En iyi, en komik yerli (Türk) komedi filmlerini listeledik


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Kahkahalarınıza uyanan komşularınızın kapınıza polisle dayanacağı IMDb puanı yüksek, en çok izlenen, en beğenilen, en komik, en başarılı yerli (Türk) komedi filmlerini sizler için listeledik.

Yerli komedi filmleri söz konusu olduğunda filmlerle ilgimiz olsun olmasın internette araştırmaya gerek bile duymadan hemen hemen hepimiz rahatlıkla 5-10 civarı yerli komedi filmi sayabiliriz.

Gelgelelim yerli komedi film önerileri şeklinde bir liste hazırlayacak olursak aklımıza ilk gelenlerden ziyade daha çok genel film izleme zevklerine hitap edecek bir liste hazırlamamız gerekirdi.

Hal böyleyken işbu listeyi hazırlarken IMDb puanı, gişe rakamları gibi bazı kriterleri de göz ardı etmek olmazdı.

Bu sebepledir ki IMDb puanı en yüksek, gişe rekorlarını altüst etmiş, en çok beğenilen, en komik Türk komedi filmlerinden oluşan listemizi sizler için büyük bir özenle hazırladık.

İzleyenleri 2 saat boyunca neşe ile dolduran, kahkahalara boğan, eğlendiren, hatta eğlendirirken bile düşündüren yerli komedi filmleri... 

En başarılı yazarların eserlerinden senaryolaştırılan eski Türk komedi filmlerinden, Türk insanının kıvrak zekasını konu edinen filmlere kadar senelerdir dönüp dolaşıp tekrar tekrar izlemekten bıkmadığımız filmler bunlar.

Her sahnesini ezberlemiş olsak da her izleyişte ilk kez izler gibi kahkahalara boğulduğumuz o unutulmaz efsane filmler...

Günümüz Türk sinemacılığının temel taşlarını oluşturan önemli eserler de diyebiliriz bu filmler için.

Güldüren, güldürdüğü kadar öğreten ve düşündüren yerli komedi filmleri, seyircisi üzerinde de geleceğe umutla bakma yönünde olumlu bir etki bıraktığını ve toplum psikolojisi üzerinde kayda değer optimum bir refleks katmanı oluşturduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor elbette.

Eğer siz de yerli yapım komedi filmlerine ilgi duyup boş vakitlerinizi kahkahalarla geçirmek, monoton giden hayatınıza renk katmak isterseniz yapmanız gereken tek şey koltuğa kurulup, ekran karşısına geçip sizin için hazırladığımız listedeki filmleri izlemek! 

İşte bu harika!

Önceki film öneri listelerimizde yaptığımız gibi bu kez sondan geriye doğru herhangi bir sıralama veya numaralandırma yapmadık. Sebebi ise IMDb puanı çok yüksek olan bazı filmlerin gişede aynı olumlu havayı yakalayamamış ya da tam tersi ifadeyle gişe rekorlarını altüst etmiş bazı filmlerin IMDb puanı olarak sınıfta kalmış olmaları. 

Bu yüzden filmlerin hayranları, sevenleri ve takipçilerinin de filmler üzerindeki hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak karışık bir şekilde listelemeye karar verdik.

Şimdi gelelim en komik, en başarılı yerli (Türk) komedi filmleri listemizi paylaşmaya...

İşte Bildirio Sinema Ekibi'nin sizler için listelediği ve kahkahalarınıza uyanan komşularınızın kapınıza polisle dayanacağı en iyi en komik yerli (Türk) komedi filmleri...Ölümlü Dünya (2017)

Konusu: Tarihi Anadolu Tat Lokantası’nı işleten aile, ayrıca kiralık katildir. Aile üyelerinin kişisel özellikleri ve bir arada geçirdiği zaman pek çok espri içeriyor. Bir organize ekip için çalışan aile, yolun sonuna gelmiştir.

