Oruçluyken sakız çiğnenebilir mi? Sakız çiğnemek orucu bozar mı?


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Her Ramazan ayında olduğu gibi oruçluyken sakız çiğnenebilir mi, sakız çiğnemek orucu bozar mı gibi sorular bu Ramazan ayında da en çok araştırılan konulardan biri oldu.

Oruç tutmak, İslam'a göre müslümanların "Allah rızası için" tüm kötü alışkanlıklardan ve nefsinden kendilerini uzak tutmasıdır.

Daha açık bir ifadeyle oruç tutan insanlar kötü alışkanlıklardan uzak durmakla beraber yeme ve içme faaliyetlerinden akşam ezanı saatine kadar uzak dururlar.

İslam dünyasının en kıymetli ibadetlerinden biridir oruç tutmak. Bu sebeple oruç tutan Müslümanların oruç tutarken yapılmaması gerekenleri ve oruç bozan durumları bilmesinde ve öğrenmesinde fayda var.

Tüm bunlarla beraber genelde her Ramazan ayında bu bilgilerimizi tazeleme ihtiyacı duyarız.

Sakız çiğnemek de bunlardan biri ve oruçluyken çiğnemenin caiz olup olmadığı kafalarda soru işareti bırakan bir durumdur.

Sakız çiğnerken herhangi bir yeme ya da yutma eylemi olmadığı için oruç tutarken sakız çiğnenir mi ya da sakız çiğnemek oruç bozar mı soruları eski Ramazanlarda sıkça sorulduğu gibi bu Ramazan ayında da en çok araştırılan konulardan biri oldu.


Sakız çiğnemek orucu bozar mı?

Oruç ibadeti farz olarak Ramazan ayında 30 gün boyunca gerçekleştirilir.

Farz olduğu Ramazan ayının dışında isteyenler mübarek aylarda da oruç tutabiliyor.

Farz olan dönemlerde çeşitli sebeplerden dolayı oruç tutamayan bireyler, daha sonra müsait bir zamanda orucunu tutabiliyor.

İslam dininde oruç tutmakla ilgili pek çok detay ve kolaylık bulunur. Bu kolaylıklarda Müslüman bireyler tarafından sıkça araştırılır.

Bununla beraber oruç tutan ve oruç tutmak isteyen pek çok kişinin aklına aynı soru takılır: Sakız çiğnemek orucu bozar mı?

Günlük hayatında sıkça sakız çiğneyen kişilerin haricinde mecburiyetten dolayı sakız çiğneyenler de bulunuyor.

Nikotin bağımlılığından kurtulma sürecinde olan kişiler ve mide hastalıkları yaşayan kişiler diğer insanlara göre sakızı keyfi değil mecburiyetten çiğniyor.

Fakat dini kitaplarda belirtilen bilgilere göre sakız çiğnemenin orucu bozduğu bilinmektedir. Bununla beraber bazı din insanlarının yaptığı açıklamalara göre kokusuz ve şekersiz sakızların oruç bozmayacağı söylentisinin yanlış olduğunu belirtir.

Hem İslam dini kitaplarında hem de bu konuda uzman olan insanların hemfikir olduğu konu sakız çiğneminin orucu bozacak olduğudur.


Diyanete göre sakız çiğnemek orucu bozar mı?

Konuyla ilgili en kesin bilgiye ulaşmak isteyen kişiler dini sorularının cevaplarını Diyanetin resmi sayfasında aramaktadır.

Sakız çiğnemenin orucu bozup bozmayacağı konusunda Diyanet'in resmi internet sayfasında yaptığı açıklamayı da sizlerle paylaşıyoruz:

Yapılan açıklamada ne kadar dikkat edilirse edilsin yutma ve tat alma ihtimalinin olması nedeniyle sakız çiğnemenin orucu bozacağı belirtilmiştir.

Ancak kenger sakızı gibi katkısız sakızlar ve daha öncesinde çiğnenerek tatsız duruma getirilen sakızların çiğnenmesi yutmamak şartıyla orucu bozmamaktadır. 

Biraz tereddüt barından sakız çiğneme konusunda yapılan bir diğer açıklama da oruç tutarken sakız çiğnemenin mekruh olduğudur.


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
Oruç Sakız Ramazan Din İslam Müslüman