Migrene ne iyi gelir? Migren nasıl geçer? Migrene evde iyi gelecek yöntemler nelerdir?


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Migrene ne iyi gelir ve migren nasıl geçer? Migren belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır? İşte tüm bu soruların cevabı bu yazımızda...

Migrene ne iyi gelir? Migren ağrısı nasıl geçer? Migrene evde iyi gelecek yöntemler neler?


Migren birçok kişide meydana gelen baş ağrılarından biridir. Özellikle de günlük yaşamda çok zorlayıcı olan bu ağrı, yaşamın kalitenizi de düşürür. Bu migren ağrıları çoğunlukla kadınlarda yaşanır. Migreni tetikleyen pek çok sebep vardır. 

Bunlardan en güçlüsü ise strestir. Yorgunluk ve stresin etkisiyle migren atakları oluşabilir.

Bu atakları migren ilaçlarıyla ve bitkisel yollarla geçirmek mümkün. Halk arasında en sık rastlanan hastalıklardan olan bu migren ağrılarının farklı farklı çözüm yolları vardır.

Migren, günlük hayattaki koşuşturmacanın içinde yer alan kişiler arasında sık sık görülen, bunun belli bir sınıfı olmaksızın her yaş grubundan insanda görülebilen beyindeki şiddetli ve dayanılmaz ağrı olarak bilinir. Migren ağrılarının çoğu kalıtsal ve kronik özellikte olur.

Peki, migrene ne iyi gelir ve migren nasıl geçer? Migren belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır? İşte, bu soruların cevabı bu yazımızda...

Migrenin genetik olarak aktarılabilmesi, migrene karşı risk grubunun belirlenmesine yardımcı olan öneli bir bilgidir. 

Ailesinde migren olanların, migrene karşı her an hazırlıklı olması ve şiddetli olarak ortaya çıkan baş ağrıları için bir uzman doktora danışması çok önemlidir.

Bu bilgiler doğrultusunda, insanların çoğunda görülen bu hastalıkla ilgili bilgi almak için doğru yerdesiniz. Bu haberimizde migren tedavisi için bilgi edinebilirsiniz.


Migren nedir?

Migren, insanları fiziksel olarak çok yoran ve günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayan hastalıklardan biridir. 

Halk arasında 'insanı deliliğe sürükleyen ağrı' olarak da bilinir. Sık görülen migrenin en yaygın belirtilerinin başında beş ağrısı gelir.

Ense, şakak ya da göz çevresinden başlayan bu ağrı, hareket ettikçe şiddetlenir, zonklayıcı ağrıya dönüşebilir ve bu ağrıya eşlik eden bulantı, kusma, ışık ve sese olan rahatsızlık hissi ortaya çıkabilir. 

Migren ataklar halinde bilinen baş ağrısı, üç ay içinde ayda on beş günden fazla sıklıkta olur, her ağrı en az 4 saat sürer ve ayda en az 8 gün yaşanırsa bu kronik migren olarak tanımlanır.

Migren ağrıları için  kullanılan ilaçlar baş ağrısı atakları sırasında ağrıyı ortadan kaldırmada ya da eşlik eden

bulantı, kusma gibi belirtileri durdurmada yardımcı olur.


Migren belirtileri nelerdir?

Migren ilaçlarının ağrıları tamamen dindiremediği durumlarda vardır. Bununla birlikte bitkisel yöntemler de kullanılabilir.

Migrenin belirtileri arasında sık görülenler şunlardır:

Başın belli bir noktasında yer alan çok şiddetli ağrı

Işık ve sese karşı başlayan hassasiyet

Mide bulantısı ve kusma

Yorgunluk ve halsizlik

Gözde kararma, bulanık görme, baş dönmesi

İştahsızlık, uykusuzluk.

Ağrının normal baş ağrılarından uzun sürmesi

Ağrının diğer baş ağrısı çeşitlerinden daha şiddetli olması,

Göz migreni olarak bilinen migren türünde kısa süreli görme kaybı ve benzer görme duyusu kısıtlanmaları.


Migren neden olur?

*Sigara ve tütün ürünlerinde bulunan nikotinin migren ağrılarını tetikleyici özelliği vardır.

*Özellikle sodyum içeren besinler başta olmak üzere alkollü içecekler migreni artırıcı etkiye sahiptir, uzak durulması gerekmektedir

*Nikotine benzer şekilde, kafein de baş ağrısını tetikleyici etkiye sahip bir maddedir. Bu nedenle de kafein tüketiminde aşırıya kaçmamalısınız.

*Düzensiz uyuma ve dengesiz beslenme, vücut dengesinin bozulmasına neden olur ve migren ataklarına karşı vücudu güçsüz bırakmaktadır

*Sporcularda, kronik olarak migren sorunu sıkça görülebilmektedir. Ailesinde genetik migren sorunu bulunan sporcuların bir uzman görüşü alması gerekir.