Oyuncular: Ahmet Mümtaz Taylan, Alper Kul, Sarp Apak

IMDb Puanı: 7.7

Süre: 1 Saat 47 dakika


Cinayet Süsü (2019)

Konusu: Yeni bir Ali Atay filmi. Gizemli bir cinayeti çözmeye çalışan cinayet büro ekibinin yaşadıklarını konu alan film, harika şakalar barındırıyor. Filmin sonu da izleyenleri şaşırtacak.

Oyuncular: Uğur Yücel, Binnur Kaya, Cengiz Bozkurt

IMDb Puanı: 6.7

Süre: 1 Saat 50 dakika


Organize İşler: Sazan Sarmalı

Konusu: Organize İşler filminin devamı olan Sazan Sarmalı, yeni oyuncularla tekrar vizyonda. Usta oyuncuların bulunduğu filmde ailenin kızı her ne kadar suçlardan uzak durmak istese de, kendisini bir salmanın içerisinde buluyor.

Oyuncular: Yılmaz Erdoğan, Kıvanç Tatlıtuğ, Ezgi Mola

IMDb Puanı: 6

Süre: 2 Saat 1 dakika


Vizontele (2001)

Konusu: Van’ın henüz televizyonu görmemiş bir ilçesine 1974 yılında televizyonun gelmesini konu alan film hem güldürüp hem düşündüren bir yapım. Çoğunluğu BKM oyuncularından oluşan kadrosu ve Yılmaz Erdoğan’ın yönetmenliğiyle de ilgi çeken film, her şeyin en son ulaştığı köy halkının televizyona dair hayalleri, beklentileri ve bulduklarını işliyor.

Oyuncular: Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Altan Erkekli

IMDb Puanı: 8.0

Süre: 1 Saat 50 dakika


Hokkabaz (2006)

Konusu: Hayatlarını hokkabazlık yaparak kazanan iki arkadaş olan İskender ve Maradona, İstanbul’da başlarını belaya sokmakta erken davranırlar. Şehirden uzaklaşmaları gerekince turneye gitmeye karar veren bu ikili, İskender’in babasının da dahil olmasıyla Anadolu şehirlerinde gösteriler yapmayı denerler. Sait’in oğluyla ilişkisinin pek de sıcak olmadığı ortaya çıktığında olaylar da karışır.

Oyuncular: Cem Yılmaz, Mazhar Alanson, Özlem Tekin

IMDb Puanı: 7.4

Süre: 2 saat 2 dakika


Aykut Enişte

Konusu: Dükkanının soyulmasıyla başlayan heyecanlı hayat, birçok komik olayı beraberinde getiriyor. Kahkahalarla izleyeceğiniz bir Türk filmi.

Oyuncular: Cem Gelinoğlu, Melis Babadağ, Ege Kökenli

IMDb Puanı: 7.1

Süre: 1 saat 55 dakika


Organize İşler (2005)

Konusu: Hem yönetmenliğini hem de senaristliğini Yılmaz Erdoğan’ın yaptığı film seyirciyi araba hırsızlığıyla yolunu bulan bir çetenin yaşadıklarına götürüyor. Çetenin ele başı kendini kurtarmak için sığındığı evde intihar etmek üzere olan birine denk gelir. Ardından kendini sorumlu hissederek bu kişinin yaşama tutunmasını sağlamak için hırsızlık işine çekmesini anlatan film Türk sinemasının en güldüren yapımlarından biri olarak sayılıyor.

Oyuncular: Yılmaz Erdoğan, Tolga Çevik, Cem Yılmaz

IMDb Puanı: 7.4

Süre: 1 saat 46 dakika


Şekerpare (1983)

Konusu: Türk sinemasının en ünlü komedi ustalarından olan İlyas Salman ve Şener Şen’i birleştiren film, seyirciyi güldürmekteki başarısıyla yıllardır alkışlanmaya devam ediyor. Baş komiser Ziver ile yardımcısı Hurşit, Galata’nın tüm haracını toplayan iki komiser. Dürüstlüğün kimsenin işine gelmemesi sebebiyle  İstanbul’a sürgüne yollanan Bekçi Cumali, Ziver’in gerçek yüzünü fark edemeyerek ona saygı duyar. Ziver, daha da ileri gidip hamile bıraktığı evlatlığını evlendirmek için Cumali’yi seçince işler karışır.

