Etkisinden çıkamayacağınız en iyi 20 bilim kurgu film önerisi!


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Geçmişten bugüne etkisinden uzun bir süre çıkamayacağınız IMDb puanı en yüksek, en iyi en güzel bilim kurgu filmlerini sizler için listeledik!

Eğer siz de tam bir bilim kurgu filmleri tutkunuysanız ve bilim kurgu film önerileri arıyorsanız en beğenilen ve en başarılı bilim kurgu filmlerini siz değerli okuyucularımız için 20 madde halinde listeledik.

Bilim kurgu filmleri özellikle son yıllarda gelişen teknolojinin de etkisiyle en çok sevilen ve tercih edilen film kategorilerinden biri haline geldi.

Bizi zaman zaman bugünden alıp gelecekte bir yüzyıla götüren, zaman zaman da gerçeküstü dünyaların kapılarını aralayıp farklı alemlerde seyahate çıkaran bilim kurgu filmleri... 

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu en iyi bilim kurgu filmleri listemizde birçok farklı temada film yer alıyor.

Uzay filmlerinden bilimsel filmlere, zihin patlaması yaşatan filmlerden ufuk açan filmlere kadar birçok yer ve zamanda en başarılı bilim kurgu filmlerine bu listemizde yer verdik.

Bilim kurgu film önerileri listemizi hazırlarken üzerinde büyük bir hassasiyetle durduğumuz hususları bir kaç madde halinde özetlemek gerekirse:

- IMDb puanı yüksek filmler olması

- Ödüllü filmler olması

- Kadrosunda hayran kitlesi yüksek ödüllü oyuncuların olması

- Ünlü ve ödüllü yönetmenler tarafından çekilmiş olması

- Senaryoları kalemine inanıp güvendiğimiz ödüllü senaristler tarafından yazılmış olması

- Gişe rakamları yüksek filmler olması


İşte IMDb puanı en yüksek en iyi en güzel en başarılı 20 bilim kurgu filmi...

Dilerseniz lafı fazla uzatmadan 20'den geriye doğru saymaya hemen başlayalım.


20. Maymunlar Cehennemi / Planet of the Apes (1968)

IMDb Puanı: 8.0

Konusu: Astronot Taylor (Heston) insan ırkını deney ve spor yapmak için kullanan maymunların yönetimindeki uzak bir gezegene düşer. Kısa zamanda Taylor kendisini avlananların arasında ve yardımsever bir şempanze bilimcisinin elinde bulur.

Maymunlar Cehennemi Fragmanı


19. Yarının Sınırında / Edge of Tomorrow (2014)

IMDb Puanı: 8.0

Konusu: Yakın gelecekte dünyayı istila eden Mimics isimli uzaylı birliği, birçok büyük şehri yok eder ve milyonlarca insanı ölümün eşiğinde bekletir. Dünyadaki orduların hiçbiri, onların hızına, silahlarının gücüne ve de en önemlisi telepati yöntemiyle emir verme ve uygulama güçlerine yetişemez. Artık dünyadaki tüm ordular bu uzaylı sürüsüne karşı güçlerini birleştirmek zorundadır ve bu güç birliği dışında başka şansları yoktur.


18. Ay / Moon (2009)

IMDb Puanı: 8.0

Konusu: Astronot Sam Bell bir Lunar Industries çalışanıdır. Üç senedir Ay'da tek başına yönettiği enerji merkezinde dünyanın temel enerji kaynağını çıkarıp dünyaya göndermekle görevlidir. Yalnızlığa mecbur olduğu, uydu bağlantısının da kopmasıyla dış dünya ile kurduğu bütün iletişimini kaybeden Sam'i zor günler beklemektedir.


17. Yerçekimi / Gravity (2013)

IMDb Puanı: 8.0

Konusu: Dr. Ryan Stone ilk uzay görevine başlamıştır. İş arkadaşı emekliliğe hazırlanan astronot Matt Kowalsky'dir. Son görevleri sırasında hiç ummadıkları bir durumla karşılaşırlar ve mekikleri parçalanır. İki astronot uzayın soğuk ve sonsuz karanlığına savrulur. Nasa ile bağlantılırı kopmuştur ve oksijenleri hızla bitmektedir. İki astronotun zamana karşı yarışarak yörüngede ve hayatta kalma mücadelesi başlar. 


