Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Bağışıklık sistemi nasıl korunur?


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Sağlık Bakanlığının da dikkatle üzerinde durduğu konulardan biri olan bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Bağışıklık sistemini güçlendirecek yiyecekler ve içecekler nelerdir?

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Bağışıklık sistemi nasıl korunur?

Coronavirüs salgınından bu yana koca bir yıl geçti. Hala devam eden salgın nedeniyle hepimizin bildiği üzere Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilmişti.

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan bu virüs salgını sebebiyle kendimizi ve sevdiklerimizi koruyabilmenin yollarını arar olduk.

Virüsten korunabilmenin ilk yolu vücudunuzu mikropla mücadeleye hazırlamak yani bağışıklık sisteminizi korumak ve güçlendirmek!

Peki Sağlık Bakanlığının da dikkatle üzerinde durduğu konulardan biri olan bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?

Öncelikle sağlıklı yaşamaya önceki dönemlerden daha çok dikkat etmeniz gereken bir süreçte olduğunuzu unutmayın. Daha dikkatli beslenmeli, düzenli uyumalı ve düzenli olarak spor yapmaya özen gösterilmeli ve bağışıklık sitemini güçlendirici besinler tüketilmelidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için günde en az 3 litre de su içmeyi unutmayın.


Bağışıklık sistemi nedir?


Bağışıklık sistemini güçlendiren besinleri anlatmadan önce uzmanların ve özellikle Sağlık Bakanlığı'nın sürekli dikkat çektiği bağışıklık sisteminin nedir onu açıklayalım.

Bağışıklık sistemi, vücudunuzdaki organlar, dokulardan, hücrelerden ve proteinlerden oluşur. Saydığımız bu faktörler hastalığa ve virüslere neden olan patojenlerle savaşmak için çalışır. Bağışıklık sistemi saydığımız bu patojenlerin tespiti halinde tepki verir. Bağışıklık sistemi patojenlere yapışan ve onu öldüre antikorlar üretir .Belirli yiyecekleri beslenmenize dahil etmek ve günlük rutinlerinizde yediklerinize dikkat etmek bağışıklık sisteminin antikor üretimini arttırır.


Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?

Bağışıklık sistemi, vücuttaki diğer tüm sistemlerle bağlantılı olarak çalışır. Bu sebeple sadece beslenmeye dikkat etmenin yetmeyeceği de aşikardır.

Beslenmeye dikkat etmekle beraber hijyen ve tüm sağlık önerilerine de uymaya çalışmalısınız.


Peki hangi önerilere dikkat etmek bağışıklık sistemini güçlendirmenize yardımcı olur?

-Doğru el yıkamak ve ağız hijyenine dikkat etmek

-Alkol kullanmamak veya kullanımına dikkat etmek 

-Sigara kullanmamak 

-Sağlıklı kiloyu kontrol etmek

-Düzenli spor yapmak

-Vücudunuzun ihtiyacı kadar yeterli saat uyumak 

-Stresten uzak durmak 


Bağışıklık sistemi doğal yollarla nasıl güçlenir?

Bağışıklık sistemi kısaca bir canlının vücudundaki olası hastalık ve mikroplara karşı direnç gösteren sistemdir.

Bademcikler, lenf bezleri ,timus, dalak, karaciğer ve kemik iliği bu sistemin başlıca organlarıdır. Herhangi bir ilaç takviyesi almadan güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak ve bu sistemi korumak elbette mümkün.

Beslenmenizde meyve ve sebzeye ağırlık vermeye başlayın. Aynı zamanda bitkisel çaylar tüketmek de bağışıklık sisteminizi korumak için size yardımcı olacaktır.

Tüm bu takviyelerin haricinde doğal ve bitkisel yollarla yapabileceğiniz karışımlar ve çaylar hem sizi hastalık ve virüslerden koruyacak hem de ilaç yerine lezzetli karışımlar hayatınızda artık önemli bir yer alacak.


Zayıf bağışıklık sistemi, bağışıklık sistemi neden zayıflar?

Sağlıklı bir bağışıklık sisteminde dengeli ve yeterli beslenmek çok önemlidir. Çinko, demir, selenyum, bakır, folik asit ve A,B6,C,E vücuttaki eksikliği bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur.

Bu eksikliği dengeli ve yeterli beslenmeyle kapatmaya çalışmak yeterli olmayabilir. Günümüz koşullarında en doğal sebzeye, meyveye ulaşmak eskiye nazaran daha zorlaşmış durumda. Yediğine, içtiğine özen gösteren kişilerin akıllarında bile hep aynı sorunun olduğu kuşkusuz: Bu yediklerim organik mi?

Bu meyve ya da sebzelerde hormon var mıdır? Bu sorularla vitamin eksiliğinizi giderebilmek de işinizi iyice zorlaştırabilir.

Sizin için bağışıklık sistemini doğal ve bitkisel yollarla destekleyebileceğiniz bağışıklık sistemini güçlendirecek yiyecek ve içecekleri bu yazımızda derledik.


Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir? Bağışıklık sistemini güçlendirecek içecekler nelerdir?

Yaban mersini:

Yaban mersini, bir kişinin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahip olan antosiyanin üretir.

Bu antosiyaninlerin, solunum yolunun bağışıklık savunma sisteminde önemli bir rol oynadığı belirlenmiştir. 

