Hayatınızı değiştirecek, mutlaka okunması gereken 10 muhteşem kitap!


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Bu yazımızda hayatınızı değiştirecek 10 kitaba yer verdik. Bu kitapları okumaya başlayarak yepyeni bir dünyaya adım atacaksınız.

Ünlü Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk 'Yeni Hayat' isimli kitabına "Bir gün bir kitap okudum, hayatım değişti" diye başlar.

Ülkemizde kitap okuma alışkanlığı ne yazık ki çok sevilen bir aktivite değil. Hatta bir aktivite bile değil.

Kültür sanat haberleri yerine artık 3. sayfa haberleri okur olduk maalesef.

Bununla beraber ülkemizde kitap okuma alışkanlığının istenilen düzeyde olmaması, öyle çok önemli bir eksiklik olarak da görülmüyor ne yazık ki.

Oysa her yeni kitap yeni hayatlara ve ufuklara açılan yepyeni bir penceredir.

Her kitap bizlere farklı bir renkle dünyaya bakmayı öğretir.

İçine girdiğimiz dünyadan bu dünyaya geçmek istemezseniz. Tıpkı hiç uyanmak istemediğimiz rüyalar gibi...

Bu yazımızda kitap okumanın yararlarından bahsetmeyeceğiz elbette şayet bahsetsek dahi anlatmakla bitmez.

Fakat yine de şunun özellikle altını çizmek gerekir ki kitap okuma alışkanlığı o kadar önemli bir alışkanlıktır ki gündelik yaşamınızda kitap okuyanla okumayan insanları rahatlıkla ayırt edebilirsiniz.

Sizler de artık kitap okuma alışkanlığı kazanmak ve hayata açılan farklı pencereleri görmek istiyorsanız hayatınızı değiştirecek kitapları bulmalı, keşfetmeli ve okumalısınız.

İşte hayatınızı değiştirecek ve mutlaka okumanız gereken 10 harika kitap...


1. Simyacı - Paulo Coelho


Kısa Özeti: Brezilyalı eski şarkı sözü yazarı Paulo Coelho'nun, 1988 senesinden bugüne dünyada yankı uyandıran, eleştirmenlerin göz bebeği olan üçüncü romanıdır.

Simyacı, altı senede kırk iki ülkede yirmi altı dile çevrildi ve dünyada yedi milyondan fazla satış yaptı.

Bu, Gabriel Garcia Marquez'den sonra görülen rekor olarak tarihe geçti. Roman, kalbinde çocukluğunu kaybetmemiş olan okurlar için bir klasik haline gelmiştir.

Simyacı, İspanya'dan kalkıp Mısır Piramitlerinde hazinesini bulmaya giden Endülüslü çoban Santiago'nun ilginç hikayesini anlatır.

Simyacı'yı bulmak aslında kendini bulmaktır. Simyacı'nın tüm dünyada bu kadar ilgi görmesinin nedeni kılavuzculuk özelliğinin dikkat çekmesidir.

Simyacı'yı okumak, herkes uyurken güneşin ilk ışıklarını karşılamaktır.


2. Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupéry


Kısa Özeti: Dünyanın en çok satan ve en çok yankı uyandıran kitaplarından biridir.

Bu kitapta bir çocuğun gözünden yetişkin insanların dünyası anlatılır. 

Sahra Çölü'ne düşen pilotun Küçük Prens'le karşılaşması ile başlayan hikaye yirmi yedi bölümden oluşuyor.

Küçük Prens'in ülkesinden ayrılıp altı ayrı gezegene yaptığı gezileri anlatan bölümlerde yetişkinlerin yaşam şekilleri eleştirilir.

Kralın gezegeni otorite tutkusunu, sanatçının gezegeni, kendini beğenmişliği ve sanatçının toplumla yitirmiş olduğu bağı, sarhoşun gezegeni, umutsuzluk ve buna dayanan her şeyi unutma arzusunu, işadamının yaşadığı gezegen sınırsız sahip olma arzusunu, fenercinin gezegeni sorgulamadan yapılan görev duygusunu, coğrafyacının yaşadığı gezegen ise bilimi kimin için yaptığını unutan bilim adamını ve bilim anlayışını nitelendiriyor.


3. 1984 - George Orwell


Kısa Özeti: İngiliz sanatçı George Orwell’in 1949 tarihinde yayımlanan ve kısa zamanda örnek olmuş eseri hala daha tüm dünyada ilgiyle okunmaktadır.

