Cilt kuruluğu neden olur, nasıl geçer? Cilt kuruluğuna ne iyi gelir?


Google News

Yayınlama: 2 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Cilt kuruluğu kişiyi huzursuz eden durumların başında gelir. Bu sorundan kolay şekilde kurtulmak mümkün. Peki ama nasıl? Cilt kuruluğu neden olur ve nasıl geçer?

Cilt kuruluğu neden olur?

Cilt kuruluğu şikayetleri çoğunlukla kış aylarında artış gösteren ve göz ardı edilmemesi gereken önemli sağlık sorunlarından biridir.

Bu şikayeti çok kolay yöntemlerle halledebilmekle beraber cilt hastalığı haline gelen cilt kuruluğunda doktora gitmeniz gerekebilir.

Sağlıklı bir cilt için yapmanız gereken pek çok şey var. Üstelik sağlıklı bir cilt yalnızca güzel olmak için değil tüm vücudunuz için gerekli. Cilt sorunları çoğunlukla dış etkenlerden kaynaklı olsa da bazı sorunlar cilt hastalıklarını tetikleyebilir.

Çok soğuk ya da çok sıcak havalar, direkt güneş ışığına maruz kalmak veya aşırı yorgunluk gibi etkenle cilt sorunlarına temel oluşturabilir.

Bu cilt sorunlarının en sık yaşananlarından biri cilt kuruluğudur. Cilt kuruluğu genellikle soğuk havalarda ortaya çıkar.

Cilt kuruluğunu, derinizin çatlamasından ya da pul pul dökülmesinden fark edebilirsiniz.

Cilt kuruluğunun başlıca sebeplerinden biri ciltteki nem kaybı. Bu nem kaybını da mevsimsel değişiklikler, bazı hastalıklar, biyolojik faktörler ya da beslenme alışkanlıklarınız etkiler.

Bunlarla beraber sürekli kimyasal maddelerle temas halinde olmak, sıkça duş almak cildinizin kurumasına sebebiyet verebilir. Cilt kuruluğunun en önemli sebeplerinden biri de A vitamini eksikliğidir.

Cilt kuruluğu, A vitaminin yeteri kadar takviye edilememesinden kaynaklanır.

Cildinizdeki kuruluk ciddi anlamda sorun oluşturmuyorsa, herhangi bir hastalığın belirtisi değilse ve tıbbi destek almanızı gerektirecek seviyede değilse; cilt kuruluğundan kurtulabilmeniz gayet kolay.

Belirli doğal yöntemlerle ve kolay uygulanabilir tedbirlerle cilt kuruluğu sorununuzu çözebilirsiniz.


Cilt kuruluğu nasıl geçer?

-Duş sırasında nemlendirici kullanabilirsiniz.

-Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeli ve cilt dostu besinler tüketmelisiniz.

-Bol bol su içmelisiniz.

-Yaşadığınız ve bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırmalısınız.

-Gün içerisinde düzenli olarak nemlendirici kremler kullanmalısınız.

-Başta A vitamini olmak üzere E ve C vitaminleri, çinko, Omega-3, Omega 6 yağları ile antioksidan içeren besinler tüketmeye özen göstermelisiniz.

 -Ispanak, brokoli gibi yeşillikler, beyaz ve kırmızı et, havuç, patates, kuru kayısı; omega-3 bulunan ceviz, balık; omega -6 içeren ay çekirdeği cilt kuruluğunu gidermek için tüketilebilecek besinlerdendir.

-Kış mevsiminde yüksek ısı ve havasız ortamdan kaynaklı havadan kaçınmalısınız. Kalorifer peteklerinin üzerine su ya da nemli bez koymak cildinizin nem oranını arttırır.


Cilt kuruluğuna ne iyi gelir?

Cilt kuruluğu, pek çok kişinin karşı karşıya kaldığı sorunlardandır.

Cilt kuruluğuna çoğunlukla sebebiyet veren A vitamini eksikliğini doğal sebzelerden, yağlardan ve bitkisel gıdalardan karşılamanız mümkün. A vitamini bakımından zengin besinleri sıralayacak olursak:


-Ispanak

-Tatlı patates

-Tereyağ

-Kuru kayısı

-Havuç

-Lahana

-Domates

-Bal Kabağı

-Bezelye

-Yumurta Sarısı

-BalıkYorumlar

Yorum Yap

Benzer İçerikler
cilt kuruluğu bakım güzellik cilt