Oyuncular: İlyas Salman, Şener Şen, Yaprak Özdemiroğlu

IMDb Puanı: 8.1

Süre: 1 saat 30 dakika


Eyvah Eyvah (2010)

Konusu: Düğünlerde klarnet çalarak geçimini sağlayan Hüseyin, Çanakkale Geyikli’de ninesi ve dedesiyle yaşamaktadır. Rutin hayatı kasabanın sağlık ocağına atanan Müjgan hemşirenin gelişiyle değişir çünkü Hüseyin bu güzel kadına ilk görüşte aşık olur. Müjgan ile arkadaşlığı ilerletip işleri yoluna koymuşken bir sebeple İstanbul’a giden Hüseyin orada da sahne sanatçısı Firuzan ile tanışır. Bu iki kadınla tanışması hayatının tüm gidişatını değiştirecek, maceranın dozu giderek artacaktır.

Oyuncular: Demet Akbağ, Ata Demirer, Özge Borak

IMDb Puanı: 7.1

Süre: 1 saat 44 dakika


Yahşi Batı (2009)

Konusu: Cem Yılmaz’ın en başarılı filmlerinden biri olan Yahşi Batı izleyiciyi seneler öncesine götürüyor. Padişahlık döneminde özel görevle Amerika’ya gönderilen iki Osmanlı memuru Aziz ve Lemi Beyler bu uzun yolculuğa çıktıkları trende yanlarında taşıdıkları elması da güvende tutmak zorundadırlar. Fakat elması treni durdurup soygun yapan haydutlara kaptırırlar. Sonrasında hem kaptırdıkları elması geri alabilmek hem de para kazanmak için vahşi batının popüler işlerinden biri olan ödül avcılığına girişirler.

Oyuncular: Cem Yılmaz, Ozan Güven, Demet Evgar

IMDb Puanı: 7.4

Süre: 1 saat 52 dakika


Köyden İndim Şehre (1974)

Konusu: Kayseri'de köyde yaşayan Saffet, Himmet, Hayret ve Gayret birbirine bağlı dört kardeştir. Bir gün bir harita bularak define arama işine girerler. İstanbul’a gidip orada yaptıkları aramadan sonuç alamayınca köye geri dönen kardeşler, kendi tarlalarında çokça altın bulurlar. Altını el altından paraya çevirmek için bu sefer de Ankara’ya giden dörtlünün başına neler geleceğini kahkahalar izleyeceksiniz.

Oyuncular: Kemal Sunal, Meral Zeren, Zeki Alasya

IMDb Puanı: 8.3

Süre: 1 saat 17 dakika


Propaganda (1999)

Konusu: Gümrük Muhafaza Müdürü Mehdi doğup büyüdüğü kasabaya atanır.  Bu film, çocukluk arkadaşı ve ailesiyle aralarından geçen sınır çiti sebebiyle bölünen yaşamlar ve dramatik hikayelerin hem güldüren hem de düşündüren öyküsünü anlatıyor. 1948 yılında geçen hikaye birlikte yaşamaya alışık bir toplumun aralarından geçen çite teslim olmamalarını ve dostluk bağlarını keyifli bir dilde seyirciye sunuyor.