16. Uzay Yolu / Star Trek (2009)

IMDb Puanı: 8.0

Konusu: Bugüne kadar yapılmış en gelişmiş uzay gemisi Atılgan’ın mürettebatının gençlik senelerindeki ilk tanışma günlerinin unutulmaz hikayesini anlatan “Star Trek” ile tüm zamanların en büyük macerasına hazır olun. Henüz acemilik günlerini yaşayan mürettebatımız, aksiyon, komedi ve kozmik tehlikelerle dolu bir yolculukta; insanoğlundan intikam alma düşüncesiyle harekete geçen şeytani güçleri durdurmanın çaresini bulmaya çalışacaklar. 


15.Marslı / The Martian

IMDb Puanı: 8.0

Konusu: Mars gezegenine astronotların gönderildiği bir görevde, Mark Watney isimli astronot şiddetli bir fırtına sonrası öldü sanılarak ekibi tarafından bırakılır. Ancak Watney hayattadır ve kendisini Mars’ta yapayalnız bulur. Elindeki sınırlı olanaklarla, zekasını ve gücünü kullanarak dünyaya yaşadığına dair bir sinyal göndermeye çalışır. Milyonlarca mil uzakta NASA ve uluslararası bilim insanları durmaksızın bu Marslı’nın eve dönmesi için uğraşırken, ekip arkadaşları da tehlikeli bir kararla karşı karşıya gelir...


14. Truman Şov / The Truman Show (1998)

IMDb Puanı: 8.0

Konusu: Dünyanın en güzel adalarından birinde yaşayan halk, özenilecek derecede ütopik bir hayat yaşamaktadır. Bu adada yaşayan insanlar her güne mutlu uyanıp herhangi bir sorunla karşılaşmadan günü bitiriyorlar. İlerleyen günlerde çeşitli gizemli durumlarla karşılaşan Truman, bir şeylerin yolunda gitmediğini fark edecek, sahip olduğu hayatın gerçek olup olmadığını öğrenmeye çalışacaktır.


13. Aşk / Her (2013)

IMDb Puanı: 8.1

Konusu: Theodore Twombly, eşinden boşandıktan sonra yalnız yaşamaya başlayan ve el işi mektuplar yazarak geçimini sağlayan bir yazardır. Bir gün reklamlarda gördüğü bir yazılımın işine yarayacağını düşünerek satın alır. Samantha isimli bir sanal zeka uygulaması bulunduran yazılım Theodore'un zihnini karıştırarak ufkunu açacak sorular sormaya başlar. Yazılım sayesinde çektiği yalnızlıktan kurtulan Theodore, Samantha'ya karşı tuhaf hisler beslemeye başlayacaktır.


12. 12 Maymun / Twelve Monkeys (1995)

IMDb Puanı: 8.1

Konusu: 1997’de ortaya çıkan bir virüs, 5 milyar insanın ölümüne sebep olur. Çok az sayıda insan, yer altına saklanıp virüsten korunmayı başarır. Kurtulanlar, çözüm bulabilmek için bir zaman makinesi yaparlar. Henüz test aşamasında olan cihazı denemek için mahkumlardan James Cole’u seçerler. Cole, ilk denemesinde yanlış bir zamana gider. Başarılı olan ikinci denemede ise kendisini 1990 yılında bir akıl hastanesinde bulur.


11. Yokedici / The Terminator (1984)

IMDb Puanı: 8.1

Konusu: 2029 senesinin kıyamet sonrası Los Angeles'ında Skynet isimli yapay zeka ürünü bilgisayar sistemi 1990'larda büyük bölümünü yok ettiği insan ırkının kurtulmayı başaran direnişçilerine karşı savaşmaktadır. Direnişçiler Skynet'e karşı başarıya ulaşmadan hemen önce Skynet savaşçı Terminatör'lerinden birine zamanda yolculuk yaptırarak onu geçmişe göndermeyi başarır. Terminatör'ün görevi direnişçilerin başı olan John Connor'ın annesi Sarah Connor'ı yok etmektir...


