Belgesel izlemeyi sevenlere IMDb puanı en yüksek en iyi belgesel önerileri


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Belgesel izlemeyi seviyor ve yeni belgesel önerileri arıyorsanız tüm zamanların IMDb puanı en yüksek en iyi belgesellerini sizler için bir araya getirdik.

Belgesel izlemeyi seven ve belgesellere ilgi duyan kişilerin dünyaya ve olaylara karşı diğer insanlardan daha farklı bir bakış açısı olduğu aşikar. 

Belgeseller bize evrenin sınırsız kapılarını açar, bizi daha önce görmediğimiz yerlere götürür, hiç tanımadığımız insanlarla tanıştırır, tatmadığımız yemekleri tattırır ve belki de hiç göremeyeceğimiz hayvanların hayatını gösterir. 

Herhangi bir konu hakkında ilgi duyan ya da araştırma yapan kişilere o konu  hakkındaki birçok gerçekliği yansıtan yapıtlar belgesellerdir.

Farklı sanatsal içeriklerle izleyicisine pek çok kategori sunan belgeseller, hem eğitici hem öğretici hem de merak uyandıran eserlerdir.

Siz de hayata farklı pencerelerden bakmak istiyorsanız ve hayal dünyanızı genişletmek istiyorsanız yapmanız gereken şey bir belgesel açmak!

Belgeseller gerçek olana farklı bir biçim sunar ve bu biçimi size farklı açılardan sunar. Diğer insanlardan farklı olarak film ve dizi izlemek yerine sıkı bir belgesel tutkunuysanız tam size göre bir haberimiz var.

Belgesel dünyasının en başarılı yapıtlarını bir araya getirdik ve listeledik.

Mutlaka izlemeniz gereken bu belgeseller ufkunuzu açacak ve size farklı soluklar aldıracak.

İşte izlenmeye değer en iyi, en başarılı 10 belgesel...


10-) Sosyal İkilem - IMDb 7.7 (2020)

Sosyal İkilem

Netflix orijinal belgesellerinden biri olan Sosyal İkilem adlı belgesel sosyal medya kullanan herkesin yani hepimizin mutlaka izlemesi gereken bir belgesel.

Çünkü bir şeye saatlerinizi ve günlerinizi harcıyorsanız o şeyin çalışma prensiplerini de öğrenmeniz gerekiyor.

O kullandığınız şeyi doğru kullanmak ve 'kullanılan' olmamak için!

Hayatımızdaki her şeye sorgulayarak yaklaşmalıyız ki uyanalım ve o uyanış hepimiz için gerçekleşsin.

Eğer bunu yapabilirsek daha bilinçli yaşayabiliriz ve kullandığımız şeyi doğru bir şekilde kullanabiliriz.

Fakat bunu yapamazsak o şeyi kullanan değil o şey tarafından kullanılan oluruz. Yani ürün artık kullandığınız şey değil ürün siz olursunuz.

Belgeselin en çok üzerinde durduğu konulardan biri sosyal medya platformlarının tek amacının kullanıcı sayılarını arttırmak olduğu ve bunları yaparken de hiçbir sınır kabul etmemesi, hiçbir kuralı tanımaması.

Belgeseli izledikten sonra pek çok kez şaşıracaksınız ve birçok yeni bilgi edineceksiniz.


9-) Gıda A.Ş. - IMDb 7.8 (2018)

Gıda A.Ş. belgesel

Bu belgeselde, tükettiğimiz besinlerin üretimden soframıza kadar gelen süreç anlatılıyor.

Sağlıklıdır diye düşündüklerimizin arkasındaki gerçeklerle yüzleşmemizi sağlıyor.

Bu yapımda özellikle paketli gıdalara oldukça fazla değinilmiş. Bir yiyeceğin pakette uzun süre kalabilmesi için o ürünün neye dönüştürüldüğünü bizlere hem çok güzel hem de sarsıcı bir şekilde aktarıyor.

Gıda üretimi yapan şirketlerin çok da masum şirketler olmadığını ve bu şirketlerin gıda maddeleri üzerinde nasıl oynadıklarını anlatıyor.

Ülkemizde çok sevdiğimiz ve sıkça tükettiğimiz etin incelendiği bölümü izledikten sonra et konusunda fikirleriniz değişebilir. Bu belgeseli izledikten sonra yediğiniz her şeyi sorgulamaya başlayacaksınız.


