Dünya rekortmeni otizmli genç Max Park'ın ilginç başarı hikayesi


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Otizmli genç Max Park'ın bir gün evde tek başına oynarken bulduğu rubik küpten dünya rekortmenliğine kadar uzanan ve göz yaşlarınızı tutamayacağınız başarı hikayesine tanık olun.

Max Park kimdir?

Max Park isimli genç rekortmen 2011 yılında ABD'nin California eyaletinde dünyaya geldi.

Max'a, henüz iki yaşındayken ağır otizm teşhisi konuldu.

Max bundan sonraki yaşamının her alanında ihtiyaçlarını giderebilmesi için ailesinden sürekli bir şekilde yardım almak zorundaydı.

Otizm teşhisi koyulduktan sonra ise hayatında pek çok zorluklarla karşı karşıya kalan Max'ın ilginç bir yeteneği olduğu o yıllarda henüz fark edilmemişti.

İnce motor becerilerini ve sosyal yaşantısını geliştirmeye çalışan Max, tüm bu sorunlardan kurtulabilmek için kendisine tuhaf bir çıkış kapısı buldu.

Bir gün evde tek başına oynarken oyuncakları arasında bulduğu renkli küçük kare kutuların birleşiminden oluşan rubik küp ile tanıştı.

Bulduğu bu rubik küp Max'ın hayatını tamamen değiştirdi. Anne ve babasının hiçbir yardımı olmadan onların ilginç ve tuhaf bakışları karşısında evde adeta harikalar yaratıyordu. 


Max Park rubik küp


Zamanla rubik küp yapımında uzmanlaşan Max, kendini daha hızlı rubik küp çözme konusunda eğitti ve bir gün dünya rekortmeni olacağından habersizdi.

Ailesine göre Max, başlarda rubik küpleri bir hobi aracı olmaktan ziyade otizmi yenebilmek adına kullanıyordu.

Ama Max bu. Durur mu yerinde! Rubik küp yapımında üstün yeteneğini fark eden ailesi Max'in bu yeteneğini daha üst düzeyde değerlendirebilmesi için harekete geçti.

10 yaşına geldiğinde bu üstün yeteneğini bir şekilde değerlendirmek isteyen Max, rubik küp yarışmalarına katılmaya başladı.

Rubik küp konusunda uzmanlaşmış olan Max kısa bir süre sonra katıldığı yarışmalarda üst üste birincilikler elde etti.


Max Park'ın kırdığı rekorlar

Park, Houston Winter 2020 ve CubingUSA Batı Şampiyonası'nda beş 5*5*5 rubik küp çözme rekorunu kırdı.

Bu rekorlar sırasıyla 34.94 saniye ve 39.65 saniye. Max Park 11 Ağustos 2012 yılından bu yana 5*5*5 rekorunu kırabilen tek kübik olarak tarihe geçti.

Aynı zamanda Max Park, üç 6*6*6 çözüm dünya rekorlarının da sahibi. Bu rekorlar da sırasıyla 1 dakika 9.51 saniye ve 1 dakika 15.90 saniyedir.

Cubing Nationals 2019 ve Houston Winter 2020'de gerçekleştirilen 7*7*7 tekli ve ortalama üç 7*7*7 rubik küp çözme yarışmalarında da dünya rekoru kırmıştır. Bu rekorlarsa 1 dakika 40.89 saniye ve 1 dakika 46.57 saniye.

Park, 3*3*3' te toplamda 2 defa ABD Ulusal Şampiyonluğu'nu elde etmiştir. Bununla beraber 4*4*4 'te 3 defa, 5*5*5'te 2 defa şampiyonluk; 6*6*6'da 2018 şampiyonluğu, 7*7*7'de 2018 şampiyonluğu ve 3*3*3'te tek elde 2 kez şampiyonluk kazanmıştır. 


Max Park'ın hayat hikayesine daha yakından tanık olmak isteyenler için, yer yer onun bu başarılarına ve hayat hikayesine de yer verilen The Speed Cubers isimli kısa bir Netflix belgeseli de mevcut.


Max Park rubik küp Netflix Belgeseli


The Speed Cubers isimli 40 dakikalık bu kısa belgeselde, Rubik Küpü çözme şampiyonları Max Park ve Feliks Zemdegs'in rekortmenliğe uzanan yolculuklarında karşılarına çıkan sıra dışı gelişmeler aktarılıyor.


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
Max Park Otizm Rubik Rubik küp ilginç haberler