Antalya'da mutlaka gezip görmeniz gereken en güzel yerler


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olma özelliğine sahip Antalya'ya seyahat planınız varsa bu rehber çok işinize yarayacak. Listemizde bulunan yerleri görmeden Antalya'yı gezdim demeyin!

Her sene binlerce yerli ve yabancı turistin gitmek için can attığı şehirdir Antalya...

Tarihi ve kültürel zenginliğinin yanı sıra adeta dünyadaki cennet olarak kabul edilen bu büyüleyici şehirde görmeniz gereken çok yer var. Tatil sürenizin asla yeterli olmayacağı bu sıcakkanlı şehirde kendinize rehber aramanıza da hiç gerek yok.

Geçmişte pek çok uygarlığa kucak açmış olmasıyla tarihin izlerini de hala topraklarında taşıyan bir şehir Antalya...

Muhteşem yapılar, büyüleyici mimariler, birbirinden ilginç antik kentler ve cenneti andıran sahilleriyle, işte Antalya'da gezip görülmesi gereken en güzel yerler...


1-) Yanartaş

Antalya gezilecek yerler - Yanartaş

Antalya Çıralı'da yer alan Yanartaş, sönmeyen ateş olarak biliniyor. Yanartaş’a tırmanırken size eşlik edecek olan doğa manzarasına hayran kalabilirsiniz. Turistlerin gözbebeği olan Yanartaş, denize çok yakın yerde bulunuyor. Taşlar arasından çıkan alevler hiç sönmemesiyle meşhur. İlginç bir tecrübe yaşamak isterseniz Yanartaş en ilginç anılarınızdan biri olacak.


2-) Kaleiçi

Antalya gezilecek yerler - Kaleiçi

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde yer alan Kaleiçi, Antalya'nın tozlu sayfalarını hala içerisinde canlı tutabilen yerlerden biri. Tarihi günümüze taşıyan evleri, yalnızca mimari ustalıklarıyla değil geçmişin kültürünü bu denli koruyarak taşıyabildikleri için görenlerde hayranlık uyandırıyor.

Kaleiçi’nin dar ve küçük sokaklarında kendinizi kaybetmek isteyebilirsiniz.

Günümüzde eğlence mekanlarının, restoranların, hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu tarihi bir turizm merkezi haline gelmiş olan Kaleiçi’ne gitmişken Hadrianus Kapısı ve Eski Limana da mutlaka uğrayın.


3-) Theimussa (Kale İskelesi)

Theimussa (Kale İskelesi)

Doğal bir liman görüntüsünde karşınıza çıkan koyda bulunan tarihi kalıntılar Theimussa Antik Kenti’nden günümüze kadar gelmiştir.

Kendinizi zaman makinesinde zannedebileceğiniz bu antik şehir, bir kitabeye göre M.Ö. IV. yüzyılda yaşamış. Günümüzde mezar kalıntılarının bulunduğu antik kentte şahane mimarisiyle kule kalıntısını da görebilirsiniz.


4-) Side Antik Kenti

Side Antik Kenti

Antik dönemde Pamfilya’nın liman şehirlerinden biri olan Side’nin tarihi M.Ö. 8. yüzyıla, Hititlere kadar dayanıyor. 12. yüzyılın başında terk edilen şehirden günümüze pek çok tarihi eser kalmış.

Likyalılar ve Perslerin hakimiyetinde kalmış olan şehirde özgürlük ve bağımsızlık anlamı taşıyan sikkeler basılmış. Tapınakları, hamamları, agorası, evleri, müzeleri ve kent kapısıyla her sene turistlerin odağı olmaya devam ediyor.


5-) Aspendos Antik Kenti

Aspendos Antik Kenti

M.Ö. 10. yüzyılda Akalar’ın inşa ettiği bu antik şehir, Belkıs Köyü'nde bulunuyor.

M.S. 2. yüzyılda Romalılar tarafından yapılan 12 bin kişilik amfi tiyatrosuyla meşhur olan şehir, ticaret yolu üzerinde bulunmasıyla da önemlidir. Romalı Zenon tarafından yapılan tiyatro, günümüze kadar gelebilen en eski sahnelerden biridir.


6-) Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı

Antalya'nın en meşhur plajlarından biri olan Kleopatra Plajı, Mavi Bayrak Ödüllü plajıyla rüyalarınızdaki deniz, kum, güneş üçlüsünü size zirvede yaşatacak.

Antik Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın adıyla bilinmesinden de anlaşılacağı gibi harika bir denize ve kumsala sahip. Yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olan plajda Kleopatra ve Roma İmparatoru Antonius’un yüzmüş olduğu da efsaneler arasında.


7-) Lara Karpuz Kaldıran Plajı

Lara Karpuz Kaldıran Plajı

2017 yılı Mavi Bayrak Ödüllü plajda mükemmel bir tatil yapmaya ne dersiniz?

Üstelik bu plajın şifalı kumunun romatizmal hastalıklara da iyi geldiği pek çok kişi tarafından biliniyor.

Hem sağlık sektörü hem de turizm açısından önem taşıyan Lara Plajına mis kokulu çam ormanları da eklenince hayallerin ötesinde bir tatil sizi bekliyor.

Karpuz Kaldıran Plajı'nın benzeri dünyada neredeyse yok. Düden Şelalesi’nin denizle birleştiği yerdeki konumu, sığ denizi ve ince kumlu kumsalıyla kalabalığı sevmeyenlerin tek adresi bu plaj olacak!


8-) Adrasan Koyu

Adrasan Koyu

Merkeze çok yakın mesafede yer alan Adrasan Koyu, sığ ve kumlu plajıyla çocuklu ailelerin tam da aradığı adres. Konaklama şartlarının kolaylıklarının yanında sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer arıyorsanız o yer Adrasan Koyu!


9-) Xanthos Antik Kenti

Xanthos Antik Kenti

Xanthos, arkaik ve klasik dönemlerde yer aldığı bölgenin en önemli şehriydi.

Perslerden sonra Romalıların hakimiyetine girdi ve ardından da Bizanslıların kontrolüne geçti.

7. yüzyılda ise Arap akınlarına kadar Bizans egemenliğinin piskoposluk merkezi olarak ayakta kaldı. Antik kentte yer alan bütün yapılarda Helenistik ve Roma döneminin izlerini göreceksiniz.


10-) Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti

Likya uygarlığına başkentlik yapmış bir sahil kasabası olan Patara, arkeolojik ve tarihi zenginliğiyle beraber Caretta Caretta’ların milyonlarca yıldır yumurtlamak için değişmeyen adresi olmaya devam ediyor. Dünyanın ilk meclis binasının yer aldığı Likya kentinin tarihi M.Ö. 8. yüzyıla kadar dayanıyor.

Döneminde oldukça büyük bir değere sahip olan Patara Limanı, zamanla var olan önemini kaybetmiştir.

Patara şehrinin önemli olma sebeplerinden biri de Büyük İskender’in bu kenti kuşatmış olması.Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
Antalya gezi seyahat gezilecek yerler tatil