Alinur Aktaş kimdir, nereli, kaç yaşında, ne iş yapar?


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Türk siyasetinin önde gelen isimlerinden biri olan Alinur Aktaş'ın mesleki kariyeri ve hayatı hakkında merak edilen tüm detayları sizler için derledik.Alinur Aktaş kimdir?

Alinur Aktaş 1970 senesinde Bursa'nın İnegöl ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bursa'da tamamladı. Alinur Aktaş, Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi alanında yüksek lisansını yapmıştır.


Alinur Aktaş mesleki kariyeri

Asıl mesleği serbest muhasebeci ve mali müşavirlik olan Aktaş, mobilya sektöründe uzun süre üst düzey yöneticilik yapmıştır. Ardından ticari hayatına ortakları ile birlikte kurduğu mobilya firmasıyla başlamıştır. Aktif ticaret hayatına inşaat-yapı malzeme sektöründe çalıştırdığı şirketinde devam etmektedir.


Alinur Aktaş siyasi kariyeri

2002 senesinde Ak Parti kurucu yönetim kurulu üyesi olarak siyasete girmiştir. 2004 senesindeki yerel seçimlerde İnegöl Belediye Başkanı olmuştur. Ekonomi, ticaret, turizm, sanayi, eğitim, spor, alt ve üst yapı  projeleri ve marka şehir stratejisiyle 3 dönem boyunca belediye başkanlığı görevini sürdürdü. Çeşitli kategorilerde yaptığı projelerle birçok kez ‘Yılın Belediye Başkanı’ unvanını kazandı. 2 Kasım 2017 yılında Büyükşehir meclisinde yapılan olağanüstü oturumdan çıkan kararla Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine başlamıştır. 31 Mart 2019 yılındaki yerel seçimde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilmiştir. 18 Haziran 2019 yılında Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin (SKB) 31. Meclis Olağan Toplantısı’nda bu topluluğun dördüncü başkanı seçildi.


Alinur Aktaş özel hayatı

Aktaş, İngilizce ve Arapçayı iyi derecede bilmektedir. Alinur Aktaş evlidir ve 2 çocuğu vardır. 


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
Alinur Aktaş kim kimdir Bursa İnegöl