Dünyada en çok konuşulan diller


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Dünyada en çok konuşulan 10 dili araştırdık ve sizler için bir araya getirdik. Siz de dünyada en çok konuşulan dilleri merak ediyor ve öğrenmek istiyorsanız buyrun haberimize...

Dilbilimcilerin yaptığı araştırmalar ve paylaştıkları bilgilere göre 2021 yılı itibariyle dünyada aktif olarak 3000'in üzerinde dil konuşuluyor.

Bu binlerce dil çoğunlukla dünya üzerinde bilinen ülkelerde konuşuluyor. Aynı zamanda küçük bölgelerde ve kabilelerde de konuşulan pek çok dil var.

Binlerce dilin konuşulduğu 2021 yılında en çok konuşulan 10 dili araştırdık ve sizler için listeledik.

UNESCO'nun yapmış olduğu araştırmaların verilerini baz oluşturduğumuz bu haberde dünyada en çok konuşulan 10 aktif dili bir araya getirdik. 


Dil, tüm insanlarla iletişim kurmamızı ve kendimizi ifade etmemizi sağlayan canlı bir araçtır. Evde, okulda, sokakta, çarşıda, iş yerinde ve her yerde dille yaşıyoruz.

Her birey konuştuğu dili doğduğu andan itibaren hazır halde bulur. 

Doğuştan dil bilinmese de bebekliğin ilk aylarında ağlamalarla, taklitlerle ve hareketlerle yavaş yavaş dile ulaşmaya çalışırız. Çocuk içinde yaşadığı ülkenin dilini kademe kademde duyarak ve konuşarak özümser.

Belli seslerin insanlar arasında ortak bir anlam kazanarak kavramlara karşılık gelmesi aslında dilin oluşumudur.

Bu kavramların kullanışları da belli değerler yüklenerek dilin kuralları oluşturulur.

Bu kavramlar zaman içinde korunarak ve konuşularak kuşaktan kuşağa aktarılır. İnsan dil ile düşünür. 

Dilin gelişmesi düşünmeyi geliştirir. Düşünce dil olmaksızın ilerleyemez. Çeşitli medeniyetlerin oluşmasını sağlayan düşünce, gelişmesini dil ile sağlar.


İngilizce dünyanın pek çok yerinde konuşulduğu için dünyada en çok konuşulan dilin İngilizce olduğu kanısı yanlıştır.

Dünyada en çok konuşulan diller sıralamasında İngilizce 2.sırada yer alıyor. Zirve Çinceye ait.

Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan Çin, bu sayede de dünyada en çok konuşulan dilin ülkesi oluyor.

Çin alfabesinin karakteristik bir yapısı vardır ve öğrenilmesi zor dillerden biri Çincedir.

Çincede her kelime için bir karakter bulunur. Doğuşundan itibaren Çince konuşan birinin ortalama 6000 karakter bildiği araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Zirveyi nüfusunun da etkisiyle Çince dilinin aldığı ikincilikte ise İspnyolca dilinin bulunduğu listenin geri kalanında hangi sürpriz diller var?

Hazırsanız sondan geriye doğru saymaya başlayalım.


Dünyada en çok konuşulan diller


İşte 2021 dünyada en çok konuşulan diller sıralaması:

10. Fransızca

Yapısı itibariyle en romantik dil olarak ünlenmiş Fransızca dili dünya üzerinde yaklaşık 128 milyon kişi tarafından ana dili olarak konuşuluyor ve bu rakam her yıl sürekli artmaya devam ediyor. Fransızca dilinin ana vatanı Fransa'da dahil olmak üzere 30'dan fazla ülkede ise Fransızca resmi dil konumunda.


9. Japonca

Nüfus açısından ön sıralarda gelen ülkeler arasında olması sebebi ile Japonca, günümüzde yaklaşık 130 milyon kişinin anadili konumunda ve 2 milyon kişinin de ikinci dili olmak üzere toplam 132 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.