Listemize devam etmeden önce bu bölümde kısa bir hatırlatmada bulunalım ve ilginizi çekebileceğinizi düşündüğümüz en iyi 20 aksiyon filmi sayfamıza göz atabileceğinizi belirtmiş olalım. Şimdi gelelim 10 numaraya...


10. Bıçak Sırtı / Blade Runner (1982)

IMDb Puanı: 8.2

Konusu: Uzaydaki bir madende çalışan androidler, madenden kaçıp dünyada rehine alıyorlar. Rick Deckard (Harrison Ford)'ın işi onları bulup öldürmektedir. Kaçanları ararken, anroidlerle insanları birbirinden ayırmak zorundadır. Aramaları sırasında kopya insanları, yani androidleri yapan şirket Tyrell Corporation hakkında gizli bilgiler elde ediyor. 


9. Metropolis (1927)

IMDb Puanı: 8.3

Konusu: Endüstrileşme çağının etkisini hissettirdiği bir dönemde, Lang'ın gelecek tasarımı da bundan etkilenir. İnsanlar ikiye ayrılmıştır. Yeraltında makinelerle birlikte yaşayan sınıf ve yukarıda daha konforlu bir yaşam süren yönetici sınıf. Lang, bölünen toplumsal yapıyı, insanı bir aşktan yola çıkarak, uzlaştırmaya çalışır. 


8. 2001: Bir Uzay Macerası / A Space Odyssey (1968) 

IMDb Puanı: 8.3

Konusu: İnsanlığın şafağında Afrika çölünde bir grup primat tartışmaktadır. Bir anda beliren siyah bir taş bu maymun insanlardan birini esrarengiz bir şekilde etkileyerek bir kemiği silah olarak kullanmasını sağlar: İnsanın ataları ilk aleti bulunmuştur. 2001’de, bir önceki sahneden 4 milyon yıl sonra, bir uzay gemisi aydan gelen esrarengiz sinyallerin ardında aynı siyah taşı keşfeder. Hem de ay yüzeyinde. Sinyaller Jupiter’e gitmektedir.


7. Sil Baştan / Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)

IMDb Puanı: 8.4

Konusu: Clementine(Kate Winslet) sevgilisi Joel Barish'i(Jim Carrey), bir şekilde hafızasından sildirmiştir. Bundan dolayı kalbi kırılmış olan Joel da aynı şeyi yapmak ister. Clementine'nin yavaş yavaş hatıralarından silindiğini gören Joel, hala onu çok sevdiğini fark eder. Belki de yaptığı hatayı düzeltmek için artık çok geçtir. 


6. Yaratığın Dönüşü / Aliens (1986)

IMDb Puanı: 8.4

Konusu: Nostromo'dan tek sağ kurtulan Ripley'ın kaçış modülü uzay boşluğunda 57 yıl boyunca sürüklenmiştir. Kendisini kurtaranlar hikayesine inanmayınca şaşkına döner. Daha sonra bir koloninin yerleştiği yabancı gezegenle tüm iletişim birden kesilir. Ve şirket, Ripley'den LV - 426'ya gönderilen yüksek teknoloji ürünü tehçizatlarla donatılmış komandolara eşlik etmesini ister; ancak Ripley bu teklifi kabul etmez.


5. Yaratık / Alien (1979)

IMDb Puanı: 8.5

Konusu: Görevini tamamlayarak dünyaya dönmeye hazırlanan kargo gemisi Nostromo'nun beş erkek, iki kadın ve bir kediden oluşan mürettebatı özel kabinlerinde uykudadır. Bilgisayarların çevredeki bir gezegende yabancı bir yaşam türü tespit etmeleri üzerine uyandırılırlar. 


