Goldman Sachs, TCMB'nin ilk faiz indirimi için tarih verdi! Türk bankalarının hedef fiyatlarını yükseltti


Google News

Yayınlama: 2 ay önce

Son güncelleme: 2 ay önce

Okuma süresi: 3 dakika

Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz indirimine 2025'te başlayacağını öngördü. Ayrıca, bazı Türk bankaları için de hedef fiyatlarını ve tavsiyelerini güncelledi.

Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz indirimine başlayacağı tarih için öngörüsünü paylaşmıştır. Ayrıca, Goldman Sachs Türk bankalarının hedef fiyatlarını da güncellemiştir. Goldman Sachs'ın raporuna göre, Türk bankaları için 2024 yılı, politika faizinin %50 olduğu bir geçiş yılı olacak şeklinde bir beklenti ifade edilmiştir. Goldman Sachs, TCMB'nin 2025'te faiz indirim döngüsüne gireceğini öngörmekte ve bu durumda Türk bankaları için net faiz marjının yükseleceğini belirtmektedir. Banka, 2025 için swap maliyetleri hariç net faiz marjının özel bankalar için bir önceki yıla kıyasla 130 baz puan artarak %6'ya, kamu bankaları için ise yıllık 50 baz puan artışla %3,6'ya çıkacağını tahmin etmektedir. Bu modele göre, özel bankalar için enflasyondan arındırılmış özkaynak kârlılığının pozitif bölgeye geçeceği ifade edilmektedir.

Goldman Sachs analistleri, önceki dezenflasyon döngüsünün başlangıcında hem özel sektör hem de kamu bankalarının değerlemelerinin yurt içi zirve seviyelerine ulaştığını belirtmektedir. Özel sektör ve kamu bankalarının fiyat/kazanç oranına göre son 5 yıllık azami fiyat/kazanç oranına göre yaklaşık %18-16 iskontolu olduğu ifade edilmektedir. Önceki dezenflasyonist döngüyle son döngü arasında paralellikler olsa da, yüksek faiz oranlarına dikkat çeken Goldman Sachs, bu nedenle kısa vadede yönetilebilir risklerin varlık kalitesi tarafında olduğunu belirtmektedir. Bu doğrultuda, daha yüksek sermaye tamponlarına sahip olan ve değerinin altında görünen özel sektör bankalarının daha pozitif bir durumda olduğu ifade edilmektedir.

Goldman Sachs'ın bankalar için yeni hedef fiyatları ve tavsiyeleri şu şekildedir:
- Akbank için hedef fiyatını 72 TL'den 86 TL'ye yükseltti; tavsiyesini "al" olarak korudu.
- İş Bankası için hedef fiyatını 14,8 TL'den 20 TL'ye yükseltti; tavsiyesini "nötr"den "al" olarak yükseltti.
- Yapı Kredi Bankası için hedef fiyatını 38 TL'den 42,5 TL'ye yükseltti; tavsiyesini "nötr" olarak korudu.
- Garanti BBVA için hedef fiyatını 91 TL'den 111 TL'ye yükseltti; tavsiyesini "nötr" olarak korudu.
- VakıfBank için hedef fiyatını 16 TL'den 19 TL'ye yükseltti; tavsiyesini "sat" olarak korudu.
- Halkbank için hedef fiyatını 11,9 TL'den 15,6 TL'ye yükseltti; tavsiyesini "sat" olarak korudu.


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Goldman sachs TCMB