Mide yanması neden olur? Nasıl geçer? Mide yanmasına ne iyi gelir?


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Mide yanması hemen hemen herkesin yaşadığı sağlık sorunlarından biridir. İlaç kullanmadan bu sorundan kurtulmanız mümkün. Nasıl mı? Cevaplar haberimizde...

Mide yanması neden olur?

Mide yanması, yaşam kalitesini düşüren ve gün içerisinde çok sık yaşanan sağlık sorunlarından birdir.

Mide yanması halk arasında çok sık görüldüğü için fazla önemsenmese de bazı mide hastalıklarının habercisi olabileceği göz ardı edilmemeli.

Genellikle yanlış zamanda ve yanlış şekilde beslenmenin sebep olduğu mide yanmasının farklı sebepleri de olabilir.

Öncelikle mide yanmasına nelerin sebep olabileceğine bakalım. Ardından öğrendiğiniz bilgilere göre mide yanması probleminize nelerin sebep olduğunu çözebilirsiniz.

Mide yanması sadece beslenme kaynaklı da olmayabilir. İşte mide yanmasına neden olabilecek tüm etkenler...


Mide yanması, mide asidinin sindirim sisteminin çalışma yönünün aksine yani yemek borusuna doğru çıkmasından kaynaklanır. Yemek borusuna çıkan mide asidi, gırtlakta ekşime ve yanma hissine neden olur.

Aşırı yağlı ve baharatlı yemekleri tüketmekle beraber , yiyecekleri çiğnemeden yutmak da mide yanmasına sebebiyet veren etkenlerdendir. Bunlarla beraber karın bölgenizi çok sıkan dar kıyafetler giymek de sizi bu sağlık sorunuyla karşı karşıya bırakabilir.

Yine alkol ve sigara tüketimi de bu nedenlerin başında geliyor. Özellikle alkol tüketimi çoğunlukla gastrite sebep olur.

Günlük hayatımızda en çok yaptığımız hatalardan biri de yemek yedikten sonra uzanmak ya da yatmaktır.

Yemek yedikten sonra mümkünse yürüyüş yapmalısınız, yürüyüş yapılamıyorsa yemekten sonraki zaman diliminde oturur vaziyette olmalısınız. Mide yanması şikayetiniz varsa uyumadan önceki 3 saat içerisinde yemek yememeye dikkat etmelisiniz.

Aynı zamanda mide yanması yaşayan kişilerin alçak yastıkta uyumaması gerekiyor. Yastığınızı yükselterek ya da yastık sayınızı arttırarak midede bulanan besinlerin ve mide asidinizin yemek borusuna doğru olan hareketini engelleyebilirsiniz.

Şimdi de mide yanmasına neden olabilecek ihtimaller doğrultusunda mide yanmasını doğal yollarla giderebilmenin yöntemlerine bir göz atalım.

Mide yanması nasıl geçer?

Mide yanması, yukarda da altını çizdiğimiz gibi çok sık rastlanan sorunlardan biri olarak önemsenmese de uzun süren mide yanmasında bir uzman doktora başvurmakta fayda var.

Doktora danıştıktan sonra kullandığınız ilaçlar da sorununuzu çözmüyorsa bu sorunun nedenlerini kendiniz anlamaya çalışabilirsiniz. 

Günlük hayatınızdaki alışkanlıklarınızı değiştirerek veya ufak tefek eklemeler yaparak bu sağlık sorunundan kurtulmanız mümkün.


Mide yanmasına ne iyi gelir?

Mide yanması şikayeti olan kişilerin özellikle tam tahıllı besinler, lifli besinler ve çiğ sebze meyve tüketmeye ağırlık vermesi gerekiyor.

Bu besinler mise asit dengenizi koruyacak ve sindirim sisteminizi rahatlatacaktır.

Ek olarak tüketebilecekleriniz ise şöyle:


Maden suyu: Her gün bir tane maden suyu içmek sindirim sisteminizi rahatlatır ve mise asidinizi düzenler.


Hurma: Günde iki adet hurma yemek mise asidi problemlerini çözmenize yardımcı olur.


Patates: İçinde bulunan vitamin ve mineraller sindirim sistemi sorunlarını çözer. Mide yanmasını engellemek için haşlanmış patates tüketebilirsiniz.


Zencefil: Yarım çay bardağı sıcak suya 1 çay kaşığı zencefil katarak bu karışımı tüketebilirsiniz. Aynı zamanda zencefil çayı da mide yanması şikayetinizden sizi kurtaracaktır.


Meyan kökü: Meyan kökü mide asidini düzenleyecek güçlü bir bitkidir.


Elma sirkesi: Yemeklerinize az miktarda elma sirkesi katarak mide rahatsızlıklarına çözüm bulabilirsiniz.


Sakız: Yemekten sonra bir süre sakız çiğnemek mide asidinizi dengede tutar ve oluşabilecek  mide yanması problemini engeller.


Tarçınlı bal: Özellikle gastrite iyi gelen bu karışım mide asidini kontrol eder ve sindirim sisteminizi sakinleştirir.


Muz: Muzun lifli yapısı sindirim sisteminizi düzenler ve mide yanmasını engeller.


Bahsettiğimiz bu gıda önerilerinin yanında mide yanması yaşayan kişiler karın bölgesine küçük hareketlerle masaj yaparak bu rahatsızlığın etkilerini azaltabilir. 


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
mide yanması mide asidi sindirim sistemi mide