Tarçının faydaları ve zararları nelerdir? Tarçın nasıl tüketilmeli?


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Türk mutfağında hemen hemen her yemekte ve tatlıda kullanılan tarçının insan sağlığı açısından da pek çok faydası olduğu biliniyor. Peki tam olarak nedir bu faydalar?

Tarçın, ülkemizde ve dünyada sıklıkla kullanılan baharat çeşitlerinden biridir. Ağaçlarının saplarından elde edilir. Ağacın odunsu kısımları kurutulduğunda kullandığımız çubuk tarçınlar elde edilir. Bu odunsu kısımlar kurutulup, öğütüldüğünde de toz tarçın elde edilir. Keskin kokusuyla ve lezzetiyle tarçın sıkça tercih edilen besinlerdendir. İlgi çekici kokusu ve tadının haricinde de tarçının insan sağlığına olan faydaları, bu baharatı daha da tercih edilebilir kılıyor. Tarçının sağlık üzerindeki etkileri onlarca yıldır biliniyor. Gelin bu yazımızda tarçının faydalarını detaylarıyla öğrenelim...


Tarçının faydaları nelerdir?

-Mide bulantısına iyi gelir

-Hazımsızlığı giderir

-Mide ekşimesini engeller

-Kalp hastalıkları riskini azaltır

-Enfeksiyonlarla savaşır

-Hücre yenilenmesini ve onarımını sağlar

-Kan basıncını dengeler

-Kolesterolü korur

-Kan şekerini dengeler

-HIV virüsüyle savaşır

-Diyabet hastalarına sıkça tavsiye edilir

-Alzheimer hastalığını önler

-Parkinson hastalığını engeller

-Göz sağlığını korur

-Bakterileri yok eder

-Mantar enfeksiyonuyla savaşır

-Diş çürümesini engeller

-Ağız kokusunu önler

-Bağırsak sağlığını korur

-Metabolizmayı hızlandırır


Tarçının zararları nelerdir?

Tarçınının yan etkileri yok denecek kadar azdır. Ancak her besinde olduğu gibi tarçının aşırı tüketilmesi bünyesi hassas olan kişilerde bazı sorunlara yol açabilir. Bu sorunlar şunlardır:

Düzenli olarak kullanmak zorunda olduğunuz bir ilaç varsa tarçın tüketmek sizin için kötü sonuçlar doğurabilir. Bazı ilaçların içeriğinde bulunan maddeler, tarçınla beraber etkileşime girebilir ve sizin için sorun yaratabilir. Bu sebeple düzenli ilaç kullanan bireylerin tarçın tüketmeden önce doktoruna danışmasında fayda olacaktır.

Tarçının kan şekerini dengeleme özelliğine yukarıda değinmiştik. Fakat gereğinden fazla tarçın tüketimi, kan şekerinin aşırı düşmesine neden olabilir. Kan şekerinin aşırı düşmesi de beraberinde pek çok sağlık sorunu getirir.

Aşırı tarçın kullanımı özellikle hassas cilde sahip kişilerde alerjik reaksiyonlara veya tahrişlere neden olabilir. Özellikle ağız ve dudak bölgesinde yaralar ortaya çıkabilir. Bununla beraber tarçına alerjiniz olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Dolayısıyla tarçını aşırı tüketmekten ve tarçını cildinize sürmekten kaçınmalısınız.


Bir çay kaşığı tarçın neler içerir?

Bir çay kaşığı toz tarçın yaklaşık 2.6 gramdır ve şunları içerir:

Enerji: 6.42 kalori

Karbonhidratlar: 2,1 g

Kalsiyum: 26.1 miligram (mg)

Demir: 0.21 mg

Magnezyum: 1.56 mg

Fosfor: 1.66 mg

Potasyum: 11,2 mg

A vitamini  0.39 mikrogram


Tarçın nerelerde kullanılır?

Tarçını birçok yemekte kullanabilirsiniz. Sevdiğiniz ölçüde yemeklerinize, meyvelerinize, içeceklerinize hatta ekmeklerinize bile ekleyebilirsiniz. Keskin kokusuyla ayırt edilebilir tatlardan biri olduğu için bu baharatı nerede kullanmak istediğiniz tamamen sizin tercihinize kalmış. Tarçını bahsedeceğimiz yerlerde kullanarak yiyecek ve içeceklerinize lezzet katabilirsiniz;

-Yoğurt veya dondurmanın üzerine

-Kurabiyelerde

-Yulaf, kuskus, esmer pirinç veya kinoa gibi tam tahıllı yemeklerde

-Meyve kompostolarında

-Baharatlı yemeklerde

-Ekmek ve keklerde

-Tatlılarda


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
tarçın faydalı besinler sağlıklı besinler baharat yemek