*Susuz kalmak migren ağrılarının en büyük sebeplerindendir. Bol sıvı tüketilmesi hem de vücudu kurutabilecek yağlı ve baharatlı gıdalardan uzak durmalısınız.

*Stres ve fazla mesai saatleri, özellikle şehir hayatında bulunan pek çok kişide migreni en çok tetikleyen sebepler arasındadır. Vücudunuzu dinlendirebilecek aktivitelere ağırlık vermelisiniz.


Migren ağrısına ne iyi gelir?

Migren ağrısını geçirebilecek pek çok bitkisel çözüm vardır. Su tüketimini arttırmak da migren ağrıları giderilebilir.

Migren atakları için kesin, hızlı ve kalıcı çözümler bulunmalıdır. 

Günlük su tüketimi arttırıldığı oranda migren ağrıları da seyrekleşir. Migren atağı geldiğinde baş bölgesine soğuk uygulamalar da yapılmalıdır.


Migrene karşı doğal ve bitkisel yöntemler:

*Migrene karşı en güçlü bitkilerden birisi lavantadır. Lavanta yağı kullanmak migren ağrılarını geçirmekte yardımcı olacaktır. 

Yüzyıllardır lavanta yağının baş ağrısını geçirici özelliğiyle kullanıldığı bilinmektedir. Sıcak bir suya 10-12 damla kadar lavanta yağının damlatın ve ağrı yaşayan kişiyi buharına maruz bırakın. Ayrıca lavanta yağıyla baş ve şakak bölgesine küçük masaj hareketleri uygulanabilir.

*Aloe vera doğadaki en mucizevi maddelerden biridir. Aloe veranın pek çok faydasının yanı sıra baş ağrılarına karşı olan etkisi, migrene karşı en çok önerilen bitkisel çözümlerden biridir. Aloe vera jelleriyle baş bölgesine masaj yapabilirsiniz.

*Zencefil ve zerdeçal, migren ağrılarına karşı çok güçlü baharatlardır. Bu baharatların kan basıncı azaltıcı etkisi vardır ve bu etki migren ataklarına da iyi gelecek bir durumdur.

*Veba otu da halk arasında başta migren olmak üzere baş ağrılarına karşı kullanılan güçlü bir bitkidir.

*Chia tohumu, migren ağrılarında uzmanlar tarafından önerilen etkili bir bitkisel ürün olarak karşımıza çıkar.

*Muz tüketilerek ve ya muz suyu içerek migren atakları azaltılabilir.


Stresin yoğun olduğu zamanlarda migren atağı geçirmek mümkündür. Endişe ve kaygılı olduğunuz dönemlerde de migren ağrıları yaşayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra yorucu ve yoğun yaşam koşulları da migrene sebep olabilir. Migren atakları erkeklerden çok kadınlarda görülüyor.

Kadınlardaki bu migren atakları da bitkisel karışımlar ve doğal yollarla ile giderilebilir. Kronik migren hastası olanlar kullandıkları migren ilaçlarını düzenli olarak kullanmaya dikkat etmeli. Ayrıca evde uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle bu ağrılardan kurtulabilirsiniz. 

Özellikle papatya ve lavantalar buharıyla migren ağrılarınızı durdurabilirsiniz.

Migren ataklarını engelleyebilmek için su ve sıvı tüketimini arttırmaya dikkat etmelisiniz. Migren atağı geldiğinde sessiz ve ışıksız bir ortamda uyumaya çalışın. Uyandığınızda bu migren ağrılarından kurtulmuş olacaksınız.

Aynı zamanda çikolata ve benzeri gıdalar da migren ataklarını çoğaltabilir. Bu sebeple bu besinlerin tüketim miktarına dikkat etmelisiniz.

Fesleğen yağı gibi ürünler de bu baş ağrılarını geçirmede size büyük fayda sağlayacaktır. Migren ağrısı yaşayan kişiler fesleğen ya da nane yağını tedavilerinde kullanabilirler. 

Fesleğen yağını şakak bölgelerine masaj yaparak migren ağrılarını dindirebilirsiniz.

Migren ataklarının en önemli sebeplerinden biri uyku düzenindeki bozukluktur. Erken yatmaya, erken kalkmaya özen göstermeli ve vücudunuzun ihtiyacı olan uyku saati kadar uyumalısınız. Erken uyuma konusunda zorluk çekiyorsanız yatmadan önce spor yaparak daha kısa sürede uykunuzun gelmesini sağlayabilirsiniz.

Migren ağrılarının önüne geçebilmek için bu ağrıları tetikleyecek etkenlerden uzak durmalısınız.Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
Migren Baş ağrısı