Oyuncular: Metin Akpınar, Kemal Sunal, Meltem Cumbul

IMDb Puanı: 7.1

Süre: 2 saat


Neredesin Firuze (2004)

Konusu: Başarısız müzik yapımcıları Hayri ve Orhan, son bir gayretle Ferhat isimli bir sanatçıya kaset yapmaya niyetlenirler. Bu sayede bütün borçlarını kapatacaklarını düşünen ikili sonunda bu işin olacağına ikna olmuşlardır. Firuze ismindeki zengin bir kadının da yatırım yapacağı bu iş için ilk iş görüntülerine ve imajlarına bir çeki düzen vermeleri gerekmektedir. İkili bu sefer nihayet başarılı olabilecek midir?

Oyuncular: Haluk Bilginer, Özcan Deniz, Demet Akbağ

IMDb Puanı: 7.3

Süre: 2 saat 8 dakika


G.O.R.A (2004)

Konusu: Senaryosunu Cem Yılmaz’ın yazdığı filmi Ömer Faruk Sorak yönetiyor. Turistik bir kentte ticaret yapmakta olan Arif, uzaylılar tarafından kaçırılır. G.O.R.A adlı gezegene götürülen Arif, bu gezegenden kurtulmak için gezegeni kontrol altında tutan komutan Logar’la mücadele etmek zorundadır. İşin içine kralın kızına aşık olmak da karışınca Arif’in mücadelesi bambaşka yerlere gidecektir.

Oyuncular: Cem Yılmaz, Özge Özberk, Ozan Güven

IMDb Puanı: 8.0

Süre: 2 saat 7 dakika


Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? (2006)

Konusu: 14. yüzyıl Bursa’sında inşaat işçisi olarak çalışan Karagöz ve Hacivat, neşeleriyle sevilen iki karakter olarak karşımıza çıkıyor. Bu komik yanları sayesinde bir anda popüler olan ikili şehir sosyetesinin de eğlencesi olmaya başlar. Sözünü sakınmadan mizah yapan ikilinin bu popülerlikleri sayesinde kazandıkları şeyler kaybettiklerini geçebilecek midir?

Oyuncular: Haluk Bilginer, Şebnem Dönmez, Beyazıt Öztürk

IMDb Puanı: 7.5

Süre: 2 saat 15 dakika


Neşeli Günler (1978)

Konusu: Geçim kaynağı turşu yapımı olan bir alenin turşuyu limonla mı yoksa sirkeyle mi kurmak gerektiğine dair tartışması ailede ayrılık yaşatacaktır. Yeşilçam’ın en sevilen filmlerinden biri olan Neşeli Günler, sıcacık hikayesi ve komedi ustalarından oluşan kadrosuyla yılların eskitemediği isimlerin başında geliyor. Bir anda ikiye bölünen aile birbirinden habersiz seneler geçirir. Zamanla büyüyen çocuklar anne ve babalarını birleştirmek için ellerinden geleni yapmaya çalışır. 6 Çocuklu ailenin seneler süren kavgası bitecek mi?

Oyuncular: Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda

IMDb Puanı: 8.8

Süre: 1 saat 32 dakika


Hükümet Kadın (2013)

Konusu: Tam 8 çocuk annesi olan Xate Midyat Belediye Başkanı’nın eşidir. Okuma yazması dahi olmayan Xate, yaşanan olaylar sonunda Belediye Başkanı seçilir. Hiç iş tecrübesi olmayan bir ev kadınından Belediye Başkanı olur mu diye düşünürken bütün ipleri eline alan Xate, tüm sorunlara kadınca çözümler bularak büyük beğeni toplar. Hükümet Kadın ismiyle anılan Xate, sadece başkanlığı değil insanların kadına bakış açısını da değiştirmeyi başaracaktır.