8-) Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates IMDb 7.9 (2019)

Inside Bill's Brain


Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates, Davis Guggenheim'ın yapımcısı ve yönetmeni olduğu 2019 yılı yapımı olan üç bölümden oluşan bir belgesel dizisi. Inside Bill's Brain belgesel dizisinin konusu ise, Microsoft'un sahibi ve eski CEO'su Bill Gates'in beynine yolculuk odağında onunla ve yakınlarıyla yapılan çeşitli röportajlar. Bu harika belgesel dizisini Netflix üzerinden izleyebilmeniz mümkün.7-) İnancın Hikayesi - IMDb 7.9 (2016)

İnancın Hikayesi


Hemen hemen herkesin beyaz perdeden tanıdığı Morgan Freeman, gün içinde hepimizin aklına gelen ve sormak istediğini inançlara dair sorulara cevap bulmak için dünyanın dört bir tarafına yolculuğa çıkıyor ve bu yolculuğu toplam 3 sezon 15 bölümden oluşan dünyanı tüm inançlarını inceleyen bir belgeselle bize sunuyor.


Dünyada insanlar neye inanıyor, hangi düşünceyle inanıyor ve bu farklı inançlara sahip insanların düşünceleri neler?


Bunları öğrenerek kendi inanç dünyamız için de çok önemli. Belgeselden birçok şey çıkarabilirsiniz.


Bu belgeselden sonra 'inanlar' adında bir araştırma yaptığınızda önünüze çok büyük sayılar çıkacak. Çünkü dünyanın %90'ı bir şeye öyle ya da böyle inanıyor gözüküyor.

Fakat belgeseli izledikten sonra, farklı insanların inançlarını öğrendikten sonra şunu fark edeceksiniz: İnsanlar aslında inanç adı altında bir kültür yaratıyorlar ve bu kültürü yaşıyorlar.


Morgan Freeman'ın duraklarından biri de Türkiye. Dünyadaki insanların neye inandıklarına, neden inandıklarına, hangi psikolojiyle inandıklarına ilgi duyuyorsanız bu belgeseli mutlaka izlemelisiniz.6-) Ahtapottan Öğrendiklerim - IMDb 8.2 (2020)

Ahtapottan Öğrendiklerim


Ahtapot'tan Öğrendiklerim ya da orjinal ismiyle My Octopus Teacher, yönetmenliğini Pippa Ehrlich ve James Reed'in üstlendiği, Craig Foster'ın yapımcı ve aynı zamanda da oğlu ile birlikte oyuncu koltuğunda oturduğu ve Güney Afrika'nın yosun ormanında vahşi bir ahtapotla sıra dışı bir ilişki kurarken geçirdiği 365 günü kayda alan, 2020 yapımı bir Netflix Orijinal belgeselidir. Belgesel aynı zamanda En İyi Belgesel Film Oscar'ına da aday.5-) Seaspiracy - IMDb 8.3 (2021)

Seaspiracy belgesel


Seaspiracy, İngiliz film yapımcısı Ali Tabrizi'nin yapım ve yönetmenliğini üstlendiği ve aynı zamanda oynadığı, günümüzde balıkçılığın doğa ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerini konu alan 2021 yapımı belgesel filmdir. Konusuna gelecek olursak özetle okyanuslardaki doğal hayata büyük bir hayranlık besleyen bir film yapımcısı, insanların balıklara ve diğer tüm deniz canlılarına verdiği zararı araştırırken global boyutlara ulaşan korkunç bir yolsuzluğu ortaya çıkarıyor.4-) İnsan - IMDb 8.7 (2015)

İnsan belgeseli


60'dan fazla ülkede 2000'den fazla insanla yapılmış bu röportajlardan bazen çok renkli bazen de hüzünlü olayları görsel bir şölenle anlatan bir belgesel.


Yapım size insana dair sorular soruyor: İnsan nedir, nasıl yaşar, nasıl sever, nasıl hüzünlenir, nasıl inanır... Yani insana insanı insanla anlatıyor.


Müzikleri ayrı görselleri ayrı güzel bir belgesel. Ama en önemlisi noktası bazen hüzünlü bazen renkli olan hikayeler...


Giydiklerimiz, yediklerimiz, renklerimiz, inançlarımız... Bunların hepsi farklı farklı. Ama sevmek, aşık olmak, hüzünlenmek, mutlu olmak hepimizde aynı. Bu belgesel de içinizi sıkacak hikayelerde göreceksiniz. Ama bu sıkılmaktan da kaçmamak gerekiyor. Her hikayede olayların eğlenceli taraflarına kaçtık ve bunları görmeye alıştık.


Eğer ki bir şey bizi gerçeğe götürüyorsa ve bize gerçeği gösteriyorsa neden sıkılmaktan kaçalım?


