Abdullah Atay kimdir, nereli ve kaç yaşında? Biyografisi ve hayatı hakkında tüm gelişmeler...


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

TSK'nın en önemli isimlerinden biri olan Abdullah Atay kimdir, nereli, biyografisi, hayatı ve Abdullah Atay hakkındaki tüm gelişmeler haberimizde...

Abdullah Atay Kimdir?

Abdullah Atay TSK çatısı altında bir çok başarılı görevlerde ve hizmetlerde bulunmuş, hayatı ve biyografisi ödüller ve başarılarla dolu öne çıkan önemli isimlerden biridir.

Abdullah Atay Nereli?

Abdullah Atay 1949 yılında Çorum’da dünyaya geldi. 

İlk ve orta öğretimini tamamladıktan sonra ise 1970 yılında Kara Harp Okulu’nu, ardından 1971 yılında da piyade okulunu oldukça başarılı bir derece ile bitirmiştir.

Abdullah Atay Askeri Kariyeri

1979 tarihine kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı farklı birliklerde hem takım hem de bölük komutanlığı görevlerinde bulunan Abdullah Atay, 1981 yılında Kara Harp Akademisi'ni yine üstün derece ile bitirdi.

Sonrasında kurmay subay olarak; TSK bünyesinde 3’üncü Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığında karargâh subaylığı, 1’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'nda Lojistik Şube Müdürlüğü, NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri (LSE) Komutanlığı Harekât Daire Karargâh Subaylığı ardından da Genelkurmay Genel Plan Prensipler Başkanlığında Karargâh Subaylığı, Avrupa Müttefik Komutanlığı'nda Reaksiyon Kuvveti Planlama Karargâhında (ARFPS MONS/Belçika) Şube Müdürlüğü ve Alay Komutanlığı gibi görevlerde bulunmuştur.

Takvimler 1997'i gösterirken Abdullah Atay tüm bu başarılı görevlerinin ardından Tuğgeneral rütbesini aldı.

Tuğgeneral rütbesi ile 2’nci Komando Tugay Komutanlığı ve 14’üncü Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerini yaptı.

2001 yılında ise Tuğgenerallikten sonra Tümgeneral rütbesini aldı.

Tümgeneral rütbesi ile TSK içinde bir çok başarılı faaliyetlerinde bulunan Abdullah Atay Güney Müşterek Merkez Karargâhı (JHG Southcentre Larissa/Yunanistan) Kurmay Başkanlığı yanısıra 3’üncü Kolordu Komutan Yardımcılığı ve 52’nci Zırhlı Tümen Komutanlığı ile Silahlı Kuvvetler Akademisi Komutanlığı görevlerini yapmıştır.

Aradan geçen 5 yılın sonunda ise Abdullah Atay 2006 tarihinde Tümgenerallik'ten Korgeneralliğe yükselmiştir.

Korgeneral rütbesini aldıktan sonra Atay Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı, Kara Unsur Komutanlığı (CC Land Madrid/İspanya) Komutan Yardımcılığı, Genelkurmay Askerî Tarih ve Stratejik Etüt ve Denetleme Başkanlığı görevlerini yaptı ve tüm bu başarılı görevlerinin neticesinde 2011 yılında Korgenerallikten Orgeneralliğe terfi etmiştir.

Orgeneral rütbesi ile Ege Ordusu Komutanlığı görevini üstün bir başarı ile yapmış, geçtiğimiz 2014 yılı Ağustos ayında ise Jandarma Genel Komutanlığı görevine getirilmiştir. 

Abdullah Atay Özel Hayatı

Orgeneral Abdullah Atay, Mürvet Atay ile evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
Abdullah Atay Abdullah Atay kimdir Abdullah Atay nereli Abdullah Atay hayatı Abdullah Atay biyografi TSK