Tabloları milyon dolarlara alıcı bulan dünyanın en ünlü 10 ressamı...


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Çeşitli müzayedelerde tabloları milyon dolarlara satılan, sanat severler tarafından büyük bir ilgi ve kabul görmüş dünyanın en ünlü 10 ressamını sizler için listeledik...

Resim, ülkemizde çok da ilgi görmeyen sanat dallarından biri.

Her ne kadar bizim ülkede durum böyle olsa da dünyada çok daha farklı.

Ortaçağ'dan bugüne dünyanın değer verdiği sanat dallarından biri resimdir. Özellikle Avrupa tarihinde pek çok ressam yetişmiştir. Adını sıkça duyduklarımız, belki de hiç tanımadığımız ressamlar dünyanın göz bebeği.

Bu başarılı ressamların birçoğu sanatını tuvallere işlemeye başladığı dönemlerde pek çok maddi zorlukla ve toplumsal baskıyla uğraşmış sanatçılar.

Günümüzün unutulmaz eserlerini yapan bu ressamlar ne yazık ki hak ettiği değeri seneler sonra görüyor.

Yaşadığı dönemlerde önemsiz sayılan bu ressamların eseri şimdilerde milyonlarca dolardan alıcı buluyor üstelik birçok kişi bu eserlere sahip olabilmek için birbiriyle yarışıyor.

Batı dünyasının sanat tarihini adını altın harflerle yazdıran en ünlü ve en başarılı ressamları merak edenler için biz de bu haberi yazdık.

Dünyanın en başarılı, unutulmaz eserlerine sahip olan 10 ressam...

Elbette sanat tarihi sokaklarının her bir kaldırım taşında ismi olan pek çok ressam vardır.

Bu nedenle bu listemizde de eksikler mutlaka vardır. Fakat bildiro.com olarak ülkemizde çok da önem görmeyen resim sanatının dünyadaki temsilcilerini siz değerli okuyucularımızla paylaşabilmek için listemizi kısıtlı tutmak mecburiyetinde kaldık.


Batı sanat tarihinin her sayfasında bulunan bu ressamların çoğunlukla diğer insanlardan ve sanatçılardan daha farklı bir bakış açısına sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Bu ressamlar iç dünyalarını genel geçer sanat anlayışımızdan çok daha farklı bir şekilde fırça darbelerine yansıtmış.

Bireysel olarak değer verdikleri olayları veya yaşadıkları dönemdeki mühim durumları fırçaları ve boyalarıyla dile getirmiş.

Nitekim sanat toplumunda bilinen bakış açılarına nazaran her birinin kendine ait penceresi olan bu ressamlar yüzyıllar geçse de adından hala söz ettirmeyi başarmış.

Genellikle bütün ressamların hayatı ilginçtir. Farklı ruh hallerine sahip bu insanları belki de resme yönelten şey, ilham kaynakları sadece hayatlarıdır diye düşünüyoruz.

Her tablonun kendine özgü bir hikayesi olduğunu hepimiz az çok biliriz. Yani yapılan her eser içinde bir anlam barındırıyor. Peki kimdir bu anlamlı tabloların sahibi?

Listemizi hazırlarken hem eserlerinin katıldığı çeşitli açık artırmalarda satılmış olduğu rakamları hem de sanat otoriteleri tarafından yapılan değerlendirmeleri önemle dikkate aldık.

İşte resim tarihine ve sanatına ilgi duyanlar için, dünyanın en ünlü 10 ressamı:

1. Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci

Tam adı Leonardo di ser Piero da Vinci olan Leonardo da Vinci 15 Nisan 1452 - 2 Mayıs 1519 yılları arasında yaşamış dünyaca ünlü İtalyan ressamdır. Yüksek Rönesans türünde eserler üretmiştir. En bilinen tabloları arasında Mona Lisa, Son Akşam Yemeği ve Vitruvius Adamı adlı tablolarını sayabiliriz. Salvator Mundi adlı İsa'nın Salvator Mundi olarak resmedildiği tablosu 15 Kasım 2017'de New York'ta bir müzayede şirketi olan Christie's Müzayede Evi tarafından yapılan açık artırma etkinliğinde toplam 450.3 milyon dolara alıcı buldu söz konusu tablo, tarihe geçen ve bu satışla, geçmişten bugüne kadar satılan en pahalı tablo olma ünvanını da elde etti. 


