Komşu Yunanistan, savaş gemisi almak için halktan para topluyor


Google News

Yayınlama: 5 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Yunanistan, yeni  mücadele gemileri alınabilmesi için yardım hesabı açarak, halktan para toplayacak.

Denizcilerin koruyucusu olduğuna inanılan "Aziz Nikola günü"nde, Pire'deki donanma akademisinde düzenlenen törene dahil olan Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, burada bir demeç verdi.

Kammenos, Yunanistan'ın Akdeniz ülkeleriyle birlikte bir enerji merkezi ve üreticisi olacağını savunarak, "Bu bizi, egemenlik haklarımızı himaye etmek ve bölgede güvenliği perçinlemek için güçlü bir donanma gücüne sahip olmaya zorunlu kılıyor."  şeklinde konuştu.

İlk parayı Savunma Bakanı Kammenos yatıracak

Gelecek sene bu hedeflerine ulaşmaları gerektiğini vurgulayan Kammenos, "Ancak şu anda ülkemizin büyük hayırseverlerine ve bağışçılarına ihtiyacımız var. Yeni fırkateynler ve amiral gemisi alarak filomuzu perçinlemek için Yunan halkına ve armatörlerine, 1 Ocak 2019'da açılacak hesaba yatıracakları para ile kendi ihtiyaçlarından keserek milli çabamıza destek vermeleri çağrısında bulunuyorum."  açıklamasında bulundu.

Yunan Savunma Bakanı Kammenos ayrıca ilk parayı kendi maaşından yatıracağını da ifade etti.

Ekonomik krizi atlatmaya çalışan Yunanistan, yıllık 5 milyar euronun üzerinde savunma harcaması yapıyor.

Milli gelirine nispeten yüzde 2,5'a ulaşan bu oran ile komşu Yunanistan, savunma harcamaları mevzusu ile alakalı NATO kriterini sağlayan ülkeler arasında yer alıyor.

 


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Yunanistan Savaş Gemi