Balıkesir'de mutlaka gezip görmeniz gereken en güzel yerler


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Balıkesir'e seyahat etmeyi planlıyorsanız bu gezi rehberi tam da size göre! Balıkesir'de gezilecek en güzel yerleri sizler için bir araya getirdik...

Türkiye'nin en sevilen sıcakkanlı şehirlerinden biri olan Balıkesir'in topraklarının bir kısmı Güney Marmara Bölgesi'nde, bir kısmı da Ege Bölgesi’nde yer alıyor.

Ülkemizdeki en çok tercih edilen tatil bölgelerinin bulunduğu Balıkesir, her sene binlerce turiste ev sahipliği yapıyor.

Yaz tatilini büyük bir keyifle geçirebileceğiniz bu nadide şehir kültürel varlıklar açısından da oldukça zengin.

Marmara Bölgesi'nin cennet şehirlerinden olan Balıkesir, doğa güzellikleri ve mavi bayraklı plajlarıyla tatil planı yapanları dün olduğu gibi bugün de cezbetmeye devam ediyor.

Balıkesir'e gidecek olanların mutlaka gezip, görmesi gereken yerleri sizler için listeledik!

Keyifli okumalar...


1-) Cunda Adası

Cunda Adası

Yaz mevsiminde Ayvalık ve Cunda Adası arasında tekneyle gezebilirsiniz.. Geleneksel mimarisiyle ve huzurlu sokaklarıyla kendinizi dünyadan çıkmış gibi hissedebilirsiniz. Deniz ürünleri restoranlarında Cunda Adası’nın meşhur balığı Papalina'yı denemelisiniz. Aynı zamanda diğer deniz ürünleri ve mezelerin yanı sıra zeytinyağı sebze yemeklerini de mutlaka denemelisiniz!


2-) Ayvalık

Ayvalık

Ayvalık, büyüleyici doğal güzellikleri merkezi haline gelmiş yerlerden biridir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi zenginliğiyle de her insana hitap eden bir tatil bölgesi. 18. ve 19. yüzyılın izlerini hala Ayvalık sokaklarında görebilmeniz mümkün. Ayvalık’ta Akdeniz kültürünün o sımsıcak havasını hissedebilirsiniz. 24 küçük adadan oluşan Ayvalık Takımadaları kasabayı çevrelemektedir.


3-) Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası

Çamlık ormanının zirvesinde yer alan Şeytan Sofrası, Ayvalık’ın en güzel ve en ilginç noktalarından biri. Şeytan Sofrası her yıl yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Şeytan Sofrası, eski bir lav konisidir ve bölgenin geleneksel, alçak, yuvarlak yemek masalarına benzemektedir. Şeytan Sofrası'nda Ayvalık takımadalarının manzarası ayaklarınızın altına serilecek. Günbatımını en güzel burada izleyeceğinizden eminiz!


4-) Kapıdağ Yarımadası

Kapıdağ Yarımadası

Kapıdağ Yarımadası, yaz aylarında en çok tercih edilen tatil bölgelerinden biri. Erdek ve Bandırma Körfezleri arasında konumlanan Kapıdağ Yarımadası, ormanla kaplı dağlardan ve muhteşem kumsallardan oluşuyor. Kapıdağ, Balıkesir’e gidecek olanların mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir.


5-) Balıkesir Saat Kulesi

Balıkesir Saat Kulesi

Tarihi Saat Kulesi, 1827 tarihinde Silistre Valisi Girit-i Zade Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Galata Kulesi’ne benzetilen Saat Kulesi, 1897 tarihindeki depremde tahrip olunca 1901 tarihinde Mutasarrıf Ömer Ali Bey tarafından onarılmıştır. Üst tarafında yer alan kubbeli köşküyle şehrin bütün görkemiyle izleyen Saat Kulesi, görenleri kendine hayran bırakmaya devam ediyor.


6-) Kaz Dağı Milli Parkı

Kaz Dağı Milli Parkı

Muhteşem tabiatıyla, geniş ormanlarıyla, vadileri ve şelaleleriyle Kazdağı Milli Parkı, doğa severler için adeta kaybolmuş bir cennet gibidir. Milli parka gidenler; dağ bisikleti, Jeep safari, binicilik, tepe tırmanışı, nehirlerde yüzme gibi keyifli aktiviteleri de yapabilir. Aynı zamanda İda Dağı olarak da bilinen Kaz Dağları, Biga Yarımadası’nın en yüksek dağıdır.


7-) Manyas Kuş Gölü

Manyas Kuş Gölü

Balıkesir’e seyahat edecek kişilerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri de Manyas Kuş Gölü’dür. Kuş Cenneti alanı 1959 tarihinde milli park olarak kabul edilmiştir. Kuş Cenneti Milli Parkı’nı her yıl ziyaret eden 246 kuş türü bulunuyor. Kuş Gölü, fotoğraf tutkunları için tam bir cazibe merkezidir.


8-) İlk Kurşun Tepesi

İlk Kurşun Tepesi

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde bulunan İlk Kurşun Tepesi, düşmana atılan ilk kurşunun anısına inşa edilmiştir. Yüksek bir bölgede bulunan tepe, geçmişte ”İlyas Peygamber” olarak da adlandırılırdı. İlk Kurşun Tepesi, Balıkesir'e gidenler için harika bir seyir noktasıdır.


9-) Hisaralan Kaplıcası

Hisaralan Kaplıcası

Balıkesir termal kaynaklar açısından zengin bir şehirdir. Balıkesir'in doğal termal kaynaklarından biri olan Hisaralan Kaplıcası,  Sındırgı ilçe merkezine 20 kilometre mesafede bulunuyor. Radyoaktivite özelliği taşıyan kaplıca suyunun şifalı olduğu pek çok kişi tarafından bilinir. Özellikle romatizma, nevralji, nefrit hastalıklarının tedavisi için sıkça tercih edilen kaplıcalardan biridir.


10-) Altınova Plajı

Altınova Plajı

İncecik kumu ve pürüzsüz deniziyle görenleri büyüleyen Altınova plajları, bölgeye tatil yapmak için gelenlere huzurlu bir tatil imkanı sunuyor. Balıkesir’in cenneti andıran güzelliklerinden biri olmasının yanı sıra Altınova plajları derin olmamasıyla da çocuklu ailelerin sıklıkla tercih ettiği yerlerden biridir.Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
balıkesir gezilecek yerler gezi seyahat tatil