Bilinçsiz ne demek? Bilinçsiz nedir?


Google News

Yayınlama: 9 ay önce

Okuma süresi: 3 dakika

Bilinçsiz kelimesinin sözlük anlamı, eş ve zıt anlamlı karşılıkları, diğer dillerdeki anlamları, Bilinçsiz hakkında örnek cümleler, atasözü ve deyimler...

Kelime: Bilinçsiz

Anlamlar:

1. Bilinci olmayan, şuursuz

Özelliği / Tipi / Türü: Sıfat

2. Kendi etkinliğini eleştirmeli bir biçimde sezmeyen, şuursuz

Özelliği / Tipi / Türü: Ruh bilimi


Bilinçsizlik, bir insanın içsel farkındalığını yitirip otomatikleşmiş bir şekilde tepki vermesi durumunu ifade eder. Adeta bir "otomatik pilota" geçme hali olarak düşünülebilir.

Şöyle düşünün: Günlük yaşamın telaşı içinde, bazen otomatik olarak rutin işler yaparız. Yolda yürürken, bir şeyler yerken veya işi sıradanlaştırdığımız anlarda zihnimiz bazen gerçekten orada değildir. İşte bu anlarda bilinçsiz bir şekilde hareket ediyoruz demektir.

Bilinçsizlik, tıpkı bir araba sürerken neredeyse rüyada gibi hissetmek gibi bir durumdur. Yolda gitmekle ilgili kararları bilinçaltımız alır, çünkü bu alışkanlık haline gelmiştir. Fakat arka planda zihinsel bir meşguliyet yoktur. Bu durum, bazen istenmeyen sonuçlara da yol açabilir. Mesela, düşünmeden söylenen bir söz veya aceleyle yapılan bir seçim.

Bilinçsizliğin farkında olmak, zihinsel meşguliyeti ve duygusal tepkileri daha iyi anlamak anlamına gelir. Kendi hareketlerinizi ve düşüncelerinizi daha bilinçli bir şekilde inceleyerek, otomatikleşmiş davranış kalıplarını fark edebilir ve istenmeyen sonuçları önleyebilirsiniz. Bilinçsizden bilinçliye geçiş, kişisel büyüme ve farkındalık yolculuğunun önemli bir adımıdır.


Bilinçsiz eş anlamlısı

Bilinçsiz hakkında eş anlamlı kelimeler

Bilinçsiz eş anlamlısı

bilinçsiz kelimesinin eş anlamlı sözcükleri : şuursuz


Bilinçsiz zıt anlamlısı

Bilinçsiz hakkında zıt (karşıt) anlamlı kelimeler

Bilinçsiz zıt anlamlısı

Bilinçsiz kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : Bilinçli!


Bilinçsiz ile ilgili 2 örnek cümle

"Bilinçsiz" kelimesini bir cümle içinde kullanmak gerekirse, aşağıdaki cümleler gerçek veya mecaz anlamı ile "Bilinçsiz" kelimesinin cümle içinde kullanımına örnek gösterilebilir.

1. İşçiler henüz bilinçsizdi

2. Bilinçsiz saldırı, saldıranı yaralar


Diğer dillerde Bilinçsiz

İngilizce: Unconscious

Spanish: Inconsciente

German: Bewusstlos

French: Inconscient

Italian: Inconscio


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Bilinçsiz B ile başlayan kelimeler Bi ile başlayan kelimeler Ne demek Sözlük Eş anlamlı kelimeler Zıt anlamlı kelimeler Atasözleri Deyimler Örnek cümleler