Distopya türünde bir eser olan 1984, Büyük Birader, Düşünce Polisi, 101 Numaralı Oda, 2+2=5 gibi ilginç kavramlarıyla sınıfının ilginç türü olmuştur.

George Orwell kitapları arasında en çok bilinen ve okurları en çok etkileyen eserdir.

Romanın ismi “Avrupa’daki Son Adam” adıyla yayımlanmak istenmiştir ancak Orwell’ın yayıncısı başarılı bir taktikle kitabın ismini Bin Dokuz Yüz Seksen Dört olarak değiştirmiştir.

Roman, II. Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıkan ve hızla artan totaliter rejimlere ağır bir eleştiri getirmiştir ve romandaki argümanlar ve kavramlar bu totaliter devletleri nitelendirmektedir. 


4. Dönüşüm - Franz Kafka


Kısa Özeti: Kitabın baş karakteri olan Gregor Samsa, öyküde ailesini bakmakla yükümlü olan bir pazarlamacıdır. Fakat hikaye tarihinin bilindik benzetmelerinden ziyade Gregor, 

hayatından hiç şikayetçi olmadığı gibi bu hayata sıkı sıkıya bağlı bir tip olarak yansıtılıyor.

Gregor bir sabah, rutin hayatın çok dışında bir gerçekliğe uyanıyor. 

Kendini devasa bir böceğe dönüşmüş bulan Gregor, bunu fark ettiği sırada büyük bir şaşkınlığa kapılıyor.

Gregor, böcek olduğunun farkına varmasının üzerinden çok kısa bir zaman geçer ve yapması gereken sorumlulukları düşünür.

Böylelikle Kafka’nın bu akıl ve ironi dolu öyküsünde itaat duygusu çok farklı bir biçimde okura yansıtılıyor.

Bu kitapta yazarın insan yaşamına ve düzene olan güçlü eleştirisi de gözden kaçmıyor. Dönüşüm’ün okuyucuya verdiği en büyük mesaj yabancılaşma duygusudur.

Gregor’un tiksindirici bir tavırla anlatımının arkasında, kitap hakkında edinilecek ilk fikirlerden biri şu: 

İnsan bir gün gerekenden daha farklı bir hale gelirse yabancılık, kişiye en yakınlarından başlıyor. 

Romanda Gregor’un ailesinin çaresizliği ve ona karşı takındığı tavır, Gregor’u olduğu kadar sizi de derinden üzecek.


5. Uçurtma Avcısı - Khaled Hosseini


Kısa Özeti: Emir ve Hasan, Kabil’de monarşinin son zamanlarında yaşayan iki çocuk… 

Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir’le Hasan’ın hayatları arasında uzun mesafeler vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, 

Hasan ise onun hizmetkârının çocuğudur. Üstelik Hasan, bölgede çok sevilmeyen bir etnik azınlıktandır.

Çocukların birbirleriyle kesişen hayatları ve kaderleri, çevrelerindeki yaşananların trajedisini yansıtır. 

Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkesini bırakıp California’ya giderler. 

Emir böylece geçmişinden kurtulduğunu düşünür. Fakat her şeye rağmen geçmişinde bıraktığı Hasan’ın hatırasından kendini kopamaz.

Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedelini bir arada işleyen bir eser.

Babalar ve oğullar, babaların oğullarına verdikleri, sevgileri, fedakârlıkları ve yalanları… 

Daha önce benzeri yazılmamış bir tarihin perde arkasını gösteren Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların nasıl yok edildiğini anlatıyor.


6. İnsanın Anlam Arayışı - Viktor E. Frankl


Kısa Özeti: 20. yüzyılın ünlü psikiyatrlarından Viktor Frankl, otuzun üzerinde yabancı dile çevrilen ve tüm dünyada 12 milyondan fazla satan İnsanın Anlam Arayışı’nda, 

kurucusu olduğu logoterapinin ilkelerini, İkinci Dünya Savaşı zamanında bir toplama kampındaki tecrübeleriyle bağlantılı olarak anlatıyor.

Okurlar, Frankl’ın tasvir ettiği toplama kampının, dünyayı kocaman bir hapishane olarak kavramamızı sağlan güçlü bir metafora dönüştüğünü anlayacaktır. 

Gasset, Heidegger ve Sartre’dan tanıdığımız düşünceler yolunda, varoluşun zorlu şartlarında anlamı keşfetmemize yardım edecek süreci işleyen Frankl, 'İnsanı insan yapan nedir?' sorusuna da cevap bulmaya çalışıyor.


