PKK yöneticisi Murat Karayılan'dan ateşkes iddiası


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

PKK'nın üst düzey yöneticilerinden Murat Karayılan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a dair dikkat çeken bazı iddialarda bulundu. Tüm detaylar bu haberimizde!

PKK'nın üst düzey yöneticilerinden Murat Karayılan, Kürtçe yayın yapan Sterk TV’nin 9 Haziran akşamı yayımlanan özel programında bazı iddilarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’ın 14 Haziran’da Brüksel’de yapacakları görüşme öncesi, Karayılan'ın iddiaları dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendilerine birkaç ay önce ‘aracılar vasıtasıyla mesaj gönderdiğini’ iddia eden Murat Karayılan, “Türkiye içinde ateşkes ilan edilmesi karşılığında, PKK’nın Türkiye sınırları dışındaki varlığına karışmama taahhüdünde bulunduğunu” belirtti.

Karayılan iddialarına şu ifadeleri de ekledi:

“Başka bir şey daha var ve bu gerçekten gizli bir şeydi. Şimdiye kadar Kek Mesud’u görürsem onunla paylaşırım ya da KDP yetkilileri ile görüşürsem söylerim, diyordum. Ancak şimdi bunu Kürt halkının ve kamuoyu önünde paylaşıyorum. Birkaç ay önce Türk devleti bazı dostlar vasıtasıyla, hatta Tayyip Erdoğan bizzat kendisi bize bilgi göndererek, ‘Türkiye’nin içinde ya da Kuzey Kürdistan’da ateşkes ilan edin, o zaman biz de Kürdistan’ın diğer parçalarında yapacağınız hiçbir şeye müdahil olmayız’ dediler.  Yani ateşkes ilan edin, işte KDP ile bir ihtilafınız var gidip onlarla savaşın…”

Karayılan, ‘son 6 yıldır devam eden savaşın bu yılın başından itibaren tüm şiddetiyle sürdüğünü’ söyledi ve ‘Peşmerge ile PKK’yı savaştırmanın bir plan olduğunu’ savundu. Karayılan şu ifadeleri kullandı:

“Şimdi bize yönelik böyle yaygın bir saldırıların olduğu dönemde nasıl Peşmergeye saldıracağız? Bu akıllıca bir şey mi? 

Neden kendi elimizle ikinci bir cephe açalım? Birazcık aklı olan herkes, böylesine çetin, varlık ve yokluk savaşındaysa neden kendisine ikinci bir cephe açsın? Hem de Metina gibi bir yerde. Metina’nın kuzeyinde savaş varken Metina’nın ortasında Peşmergeye karşı neden ikinci bir cephe açalım? Burada hiçbir akılcı yan olmadığı gibi temeli yoktur. Yani gerillalar Peşmergeye saldırmadı.” Karayılan, KDP yetkililerini bir ‘Kürt-Kürt çatışmasından kaçınmaya’ çağırdı.


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan Murat Karayılan pkk