2. Pablo Picasso

Pablo Picasso

Tam adı Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso olan ve kısaca Picasso olarak bilinen dünyaca ünlü İspanyol asıllı Fransız ressamdır. 25 Ekim 1881 - 8 Nisan 1973 arasında yaşamıştır. Picasso Kübizm akımının öncülerinden biri olmuştur. En ünlü yapıtları Avignonlu Kızlar, Guernica ve Ağlayan Kadın isimli yapıtlardır.


3. Vincent Van Gogh

Vincent Van Gogh

Van Gogh Hollandalı art izlenimci ressam olarak tanınmakta ve bilinmektedir. 30 Mart 1853 - 29 Temmuz 1890 arasında yaşamıştır. Yıldızlı Gece, Ayçiçekleri, Arles'daki Yatak Odası, Dr. Gachet'nin Portresi ve Keder adlı eserleri günümüzde en çok bilinen eserlerdir.


4. Paul Cézanne

Paul Cézanne

Cézanne 19 Ocak 1839 - 22 Ekim 1906 arasında yaşamış, art izlenimcilik ya da diğer adıyla post empresyonist akımının öncülerinden biri olmuş ünlü Fransız ressamdır.


5. Rembrandt Van Rijn

Rembrandt Van Rijn

Asıl adı Rembrandt Harmenszoon van Rijn olan Rembrandt 15 Temmuz 1606 – 4 Ekim 1669 tarihleri arasında yaşamış ve "Işığın ve gölgelerin ressamı" olarak bilinen Hollanda uyruklu ünlü ressamdır. En ünlü eserleri Danae, Jacob de Gheyn III, Dr. Nicolaes Tulp'un Anatomi Dersi, Belşazzar'ın Ziyafeti ve Gece Devriyesi adlı eserlerdir. Dünyaca ünlü ressam Rembrandt aynı zamanda yakın geçmişte Amerika'da bir müzeden çalınan kayıp eserleri ile de gündeme gelmiştir.


6. Diego Velázquez

Diego Velázquez

Tam adı Diego Rodríguez de Silva y Velázquez olan dünyaca ünlü İspanyol ressam Diego Velázquez 6 Haziran 1599 – 6 Ağustos 1660 tarihleri arasında yaşamıştır. En ünlü eserleri ise Nedimeler ve Aynadaki Venüs adlı eserlerdir. Barok döneminin portre ressamı olarak da bilinir.


7. Salvador Dali

Salvador Dali

Tam adı Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech olan İspanyol ressam Salvador Dalí sürrealist yani gerçeküstü akımının öncülerinden biridir. 11 Mayıs 1904 - 23 Ocak 1989 tarihleri arasında yaşamıştır. Resmin dışında fotoğraf, heykel ve film alanlarında da eserleri mevcuttur. Ünlü eserlerine gelecek olursak Belleğin Azmi, Haşlanmış Fasulyeli Yumuşak Yapı, Filler ve Kuğular, Aziz Antonius'un Baştan Çıkarılışı adlı eserleri sayabiliriz.


8. Wassily Kandinsky

Wassily Kandinsky

Wassily Kandinsky ya da tam adı ile Vasili Vasilyeviç Kandinski 16 Aralık 1866 - 13 Aralık 1944 tarihleri arasında yaşamış Rus ressamdır. Dönemin Avrupa'sında soyut sanatın öncülerinden biri olarak kabul edilmiştir. Ünlü yapıtları arasında On White II ve Mavi Süvari en bilinen yapıtlarındandır.


9. Claude Monet

Claude Monet

 Claude Monet 14 Kasım 1840 – 5 Aralık 1926 arasında yaşamış Fransız empresyonist yani izlenimci ressamdır. İzlenimcilik terimi ise onun en ünlü yapıtı olan İzlenim: Gün Doğumu adlı eserinden doğmuş ve günümüzde kadar taşınmıştır.


10. Andy Warhol

Andy Warhol

Amerikalı ressam, film yapımcısı ve aynı zamanda yayıncı olarak bilinen Andy Warhol 6 Ağustos 1928 - 22 Şubat 1987 tarihleri arasında yaşamış Pop Art akımının öncülerinden biridir. Pop art akımı ile adının yan yana anılmasında  "Marilynler" adlı eserinin büyük bir katkısı olmuştur. Andy Warhol dendiğinde akla ilk gelen önemli eserler ise Exploding Plastic Inevitable ve Campbell's Soup Cans adlı eserlerdir. Bunun yanısıra Eight Elvises isimli tablosu da 107.5 milyon dolara alıcı bulmuştur. 


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
resim ressam dünyaca ünlü ressamlar sanat