Adem Huduti kimdir, nereli, kaç yaşında, mesleği ve hayatı hakkında merak edilenler...


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Türkiye'nin önemli ve tanıdık isimlerinden biri olan Adem Huduti aslında kimdir diye merak ediyor ve hayatı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız detaylar haberimizde...

Adem Huduti Kimdir?

Adem Huduti 1952 tarihinde Kosova’da dünyaya geldi. 


Eğitim hayatı

1973 senesinde Kara Harp Okulu'nu, 1974 senesinde Piyade Okulu'nu bitirmiştir.

1985 senesine kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı farklı birliklerde takım ve bölük komutanlığı görevini yapan Huduti, 1987 senesinde Kara Harp Akademisi'ni bitirmiştir.


Mesleki kariyeri

Kurmay subay olarak; 3’üncü Mekanize Piyade Tümeni'nde Lojistik Şube Müdürlüğü, 9’uncu Kolordu'da Plan ve Harekât Subaylığı, 202’nci Mekanize Piyade Alayı ve 7’nci Mekanize Piyade Tugayında Mekanize Piyade Tabur Komutanlığı, NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri (LSE) Komutanlığı yaptı.

Harekât Dairede Karargâh Subaylığı ile Plan ve Program Şube Müdürlüğü, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Karargâhı (AFSOUTH Napoli/İtalya) Harekât Başkanlığında Şube Müdürlüğü ve Silahlı Kuvvetler Mızıka Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okulu Komutanlığı görevlerini gerçekleştirdi.

1999 tarihinde Tuğgenerallik rütbesine layık görülmüştür. 

Tuğgeneral rütbesi ile 70’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Lojistik Plan Daire Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevlerini yapmış, 2004 senesinde Tümgenerallik rütbesini almıştır.

Tümgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanlığı, Ordu Donatım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı ve Genelkurmay Lojistik Daire Başkanlığı görevlerini yapmış,

2009 senesinde Korgenerallik rütbesine sahip olmuştur.

Korgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Eğitim Doktrin Okullar Komutanlığı, Kıbrıs Türk Barış Kuvveti Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı görevlerini yaptıktan sonra, 30 ağustos 2014 yılında Orgeneralliğe terfi etmiş ve 2’nci Ordu Komutanlığı görevine getirilmiştir.


Özel hayatı

Ferhan Huduti ile evlidir ve bir çocuğu vardır. 


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
adem huduti adem huduti kim adem huduti kimdir TSK