Gerçekler bazen acıdır. Bu hikayeler hem elimizdekilerin değerini bilmeyi hatırlatır hem de başkalarına merhem olmayı öğretir. Dünyayı daha iyi bir yere dönüştürmeye sıkılsak da gerçeği görerek başlayabiliriz.3-) Sıra Dışı Bir Kaya - IMDB 8.8 (2018)

Sıra Dışı Bir Kaya


Bu belgesel National Geographic yapımı ve toplamda 10 bölümden oluşuyor.


Belgeseli izlerken zamanı yavaşlatmak isteyebilirsiniz. Will Smith'in anlatımıyla muhteşem görsellerle muhteşem bir hikaye anlatıcılığıyla tanışıyorsunuz.


Belgeselin ismi olan sıra dışı kaya nedir? Dünya! Evet sıra dışı kayadan kastedilen aslında dünya.

Nedir bu kayayı diğer kayalardan farklı kılan şey? Peki ya insan dünya üzerindeki doğal felaketlere rağmen mi

yaşar yoksa doğal felaketlerin sayesinde mi yaşar?


Belgesel bize uzay, dünya, yaşam ve tüm bunların birbiriyle nasıl bağlantılı olduğunu ve nasıl ahenk içinde yaşadıklarını anlatıyor. Bu anlatımı da sinematografiyi bir nevi arşa çıkararak yapıyor.

Bizden size bir tavsiye: Eğer kendinizi ödüllendirmek istiyorsanız bu belgeseli izlemek kendinize verebileceğiniz en güzel hediyelerden biri.2-) Gezegenimiz - IMDb 9.3 (2019)

Gezegenimiz belgeseli


Hayvanların muhteşem dünyasını anlatan 8 bölümlük bir belgesel. Bu belgeseli izlerken pek çok kez şu soruyu soracaksınız: Bu hakikaten gerçek mi?


Minicik hayvanların karşı cinsi etkilemek için yaptıklarını şaşkınlıkla izleyeceksiniz.


Müzikleri, çekim kalitesi, görselleri ve şiirsel anlatımıyla izlerken çok keyif alacağınız bir belgesel. YouTube'den ücretsiz olarak Türkçe altyazılı olarak rahatça izleyebilirsiniz. Belgesel Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ile beraber çekilmiş.

Bu belgeseli hiç vakit kaybetmeden izlemelisiniz!1-) Cosmos: Bir Uzay Serüveni IMDb 9.3 (2014)

Cosmos: Bir Uzay Serüveni


Bu listemizi hazırlarken eğer herkesin sevebileceği bir belgesel önerisi yapacak olsak hangisi olurdu diye düşündük ve Cosmos belgeselini seçtik. Bu belgeseli belki de birçok kişi izlemiştir. Ancak en iyi belgeseller listesini hazırladığımızda olmazsa olmaz diyeceğimiz bu belgeseli eklemezsek olmaz dedik. Bu nedenle de en iyi belgeseller listesinin zirvesine bu belgeseli koyduk. Pek çok belgesel severin şiddetle tavsiye ettiği bu belgeseli mutlaka izlemelisiniz.


Bu belgesel iki sezondan oluşuyor ve her sezonunda 13 bölüm var. 26 bölümden oluşan bu belgeselin her bölümü yaklaşık 45-50 dakika kadar sürüyor. Bu belgeseli günde 4-5 bölüm izlemektense hafta 1 ya da iki bölümünü izlemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü her bölümünün özümseyerek izlenmesi gereken bir belgesel olduğu şüphesiz.


Bu belgeseli izledikten sonra daha önce bu kadar iyisini izlemedim diyeceğinize eminiz. Peki bu belgeselde ne var? Zaman, uzay, evren, karadelikler, bilim, bilim insanları, dünya, icatlar, değişimler... Bunların hepsi bu belgeselde anlatılıyor.


Bu belgesel sayesinde her alanda genel kültürünüzü geliştirebilme şansınız var. Aynı zamanda belgeseli izlerken bir görsel şölenin içinde bulacaksınız kendinizi.


Bu başarılı görsel tekniklerin yanında sanatsal bakış, hikayeyi aktarma ve olayları birbirine bağlama neredeyse kusursuza yakın. Üstelik belgeselin Türkçe dublajını da değerli sanatçımız Haluk Bilginer yapıyor.


Her bölümde farklı bir konu anlatılıyor. Bazı bölümlerde de fikirler ve varsayımlar üzerinden olaylar anlatılıyor.

Bu belgeseli izledikten sonra artık hayata çok daha farklı bakacaksınız!Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
belgesel en iyi belgeseller belgesel önerileri film dizi imdb