Squat nedir? Squat nasıl yapılır? Squatın faydaları nelerdir?


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Kalça ve bacak kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız düzenli ve doğru bir şekilde squat yapmalısınız. En doğru şekilde squat nasıl yapılır diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Squat nedir? Squat nasıl yapılır? Squat hareketleri ne işe yarar, en doğru şekilde nasıl yapılır?

Squat nedir?

Squat, birçok spor dalının temel bir hareketlerinden biridir. Ağırlık kullanarak yapılabildiği gibi ağırlık kullanmadan da vücudun sadece kendi ağırlığı kullanılarak da yapılabilir. Squat spor yapan herkesin bildiği gibi temel egzersiz hareketlerindendir. En önemli özelliği kasları güçlendirmesidir.

Hareketin kolay gözüksede vücuttaki bütün kasları yoğun bir şekilde çalıştırdığı için zorlayıcı harekettir. 

Squat hareketleri çoğunlukla yanlış yapılmaktadır. Squat hareketinin doğru şekilde yapılması etkili olabilmesiyle doğru orantılıdır.

Squat özellikle vücudunuzun alt kısmını şekillendirmede size çok yardımcı olacak bir egzersizdir. Kalça ve bacak çevresindeki yağları yakmada çok etkilidir.

Squat ne işe yarar diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabı şöyledir: Kalça ve bacak kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız düzenli ve doğru bir şekilde squat yapmalısınız. 

Özellikle evinizde herhangi bir spor aletine ihtiyaç duymadan basit bir şekilde yapabileceğiniz bir egzersiz olan squatın nasıl yapılacağını sizler için yazdık.


Squat nasıl yapılır?

Günlük yaşantımızda oturup kalkarken bile yaptığımız fakat terimsel olarak adını bilmediğimiz bir hareket olan squat; bacak kaslarını geliştirmek, düzgün bir vücuda sahip olmak ve sıkılaşmak için çok etkili bir harekettir. Squatın Türkçe karşılığı çömelmedir.

Squat nasıl yapılır sorusunun cevabı ise sanılanın aksine oldukça basittir. 

Ayaklar omuzlara paralel bir şekilde açılır ve başınızı tam karşıya doğru çevirmelisiniz. 

Ardından kalçayı dışarı doğru iterek, sırt yavaşça ileri doğru eğilir ve yarım şekilde çömelme pozisyona gelinir. 

Bu aşamada bacak ve kalçadaki kasların ısındığını ve ağrımaya başladığını hissetmeniz gerekiyor. En önemli noktalardan biri, hareketi yaparken karın ve kalça kaslarınızı olabildiğince sıkmanızdır. Yeni başlayanlar için squat biraz zorlayıcı olabilir ve çömelme hareketini tam olması gerektiği gibi gerçekleştiremeyebilirsiniz. 

Squat esnasında denge kasları çalışmaya başlayacak ve bundan dolayı vücut yapınız alışık olmadığı için zorlanabilirsiniz. Bu aşamada iradeli olmanız çok önemlidir. Çünkü düzenli olarak egzersizi tekrar ettikçe, hareket esnekliğiniz artar ve giderek daha aşağı eğilebiliyor vaziyete gelirsiniz. 

Zamanla vücudunuz şekil almaya başlayacak ve kas yoğunluğunuz artacaktır.


Squatın faydaları nelerdir?

Squatla ilgili squat ne işe yarar ve squat zayıflatır mı gibi sorular, sporla ilgilenenlerin en çok sorduğu sorulardandır. 

Antrenörlerin hemen her antrenmanda uygulattığı squat hareketinin vücuda sayısız etkisi de göz ardı edilemez.

Yalnızca bir bacak hareketi gibi gözükse de, neredeyse vücudumuzdaki bütün kas kütlesini çalıştırır. Bacak kaslarının zayıf ve güçsüz olması durumunda birçok sağlık problemi yaşanabilir. Özellikle diz ve bel ağrılarının önüne geçebilmek için bacak kaslarını güçlü tutmak gereklidir.

Squat zayıflatır mı sorusuna ise şöyle cevap verelim: Squat hareketleri en hızlı yağ yakımı yapan egzersizlerdendir.

Ancak squatın öncelikli amacı zayıflatmak olmasa da, bu doğrultuda sıkılaşmanızı ve yağ yakmanızı sağlar. Squat yaptığınız neredeyse tüm kas kütlenizi çalıştırmış olursunuz. Böylece kısa süreli bir egzersizde bile kalori yakarsınız ve kilo kaybınıza yardımcı olur.

Vücutta özellikle denge kaslarını çalıştırdığı için duruş bozuklukları yaşayanlara da squat egzersizleri önerilir. 

Duruş bozukluğundan kaynaklanan bel ve boyun ağrılarının hafiflemesini sağlar.

Hamilelik döneminde squat yapmak, hamilelik sürecinde sık yaşanan sırt ve bel ağrılarına iyi gelir.

Hamilelikte squat nasıl yapılır? Hamileyseniz sırtınızı bir duvara yaslayarak hareketi yapmanız daha doğru olacaktır. 

Hareketin normal haline nazaran daha yavaş ve dikkatlice yapılması gerekir.

Gelelim squat kalça büyütür mü sorusuna. Özellikle kadınlar için fit bir görünüm sağlayan kalça yapısını çalıştıran, en etkili egzersizlerden biri olarak squatı önerebiliriz. Doğru squat hareketleri sadece bacak kaslarıyla kalmayıp aynı zamanda kalça kaslarını da sıkılaştırır ve vücut şekillendirmede oldukça etkili bir egzersizdir.

Tüm bunların beraberinde her spor için geçerli olan kural iradedir. Vücudunuzda ve sağlığınızda değişiklikler görmek ve canla başla uğraştığınız egzersizlerin karşılığını alabilmeniz için hareketleri düzenli olarak yapmalısınız. Bu nedenle squat ne kadar sürede işe yarar sorusunun karşılığı da kişiden kişiye değişir.Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Squat Egzersiz Zayıflama Gebelik Kalça Kadın Güzellik