Aydın'da mutlaka gezip görmeniz gereken en güzel yerler


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Ege Bölgesi'nin saklı kalmış güzelliklerine ev sahipliği yapan Aydın'a gitme planları yapıyorsanız Aydın'da gezilecek yerleri sıraladığımız bu listeye göz atmadan yola çıkmayın.

Ege Bölgesi'nin cenneti andıran şehirlerinden biri olan Aydın, muazzam plajları ile yerli ve yabancı turistlerin gözbebeği olmaya devam ediyor.

Geçmişten bugüne yüzlerce medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu şehir tarihi ve kültürel açıdan da oldukça zengin.

Tarihi güzellikleriyle beraber başarılı mimari yapılarıyla da dikkat çeken şehir, evleri ve camileriyle de kendine hayran bırakıyor.

Muhteşem tabiatı, masmavi denizi ve kültürel zenginliğiyle Aydın her daim mutlaka gezilmesi gereken şehirlerin başında.

İşte Aydın'da mutlaka gezip görmeniz gereken en güzel yerler...


1-) Bafa Gölü

Bafa Gölü

Ege Bölgesi’nin en büyük gölü olan Bafa Gölü, Aydın ve Muğla sınırlarının tam ortasında yer alıyor. İki bin yıl önce deniz olan Söke Ovası’nın alüvyonlarla kaplanması sonucu oluşmuş bir göldür. Göl, Heraklia Antik Kenti’ne ve iki adaya da kucak açıyor. Bafa Gölü'nü gezerken adeta kendinizi cennete hissedeceksiniz.


2-) Beşparmak Dağları

Beşparmak Dağları

Latmos ismiyle de bilinen Beşparmak Dağları, binlerce yıllık kayaların arasından geçen patika yollarla görenleri büyülüyor. Patika yolları kullanarak Yediler Manastırı gibi birçok Bizans manastırı ve antik kalıntılara ulaşabiliyorsunuz. Doğa yürüyüşleri yapmayı seviyorsanız gezi planınıza mutlaka Beşparmak Dağları’nı da eklemelisiniz.


3-) Dilek Yarımadası

Dilek Yarımadası

Dilek Yarımadası, büyüleyici tabiatını ve kusursuz kumsalıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Ada, Büyük Menderes ve Küçük Menderes arasında konumlanıyor. Rüya gibi koylarıyla ziyaretçilerin gözbebeği olmaya devam eden Dilek Yarımadası, Kuşadası'na da 30 km'lik mesafede yer alıyor.


4-) Sevgi Plajı

Sevgi Plajı

Sevgi Plajı, Aydın’ın en uzun plajlarından biridir. Yaz aylarında adım atacak yer bulamayacağınız bu plaj, yeşil alanlarının varlığıyla da doğa havasını almanıza imkan sağlıyor. Kuşadası’nın oldukça yakın mesafede bulunan Sevgi Plajı, bisiklet severlerin de vazgeçilmez tatil rotalarından biri olmaya devam ediyor..


5-) Arapapıştı Kanyonu

Arapapıştı Kanyonu

Arapapıştı Kanyonu, şehir merkezine yaklaşık 90 km mesafede yer alıyor. Aydın, Muğla ve Denizli sınırlarının kesiştiği noktada konumlanan kanyona birçok bölgeden ulaşım sağlanıyor. Aydın’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelen Arapapıştı Kanyonu'nu, Kemer İskelesi’ndeki teknelerle gezebilirsiniz.


6-) Ahmet Gazi Camii

Ahmet Gazi Camii

Aydın’ın tarihi güzelliklerinden biri olan, başarılı mimarisiyle dikkat çeken Ahmet Gazi Camii, Çine ilçesinde yer alıyor. Bu caminin mimarının kim olduğu bilinmese de caminin 1308 tarihinde inşa edildiği düşünülüyor. Şehrin tarihi güzelliklerinden biri olan Ahmet Gazi Camii, bölgenin en eski camileri arasında bulunuyor.


7-) Aphrodisias Antik Kenti

Aphrodisias Antik Kenti

Aphrodisias Antik Kenti, muazzam görünüşüyle ve köklü tarihi ile Aydın’ın en gözde antik kentlerinden biri olmaya devam ediyor. M.Ö. 5. yüzyılda kurulan antik kent, mevsim fark etmeksizin ziyaretçi akınına uğruyor.


8-) Arpaz Kalesi

Arpaz Kalesi

Arpaz Beyleri tarafından 19. yüzyılda inşa edildiği bilinen Arpa Kalesi, Aydın’ın Nazilli ilçesinde bulunuyor. Çok uzun bir geçmişe sahip olan ve tarihe tanıklık etmiş olan kale, mimarisiyle görenleri büyülüyor.


9-) Güvercinada Kalesi

Güvercinada Kalesi

Kuşadası’nın Hacıfeyzullah Mahallesi'nde yer alan Güvercinada Kalesi, Mora İsyanı'nda denizden gelebilecek herhangi bir tehlikeye karşı savunma amaçlı inşa edilmiştir. Kuşadası'nı panoramik olarak gezme niyetindeyseniz bu ada size aradığınız fırsatı sunuyor.


10-) İçmeler Koyu

İçmeler Koyu

Dilek Yarımadası'nda yer alan koylardan biri olan İçmeler Koyu'na ulaşımın kolay olması da burayı daha fazla tercih edilebilir yapıyor. Denize girmek isteyenler için muazzam bir kumsala sahip olan İçmeler Koyu, gezmek isteyenler ve piknik yapmak isteyenlere de mükemmel bir ortam sunuyor.Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
aydın gezilecek yerler tatil seyahat gezi