Artvin'de mutlaka gezmeniz ve görmeniz gereken en güzel yerler


Google News

Yayınlama: 2 yıl önce

Son güncelleme: 2 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Karadeniz Bölgesi'nin ressamları kıskandıran muhteşem şehirlerinden biri olan Artvin'e gitme planları yapıyorsanız yola çıkmadan önce Artvin'de gezilecek yerleri listelediğimiz bu rehbere mutlaka bir göz atın!

Ülkemizin Karadeniz Bölgesi'nde bulunan, Gürcistan'ın sınır komşusu olan ve ressamları bile kıskandıran şehir Artvin; uçsuz bucaksız dağları, yemyeşil yaylaları ve doğa harikası şelaleleri ile seyahatinize büyük bir keyif ve huzur katacak olan yeryüzündeki yegane şehirlerden biri.

Yeşilin ve mavinin en güzel buluşmasına ev sahipliği yapan bu şehrin benzersiz güzelliği ve dillere destan yaylalarıyla gidenlerin tekrar tekrar gitmek isteyeceği bir yer.

Artvin, aynı zamanda doğa tutkunları için de yıllardır harika bir tercih olmaya devam ediyor. Şayet siz de Artvin'e gitmeyi planlıyorsanız Karadeniz'in en güzel şehirlerinden biri olan Artvin'de gezilmesi gereken bu harika yerleri gezip görmeden ayrılmayın.1-) Artvin Cam Teras

Artvin Cam Teras

Bu teras, Hatila Vadisi Milli Parkı’nın içerisinde, Sıkıldım Kayası bölgesinde bulunuyor.

Hatila Deresi manzarasını gözler önüne seren teras 490 metre rakımda bulunuyor. Türkiye’nin en yüksek cam terası olma özelliğine sahiptir. Bu özel ters senede 25 bin misafire ev sahipliği yapıyor.


2-) Hatila Vadisi Milli Parkı

Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin'e gidiyorsanız görmeden dönmemeniz gereken yerlerden biri de Hatila Vadisi.

Doğa mucizesi kanyonu ve yemyeşil görüntüsüyle adeta görenleri büyülüyor. 

Vadiye geldiğinizde karşılaşacağınız manzara karşısında şok olacaksınız.

Bu vadide ilginçtir ama Akdeniz iklimi yaşanıyor. Vadide rafting gibi su sporları da yapabilirsiniz.


3-) Borçka Karagöl Tabiat Parkı

Borçka Karagöl Tabiat Parkı

2002 tarihinde tabiat parkı olarak kayıtlara geçen Karagöl Tabiat Parkı, içerisinde yüzlerce bitki türü ve canlı barındırıyor. Bu muhteşem parka gittiğinizde mutlaka fotoğraf  makinesiyle gidin. Çünkü karşılaşacağınız manzara karşısında çok şaşıracaksınız.


4-) Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı

Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı

Yüzyıllara inat yaşayan ağaçlarıyla ”Yaşlı Orman” olarak da bilinen tabiat parkı, 490 hektarlık alana yayılmış.  Borçka ilçesine 45 km uzaklıkta yer alan tabiat parkına, ilçe merkezinden hareket eden minibüslerle gidebilirsiniz.


5-) Sahara Yaylası

Sahara Yaylası

Yayla Ardahan'a da 30 km mesafede olduğu için komşu şehirlerden de pek çok insana ev sahipliği yapıyor. 

Yayla kışın başka, yazın başka bir doğa harikası olma özelliğine sahip. Doğa tutkunaysanız festival dönemlerinde bu yaylaya gitmelisiniz. Siz de Artvin'e seyahat edecekseniz Sahara Yaylası'na mutlaka uğramalısınız.


6-) Altıparmak Tabiat Parkı

Altıparmak Tabiat Parkı

Milli parkın içerisinde gerçek olmayacak kadar güzel dereler, buzul gölleri ve tarihi kalıntılar bulunuyor. 

21 bin metrekarelik alana yayılan doğal park, doğa sporlarını sevenler için de adeta bulunmaz fırsat. 

Altıparmak Tabiat Parkı’na giderseniz Tunca Deresi’ni ve buzul gölleri mutlaka görmelisiniz.


7-) Arsiyan Yaylası

Arsiyan Yaylası

Tabiat tutkunlarının ve doğa sporlarını sevenlerin sıkça gittiği yaylada, nefesinizi kesecek kadar güzel olan Negoları yani sarı cennet çiçeklerini gördüğünüzde hayran olacaksınız. Fakat bu çiçekleri bahar aylarında görmelisiniz.


8-) Nopapeni Yaylası

Nopapeni Yaylası

Nopapeni Yaylası, her sene yaz aylarında düzenlenen şenlikleriyle ziyaretçilerini adeta kendine bağlıyor. Sis bulutlarıyla kaplı olan yaylada kendinizi büyülenmiş gibi hissedebilirsiniz. Fotoğraf albümünüze mutlaka bu yaylada çekilmiş fotoğraflarınızı da eklemelisiniz.


9-) Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi

50 metre yükseklikten hiçbir yere değmeden direkt zemine dökülmesiyle ilk çavlanı oluşan şelalenin çanak şeklinde olması nedeniyle 200 metrekarelik bir gölü de var. Şelaleye gitmek biraz zorlayıcı olsa da yolun sonunda göreceğiniz muhteşem manzara bu zorlu yolculuğu size unutturacak.


10-) Karçal Dağları

Karçal Dağları

Artvin'e gidecekseniz mutlaka görmeniz gereken yerler listesine Karçal Dağları’nı eklemeden olmaz.

Beyazsu Yaylası’ndan, Klaskur Yaylası’na kadar birçok doğa mucizesine ev sahipliği yapan Karçal Dağları,  Artvin şehir merkezine sadece 25 km uzaklıkta bulunuyor..


Yorumlar

Yorum Yap

Benzer İçerikler
artvin gezilecek yerler seyahat gezi