Oyuncular: Demet Akbağ, Sermiyan Midyat, Mahir İpek

IMDb Puanı: 6.6

Süre: 1 saat 39 dakika


Pardon (2005)

Konusu: Geç yaşlarında askerlik yapan ve üniforma fobisi olan İbrahim, resmi üniformalı biriyle karşılaşıp kaçtığı için en yakın arkadaşları Aydın ve Muzaffer ile birlikte hapse atılır. Herhangi bir suç işlemeseler de hayatlarının 6,5 yılını içeride geçiren üçlü nihayet hapisten çıkarlar. Fakat dışarıda kalan yaşantılarını bıraktıkları gibi bulamayacaklardır. Ferhan Şensoy’un gerçek bir olaydan yola çıkarak yazdığı film siyasi komedi türünün güzel örneklerinden biri olarak izleyiciden büyük beğeni topluyor.

Oyuncular: Ferhan Şensoy, Rasim Öztekin, Ali Çatalbaş

IMDb Puanı: 8.2

Süre: 1 saat 34 dakika


Recep İvedik (2008)

Konusu: Antalyalı turizmci Muhsin Bey’in sokakta düşürdüğü cüzdanı kapkaççının elinden zorlukla kurtaran Recep İvedik, cüzdanı sahibine vermek için Antalya’nın yolunu tutar. Bu sırada çocukluk aşkıyla karşılaşan genç adam kendisini hatırlamayan Sibel’in kalbini yeniden kazanabilmek için tüm gayretiyle uğraşacaktır. Bir not; Şahan Gökbakar’ın Recep İvedik tiplemesi bu filmde o kadar sevildi ki ardından sonuncusu 2019 yılında olmak üzere 5 tane daha devam filmi çekildi.

Oyuncular: Şahan Gökbakar, Fatma Toptaş, Tuluğ Çizgen

IMDb Puanı: 4.6

Süre: 1 saat 30 dakika


Sakar Şakir (1977)

Konusu: Sakarlığı dillere destan bir adam olan Şakir, İstanbul’da yaşayan zengin amcası vefat edince büyük bir mirasa konar. Şakir haberi alır almaz İstanbul’a gider. Hiç para alamayan diğer akrabalar ile Şakir arasında büyük bir kargaşa başlar. Ailenin kalanı mirası alabilmek için Şakir’den kurtulmaya çalışırlar. Şakir, kendisi için yapılan tuzaklardan kurtulmayı başarıp mirası alabilecek midir?

Oyuncular: Kemal Sunal, Adile Naşit, Ali Şen

IMDb Puanı: 8.1

Süre: 1 saat 21 dakika


Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1975)

Konusu: Rıfat Ilgaz’ın çok beğenilen kitabından senaryolaştırılan Hababam Sınıfı serisinin en sevilen filmi olan Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Ertem Eğilmez tarafından yönetiliyor. Özel Çamlıca Lisesi’nin bir türlü yola gelmeyen haylaz öğrencilerinden oluşan Hababam Sınıfı sahte diplomalar yüzünden Mahmut Hoca’ya yakalanınca yeniden sınıfta kalmışlardır. Yıllar içinde büyüyen öğrencilerden Ferit, baba olmuş ve bebeğe bakacak kimseyi bulamayınca okula getirmek zorunda kalmıştır. Mahmut Hoca’ya yakalanmadan bu seneyi de bitirmeyi ve nihayet mezun olmayı başarabilecekler midir?

Oyuncular: Kemal Sunal, Münir Özkul, Tarık Akan, Şener Şen, Halit Akçatepe, Semra Özdamar

IMDb Puanı: 9.0

Süre: 1 saat 31 dakika


En iyi, en komik yerli (Türk) komedi filmleri listemiz şimdilik bu kadar.

Son olarak bu harika filmleri Google Play Movies, Netflix ya da Prime Video gibi dijital film izleme platformları aracılığıyla abonelik ya da satın alma kiralama gibi seçeneklerle izleyebilmenizin mümkün olduğunu da hatırlatmış olalım. Bir başka film önerileri listemizde görüşünceye kadar esen kalın.

Keyifli seyirler dileriz.


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
komedi komedi filmleri yerli komedi Türk komedi film imdb en iyi filmler en çok beğenilen filmler unutulmaz filmler efsane filmler film önerileri