Yaz tatili süresi artıyor mu? Yoksa kısalacak mı? MEB Açıkladı...


Google News

Yayınlama: 6 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaz tatili süresi kısalacak mı yoksa artacak mı, 2018 yaz tatili uzatıldı mı, okullar ne zaman kapanacak sorularını yanıtladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaz tatili süresi kısalacak mı yoksa artacak mı, 2018 yaz tatili uzatıldı mı, okullar ne zaman kapanacak, okullar ne zaman kapanıyor, okullar ne zaman kapanıyor, yaz tatili ne kadar sürecek, yaz tatili ne zaman gibi kullanıcıların internette merak ederek cevap aradıkları sorulara cevap verdi.

Bakan Ziya Selçuk, CNN Türk'te konuk olduğu bir haber programında yaz tatili süresi ile ilgili soruları yanıtladı ve yaz tatili uygulamasının dayandığı tüm şartların zaman içinde nasıl değiştiğine dikkat çekti.

Ziya Selçuk, yaz tatili için ideal süre konusunda Avrupa ülkelerindeki uygulamalara değindi ve ardından Türkiye'de de tatil sürelerinin bölgesel ihtiyaçlara göre yeniden düzenlenebileceğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Bizim tatilimiz uzun. Avrupa ortalaması 200 gün civarında okul günü, bizde 180 iş günü var." şeklinde konuştu.

İdeal süre için Avrupa'daki okul sürelerini örnek gösteren Selçuk, "Şu anda 180 iş gününü hemen artırmak gibi bir derdimiz yok. Önce yapısal olarak bir iyileştirmeye gidelim. Ondan sonra orta vadede 180 iş günü Avrupa'daki gibi 200 gün olabilir. Türkiye'nin yüzde 90'ı tarım toplumuyken yazın bir 3 aylık boşluğu bırakmışlar çünkü tarım yapılıyor. Fakat iş tersine dönmüş yüzde 80'i şehirleşmiş ama bu takvim yine aynı kalmış Türkiye'de temel çıkmaz bu." ifadelerine yer verdi.

"İhtiyaca göre 3 sömestir okul uygulaması olabilir"

Bakan Ziya Selçuk, tatil süresi ile ilgili bütün bu değerlendirmelerinin ardından, konuşmasında "Sadece bir tane yarıyıl olması gerekmiyor. Bölgenin ihtiyaçlarına göre üç sömestrlik bir okul da olabilir." şeklinde ifadelere yerdi.

Bu da demek oluyor ki yapılan değerlendirmeler sonucunda uygun bulunması halinde okullarda artık bir değil birden fazla yarıyıl tatili olabilecek ve süre konusu da yeniden değerlendirilecek.


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Tatil Yaz tatili Okul Ne zaman