8. Rusça

Birleşmiş Milletler'in 6 resmi dilinden biri olan Rusça Hint-Avrupa, Slav dil ailelerindendir. Özellikle Rusya başta olmak üzere Ukrayna, Kazakistan, Belarus yani Avrasya çevresinde yaygın olarak konuşulmaktadır. Rusça konuşan sayısı 162 milyon üzeri olduğu tahmin edilmektedir.


7. Portekizce

Nüfus ve coğrafya açısından küçük bir konumda olan Portekiz'in tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Günümüzde Portekizce konuşan ülkeler arasında Brezilya, Venezuela, Angola, Macau gibi nüfus olarak büyük ülkeler olduğunu düşünürsek Portekizcenin neden en çok konuşulan diller arasında olduğunu anlamak hiç de zor olmasa gerek. Portekizce konuşanların ortalama sayısı ise yaklaşık 200 milyon.


6. Bengalce

Nüfusu 200 milyona yaklaşan ve hızlı bir şekilde artmaya devam eden ülkelerden biri olan Bangladeş Bengal dilinin yani Bengalcenin en fazla konuşulduğu ülkelerden biri. Bangladeş yüksek nüfus popülasyonuna sahip bir ülke olunca, haliyle Bengalce de en çok konuşulan dillerden biri oluyor. Bengalce konuşanların toplam sayısı ise 211 milyon civarı.


5. Arapça

Afroasya dilleri ailesinin Sami koluna ait bir dil olarak kabul edilen Arapça dili aynı zamanda Birleşmiş Milletler'in 6 resmi dilinden biridir. Arap ülkeleri başta olmak üzere toplamda 22 ülkede resmi dil olarak konuşulmaktadır. Arapça konuşan kişi sayısı ise yaklaşık 246 milyon.


4. Urduca

Hint-Avrupa dil ailesinden olan Urduca dilini kullanan ülkeler arasında Pakistan ve Hindistan başı çekiyor. Urduca dili konuşanların sayısının ise 400 milyon civarı olduğu tahmin edilmektedir. 


3. İngilizce

Kökeni 5. yüzyıla kadar dayanın oldukça köklü bir dil olan İngilizce dili günümüzde iletişim için en sık kullanılan popüler dillerden biri olmuştur. İngilizce konuşulan ülkeler arasında anavatanı İngiltere olmak üzere, Amerika Birleşik Devletleri, İrlanda, Kanada, Avustralya gibi pek çok büyük ülkeyi sayabilmek mümkün. Günümüzde 508 milyondan fazla konuşanın olduğu tahmin edilen İngilizce dili aynı zamanda Birleşmiş Milletler'in 6 resmi dilinden biridir.


2. İspanyolca

İspanyolca ya da diğer bir deyişle Kastilya dili, Romen dil ailesinden gelen dillerden biridir. İspanyolca dilinin kökeni ise İspanya'nın tarihi Kastilya bölgesine kadar dayanmaktadır. Sadece ana dili olarak 480 milyona yakın kişinin konuştuğu İspanyolca, yabancı dil olarak konuşanların da eklenmesi ile toplam konuşan sayısının 550 milyon civarı olduğu söylenebilir. Ayrıca Birleşmiş Milletler'in 6 resmi dilinden biridir.


1. Mandarin

Ve geldik dünyada en çok konuşulan diller listesi geri sayımında zirvedeki isme. Mandarin dili ya da diğer adıyla Beifanghua dili Çincenin en çok konuşulan dilidir. Mandarin denmesinin sebebi ise Kuzey Çin'de konuşulan tüm lehçelerin Mandarin altında sınıflandırılmış olmasından dolayıdır. Hem ana dili hem yabancı dil olarak konuşanlar dahil toplamda 1 milyar 151 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Ayrıca Birleşmiş Milletler'in kabul ettiği 6 resmi dilden de biridir.


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
dil ingilizce çince ispanyolca