4. Geleceğe Dönüş serisi / Back to the Future (1985...1990) 

IMDb Puanı: 8.5

Konusu: Marty Mcfly (Michael J. Fox), çılgın profesör (Christopher Lloyd) tarafından icat edilmiş plütonyumla çalışan bir zaman makinesiyle 1955'li yıllara geri giden 18'li yaşlarında tipik bir Amerikan gencidir. Zamana yaptığı bu sürprizlerle dolu yolculuğu sırasında Marty'nin geleceğe dönebilmek için garantilemek zorunda olduğu çok önemli bir şey vardır. O da gelecekte bıraktığı anne ve babasını tanıştırıp, bir şekilde birbirlerine aşık olmalarını sağlamaktır.


3. Terminatör 2: Mahşer Günü  (1991)

IMDb Puanı: 8.5

Konusu: 1997 Ağustos'unda yaşanan ve 3 milyarı aşkın insanın ölümüne neden olan olayın üstünden yıllar geçmiş ve 2029 yılına gelinmiştir. John Connor makinelere karşı insan direnişinin lideri konumundadır. Onu 2029 yılında öldüremeyen makineler şimdi yok edemedikleri düşmanlarını geçmişte yok etmeyi denemeye karar verirler ve John'un 10 yaşında olduğu döneme bir yok edici makine yollarlar. Buna karşılık John da o dönemde kendisini korumak için daha önce annesini öldürmek göreviyle geçmişe yollanan yok edici makinenin daha üst bir modelini geçmişe yollar.


2. Yıldız Savaşları serisi / Star Wars (1977...2005)

IMDb Puanı: 8.7

Konusu: Luke Skywalker (Mark Hammil) amcası ve teyzesiyle tarım işinde uğraşmaktadır. Ne kadar Akademi'ye katılıp "jedi" olmak istese de amcası buna karşı çıkmaktadır. Bu arada şeytani bir imparator galaksiyi ele geçiriyor ve "Ölüm Yıldızı" denilen, gezegenleri yok edebilecek güce sahip olan bir gemi yapıyor. Direnişçilerin başı olan Prenses Leia (Carrie Fisher) bu geminin planlarını ele geçiriyor ve R2-D2 (Kenny Baker)'nun içine koyuyor. Bu planların Obi-Wan Kenobi (Alec Guinness)'ye ulaşması gerekiyor. R2-D2 önce Luke Skywalker'la karşılaşıyor ve birlikte Obi-Wan Kenobi'yi buluyorlar. "Ölüm Yıldızı"nı yok etmek için Han Solo (Harrison Ford) ve Prenses Leia'yla birlikte imparatora savaş açıyorlar.


Ve geldik bilim kurgu filmleri listemizin 1 numarasına. Zirvede efsane yönetmen Christopher Nolan imzalı, Leonardo DiCaprio'nun başrolünde yer aldığı gişeleri altüst etmiş bir film var.


1. Başlangıç / Inception (2010)

IMDb Puanı: 8.8

Konusu: Dominick "Dom" Cobb (Leonardo DiCaprio) yetenekli bir hırsızdır. Rüya görme anında insanların bilinçaltına girerek önemli sırları çalmaktadır. Son kurbanı Japon işadamı Saito (Ken Watanabe) 'dir. Saito'nun bilinçaltının derinliklerinde dolaşırken ölen karısı Mal'i görür ve çalma işi başarısız olur. Bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmıştır. Bundan kurtulması için mükemmel bir fırsat yakalar. Kaybettiği her şeyi geri alabileceği son bir iş. Tabii mükemmel "Başlangıç"ı tamamlayabilirse. Bu sefer zihinden bir şey çalınmayacak onun yerine bir fikir yerleştirilecektir.

Başlangıç - Inception Fragmanı


Burada listemizin sonuna gelirken hepinize keyifli seyirler dileriz.

Son olarak sizin de listemizde yer verdiğimiz aksiyon filmleri haricinde önerdiğiniz filmler varsa bize yorumlar bölümünden lütfen iletin.

Bir başka film önerileri listemizde görüşmek dileğiyle...


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
bilim kurgu bilim kurgu filmleri film imdb en iyi filmler en çok beğenilen filmler unutulmaz filmler efsane filmler film önerileri tavsiye filmler