Sedat Peker Köfteci Yusuf'a çöküyor iddianamesinin detayları ortaya çıktı


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Süleyman Soylu'nun Sedat Peker'in Köfteci Yusuf'a çöküyor iddiasından sonra konuyla ilgili başlatılan soruşturmada ilginç bilgiler ortaya çıktı. Detaylar bu haberimizde...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, daha önce katılmış olduğu canlı yayında Organize Suç Örgütü Lideri Sedat Peker'in açıklamalarına karşılık olarak "Bursa'da Köfteci Yusuf'a çökmeye çalışıyorlar. Operasyonu başlattım" ifadelerini kullanınca suç örgütleri konusunda çalkantılı olan Türkiye gündemi daha da karmaşık hale gelmişti. Bakan Soylu'nun bu açıklamasında sonra "Köfteci Yusuf" iddianamesinin bilinmeyen detayları meydana çıktı.

Bursa Cumhuriyet Savcılığı Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından 18 sanıklı iddianame hazırlandı. Erhan Kılıç ve Ahmet Akay'ın,  Afyonkarahisar'da yer alan et entegre tesislerini Köfteci Yusuf'un sahibi olan Yusuf Akkaş'a satma niyetindeyken, Sedat Peker'in adamları olduklarını belirttikleri söylendi. Her ne kadar durum böyle olsa da Sedat Peker, iddianamenin sanıkları arasında yer almıyor.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Ahmet Şenol iddianamede şu ifadeler yer verdi:

"Erhan Kılıç ile Cüneyt Günal arasında; Köfteci Yusuf'un restoranlarında domuz eti kullandığına dair internet haberlerinin, takipçisi 3 milyon olan bir Twitter kullanıcısına haber yaptırılıp, anında milyonlarca kişinin görmesini sağlayacakları, bu kullanıcıya para vererek bu haberi sayfasında paylaştıracakları, haberin anında trend topic olacağı, 400-500 TL karşılığında bunu yaptıracakları, bunu yaparak mağdur Yusuf Akkaş'a kendilerinin neler yapabileceklerini göstermiş olacaklardı şeklinde görüşmeler tespit edildi."


İddianamede, Yusuf Akkaş'ın yanındaki bir yöneticinin Erhan Kılıç tarafından kendisine yapılan son öneri de şöyle belirtildi:

"İndirim yapıp tesisi size 22 milyon liraya verebilirim. Şayet yine olumlu bir adım gelmez ise Reis Sedat Peker'den bir emir gelir ise Yusuf'a zarar verebilirim. 

Ama ben bunu yapmak istemiyorum. "Yok bu tesis bizim işimizi görmez" diyorsanız 80 adet daire var gelip buraları alacak, hâlâ yatırım yapamam ben sizden bir şey alamam diyorsa da 750 bin dolar Reis Sedat Peker'e bağış yapacak ve aramızdaki husumet bitecek. Dostluğumuz başlasın, ne bize bağlı gruplar ne de başka gruplar gelip sizi rahatsız etmesin, Reis Sedat Peker tekrardan Yusuf'u koruma altına almış olsun. Sen bu konuştuklarımızı git Yusuf'a anlat. Pazartesi gününe kadar parayı getirin bu iş bitsin."


Bakan Soylu'dan Köfteci Yusuf açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TRT ekranlarında canlı yayına katılmıştı ve Sedat Peker'in şahsına söylediklerine şöyle yanıt vermişti:

Bakan Soylu, Sedat Peker ile ilgili önemli bir iddiada bulunmuş ve "Bursa'da Köfteci Yusuf'a çökmeye çalışıyorlar. Operasyonu başlattım" ifadelerini kullanmıştı.


Dava 2 Haziran'da yapılacak

8 şüphelinin bulunduğu dava Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2 Haziran'da gerçekleşecek. 

Şüpheliler arasında Sedat Peker'in yer almadığı, Peker'le ilgili farklı bir soruşturmaya devam edildiği açıklandı.


Sedat Peker'den Köfteci Yusuf Açıklaması

Sedat Peker de yayımladığı 7. videoda Köfteci Yusuf iddialarına ilişkin olarak şu ifadelere yer vermişti:

"Bir de Köfteci Yusuf. Köfteci Yusuf konusu nedir anlatayım. Bizim atalarımızın sürgünüyle ilgili Bursa'nın Gürsu ilçesinde bir anma etkinliği yapıldı. 

Ben oraya geldim, duyuru yapıldı. 15 bin kişi parkın içinde, internet görüntülerine bakabilirsiniz, 15 bin kişi de yukarıda konuşma yapacağım yerde bekliyor. 

Yer gök insan. Ben oraya gitmeden önce, gidenler aradılar. Köfteci Yusuf var senin hayranın tanışmak ister misin diye sordular. Ayıp olmasın nezaketen tanıştık. Kapattık. 

Başka ne hayatımda Köfteci Yusuf gördüm, ne köfte yedim ne bir şey yaptım. Sonra bu 4 arkadaş kim biliyor musunuz? Bir tanesi Afyon'un en zengin ailesi. Bilmem kaç bin tane daireleri, et kesim fabrikaları vardır, öbürü gazeteciler bilmem neyin yetkilisi ismi aklıma gelmiyor, öbür bir tanesi de diş malzemeleri ihraççısı. Bunlar hayatta sabıkaları olmayan, varlıklı arkadaşlar. Bu arkadaşlar demişler Köfteci Yusuf'a 'Bizim et kesim yerimiz var, onu alır mısın? 

Değeri bu kadar, eksper değeri, biz sana daha ucuza verelim' Bu da bunlar benimle yakın diye çekinmiş birine demiş, emniyete gitmiş. Benim ne adım var, ne sanım var, ne de haberim var. Bu arkadaşları polis gözaltına almış şimdi hepsi serbest. 

Araştırıyoruz sonradan bu dosyanın içine bu şahıs bir daha gidiyor, 'Ben diyor Sedat Peker'den de davacıyım' Telefonda tanıştık, köfteni bile yemedim. Farz edelim ki ben demiş olsam git yerini buna sat, eksper değerinden daha düşük, suç yok. Ama böyle de bir şey yok.

Bir tane yeni savcı, üzerinde zan bırakmak için demiyorum ama bu kadar tesadüf kafa karıştırıcı. Avukatlıktan savcı olup aynı anda da özel yetkili, örgütlü suçlara bakan, benim dosya bir anda bu beyefendinin önünde. Vallahi zan altında bırakmak istemiyorum. Belki gerçek meslek adabı olan bir insandır bilmiyorum. Çünkü halen daha bu dosyayla ilgili aranmam yok. Ben Köfteci Yusuf'un köftesini ne yapayım? 30 bin kişi Gürsu'da var. 10 tane köfte tezgâhı kurarım 30 bin kişiye satsam, Köfteci Yusuf'un bütün hasılatından daha çok param olur."Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
süleyman soylu sedat peker köfteci yusuf