Araştırmacılar, antosiyanin açısından zengin yiyeceklerle beslenenlerin , üst solunum yolu enfeksiyonu veya soğuk algınlığı gibi hastalıklara daha az yakalandığını belirtti.


Bitter çikolata:

Bitter çikolata, lezzetinin yanı sıra vücuda yararı olan  maddeler ve antioksidanlar içerir. 

Antioksidanlar vücudu serbest radikal denen zararlı atıklardan korur.

Serbest radikaller vücudun hücrelerine zarar verici etkide bulunur ve hücreleri tahrip eder. Bu serbest radikaller çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olur.

Sayısız faydalarına rağmen, bitter çikolata kalori ve doymuş yağ bakımından yüksektir.

Bu nedenle bitter çikolata tercih edilirken az miktarda tüketilmesine dikkat edilmelidir.


Zerdeçal:

Zerdeçal, birçok insanın yemek pişirirken  kullandığı, sarı rengiyle bilinen yemeklere lezzet katan ve çok faydalı bir baharattır.

Zerdeçal, içerdiği kurkumin adlı bileşen ile antioksidan etkilere sahiptir.

Bu sebeple, zerdeçal tüketmek bir kişinin bağışıklık sistemini güçlendirir. Zerdeçal tüketirken kurkumin etkinliğini artırmak için karabiber ve zeytinyağı da kullanmaya özen gösterin.


Brokoli:

Brokoli zengin bir C vitamini deposudur.

Ayrıca güçlü antioksidanlar içerir. Bu sebeplerden dolayı, bağışıklık sistemi güçlendirmek ve korumak için yemek rutinlerinize eklemek faydalı olacaktır. Brokoli haşlayıp salatalara ekleneceği gibi çorba olarak da tüketilebilir.

Hazırlayacağınız brokoli çorbasının içerisine çeşitli baharatlar kullanmak veya krema eklemek, çocukların da brokoliyi sevmesine yardımcı olacaktır.


Tatlı patatesler:

Patates ülkemizde bolca yetişen ve çok tüketilen besin kaynağıdır. Ancak tatlı patates tezgahlarda pek bulunmaz. 

Özellikle büyük fonksiyonlu marketlerden alınabilen 1 orta boy tatlı patates, kişinin A vitamini ihtiyacının %120'sini ve günlük C vitamini ihtiyacının %30'unu karşılar. 

Tatlı patates ne kadar turuncu olursa o kadar faydalıdır. İçerdiği besin ve vitaminler cildinizin sağlığı açısından da çok önemlidir.Ispanak

Ispanak; C vitamini, E vitamini dahil olmak üzere birçok temel besin ve antioksidan içerdiğinden bağışıklık sistemi güçlendirmede çok önemli bir besindir. 

Bunun haricinde ıspanak içerdiği besinlerle hücre bölünmesine ve tahrip olan hücrelerin onarılmasında büyük rol oynar.


Zencefil:

Zencefil çoğunlukla yemeklerde baharat olarak tüketilebilir ya da çay olarak içilebilir. 

Zencefilin hastalıkları önlemeye yardımcı olan antioksidatif özelliklere sahip olduğunu da belirtmekte fayda var. 


Sarımsak:

Sarımsak, soğuk algınlığı ve diğer hastalıkların önlenmesi için çok güçlü bir besindir. 

Sarımsak takviyeleri almanın soğuk algınlığı riskini azalttığı da herkes tarafından bilinir. 

Lezzetli olması nedeniyle yemeklere kolayca eklenebilecek ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yardımcı olacak bir besindir.


Yeşil çay:

Yeşil çay sadece az miktarda kafein içerir, bu nedenle siyah çay veya kahve yerine tüketebileceğiniz sağlıklı bir bitkisel içecektir. 

Yaban mersini gibi yeşil çay da, soğuk algınlığı riskini azaltabilen vitaminler içerir. 

Dahası yeşil çay içmek iyi kolesterolü artırır, kötü kolesterolü ve toplam kolesterolü azaltır.


Kefir:

Kefir, sağlık için çok faydalı olan canlı bakteriler probiyotikler içeren fermente bir içecektir.  

Düzenli kefir tüketiminin bakteriyle savaşma, enfeksiyonu azaltma, antioksidanları arttırma gibi  durumlara yardımcı olabileceğini de bilinir.

Günümüzde probiyotiklerin bağırsak sağlığını ve dolayısıyla bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve koruduğu da herkes tarafından bilinir.


Badem:

Badem E vitamini bakımından oldukça zengin bir besindir. 

Ayrıca manganez, magnezyum ve lif açısından da oldukça önemlidir. Küçük bir avuç  badem, bağışıklık sistemini destekleyecek olan sağlıklı bir kuruyemiştir.


Portakal ve asitli meyveler:

Portakal, mandalina, greyfurt, kivi gibi asitli meyveler; bilinen en zengin C vitamini kaynaklarıdır.

C vitaminin soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalıklarıyla nasıl mücadele ettiği gerçeği de herkesçe bilinir. 

Bununla beraber, soğuk algınlıklarında vücuttaki C vitamini miktarının yüksek ölçüde azaldığı gözlendiği için C vitaminin bu virüs ve mikroplarla savaşmada önemli bir rolü olduğu düşünülmektedir. Sonuç olarak C vitamini bağışıklık sisteminin bir numaralı yardımcısıdır.
Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
Bağışıklık Bağışıklık sistemi