!

Yaz mevsiminin kendini hissettirmesiyle hasat zamanı da gelmiş oldu. Ancak çiftçinin yüzü hasat döneminde gülmüyor. Tarladan çıkan ürün neredeyse maliyetine satılırken bu ürün market tezgahlarında katlanarak satılıyor. Üreticiden çıkan ürünün fiyatıyla marketteki fiyat arasında uçurum var. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), mayıs ayında üretici ve market  fiyatlarındaki farkı açıkladı. 

Mayıs ayında yaşanan tam kapanma süreci ve tedbirler kapsamında pazarlar kapalı olunca, çiftçinin ürünleri elinde kaldı. Ürünlerini satamayan çiftçiler tonlarca ürünü çöpe döktü. Özellikle restoranların, kafelerin ve barların uzun süredir kapalı olması nedeniyle patates ve soğan üreticileri zor günler yaşıyor. Bu sorunlara ek olarak ekonomi gündeminden düşmek bilmeyen dolar kurundaki yükseliş de eklenince üreticinin maliyeti katlandı. 

Tarladan tezgaha gelene kadar fiyatlar katlanıyor!

Mayıs ayında üretici fiyatlarında en çok artış görülen ürünler, havuç  ve patates oldu. Bu ürünleri limon, ıspanak, yeşil soğan ve maydanoz takip ediyor. Marketlerde zam şampiyonu olan havucun fiyatında yüzde 31,95 artış olurken, en fazla düşüş de yüzde 62,98 ile sivri biberde yaşandı.

Makas şampiyonu karpuz!

Üretici çiftçi ve market tezgahı arasındaki en büyük fiyat farkı karpuzda oldu. Üreticiden market tezgahına gelene kadar yüzde 305,11 oranında fiyat artışın uğrayan karpuzu yüzde 239,85 ile kabak, yüzde 236,44 ile salatalık ve yüzde 237,75 ile patlıcan takip ediyor. 

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar üretici ve market arasındaki fiyat farkına ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

"Pandemi döneminde marketlerde fiyat artışı olan ürün sayısının daha fazla olduğu görülmektedir. Tüketicilerimizin makul fiyatlardan ürün alabilmesi için market fiyatları yakından takip edilmeli, denetimler artırılmalı, fahiş fiyat artışlarına müsaade edilmemelidir" ifadesini kullandı.


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
pandemi çiftçi market karpuz