 7. Fahrenheit 451- Ray Bradbury


Kısa Özeti: Fahrenheit 451, Ray Bradbury'nin 1951 yılında ilk kez yayımlanan ünlü bilimkurgu romanıdır. 

Baskıcı bir gelecek toplumunun tasvir edildiği bu roman, aynı zamanda distopya olarak da isimlendirilebilir.

Roman, kitapların itfaiyeciler tarafından yakıldığı, insanların yalnızca televizyonda beyin yıkayıcı programlar izlediği ve kitap bulunduran insanların yok edildiği bir gelecekte geçmektedir. Kitap ismini, kağıdın 451 Fahrenheit'ta yanması gerçeğinden almaktadır. 

Bununla beraber ünlü Fransız sinemacı, François Truffaut tarafından da bu eser sinemaya yansıtılmıştır fakat Truffaut kendi yorumunu katmayı tercih etmiş ve kurguda bazı farklılıklar yapmıştır.

Bu film ülkemizde 'Değişen Dünyanın İnsanları' ismiyle yayınlanmıştır.


8. Ölü Ozanlar Derneği - N. H. Kleinbaum


Kısa Özeti: Geleneklere olan bağlılığı ve sert disiplin kurallarıyla ünlü Welton Akademis’nin öğrencilerinin okul ve yatakhane arasında geçen rutin yaşamları yeni İngilizce öğretmenleri John Keating’in okullarına atanmasıyla bir anda değişmeye başlar. 

İyi birer üniversiteyi kazanabilmeleri için öğrencilerini çok sıkı bir tempoda çalışmaya zorlayan öğretmenleri ve ailelerinin aksine, bu ele avuca sığmaz adamın onlardan sadece bir dileği vardır: Anı yaşamaları ve hayatlarını benzersiz kılmaları. 

Byron, Shelly, Keats ve Shakespeare ile edebiyatın eşsiz dünyasına giren gençler Keating’in öğrencilik zamanlarında üye olduğu gizli bir kulüp olan Ölü Ozanlar Derneği’ni de yeniden hayata geçirirler. Ne var ki daha yeni elde ettikleri özgürlüklerinin beklenmedik sonuçları olabileceğini çok geçmeden fark ederler. 

Acaba Ölü Ozanlar Derneği’nin bu yeni nesil üyeleri hayallerini bozmaya niyetli otoritelerin baskısından kaçmayı başarabilecekler midir?


9. Suç ve Ceza - Dostoyevski


Kısa Özeti: Düştüğü fakirlik çıkmazında toplum kurallarının baskısından sıyrıldığına inanan bir gencin öyküsünü anlatan Suç ve Ceza ahlakın manasını sorgular.

Dostoyevski’nin sanat hayatının olgunluk sürecinde yazdığı Suç ve Ceza, Raskolnikov isimli gencin ruhsal ve ahlaki hesaplaşmasını konu alır. 

Raskolnikov öldürmeyi planladığı tefeciden aldığı parayı hayırlı bir sebep için kullanırsa, işlediği suçun anlamını kalıcı bir şekiklde değiştirebilir mi? 

Hırsızlık ve cinayet gibi suçlar, yüce amaçlarla işlenmesi halinde cezasız kalabilir ve vicdanın sorumluluğundan yakasını kurtulabilir mi? 

Dostoyevski’nin en sevilen romanı olan Suç ve Ceza, yayımlandığı tarihten bu güne insan ideallerini, ahlaki ve felsefi sorularla sorgulatmaya devam ediyor.


10. İnsan Ne ile Yaşar? - Tolstoy


Kısa Özeti: Savaş ve Barış, Anna Karenina gibi klasikleri dünya edebiyatına baş yapıt yapan Rus yazar Lev Nikolayeviç Tolstoy , aynı zamanda çocuklar ve gençler için de eserler yazmıştır. 

Bir edebiyatçı olmanın yanı sıra bir filozof ve bir eğitimci olarak da bilinen Tolstoy’un en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen 

İnsan Neyle Yaşar’da bulunan öyküler, insanı insan yapan özellikler, özenle işler ve öne çıkarır.


Bizim hayat değiştiren kitaplar listemiz bu şekildeydi. Son olarak belirtmekte fayda var ki kişinin hayat görünüşüne ve yaşam tarzına göre bu liste değişkenlik gösterebilir elbette. Yani herkesin okunması gereken kitaplar listesi farklı olabilir.

Sizler de bu tarz önerilerde bulunmak isterseniz bize yorumlar bölümünden yazabilirsiniz.

Keyifli okumalar...


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
kitap kitap önerileri hayat değiştiren kitaplar okunması gereken kitaplar