Ali Aydın kimdir, nereli, kaç yaşında, mesleği ve hayatı...


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Yargı ve adalet temelli birçok farklı görevde bulunmuş olan Ali Aydın'ın mesleki kariyeri ve hayatı hakkında merak edilen tüm detayları sizler için derledik.

Ali Aydın Kimdir?

Ali Aydın, 1965 senesinde Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesinin Ovakent Kasabası'nda dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğretimini bitirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni  1990 senesinde tamamlamıştır.

Ali Aydın mesleki kariyeri

Eğitim döneminde gazete muhabirliği, dergicilik faaliyetleri yapmış olan Aydın; avukatlık mesleğinin yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetlerde yapmış ve insan hakları alanlarında görevlerde bulunmuştur. Avukatlık meslek sorunlarının tespit ve çözümleri ile baroların duyarlılığının artırılmasını amaçlayan pek çok projeyi gerçekleştirmiştir. 1991 senesinde ant içerek Ankara’da serbest avukatlık yapmaya başlamış ve 1993 senesinden itibaren mesleğini Kayseri’de yapmıştır. Mesleki faaliyetlerinin yanı sıra gençlik üzerine çalışmalara katılmıştır. Vakıf ve yurt faaliyetleriyle beraber insan hakları alanında da çalışmaları mevcuttur. Mazlumder üyesidir. Mazlumder de Kayseri Şube Başkanlığı, MYK üyeliği ve genel başkan yardımcılığı görevlerini yapmıştır.

2008 tarihinde yapılan seçimlerde Kayseri Barosu Başkanlığına seçildi. 2010 tarihinde HSYK üyeliğine seçilinceye kadar yürüttüğü bu görev süresince, avukatlık meslek sorunları başta olmak üzere yargının genel sorunları üzerine bir çok mesleki ve bilimsel toplantılar düzenlemenin yanı sıra yargı sorunlarının gündeme getirilmesi, Anadolu Baroları platformu oluşturulması, TBB, Anayasa Mahkemesi üyelik seçimleri vb konularda çalışmalar yaptı. Anadolu Baroları ve Kayseri Barosu olarak Adalet Bakanlığı'nın birçok organizasyonuna iştirak etti. Yargı sorunlarının çözümüne katkı sağlamaya çalıştı. Yargı ve daha özelde avukatlık meslek sorunlarının çözümü amacı ile yurt içi ve yurt dışı bir çok inceleme, araştırma ve çalıştaylara katıldı. Yargı sorunlarına ilişkin tespit ve çözüm önerileri üzerine yaptığı çalışmalar, Anadolu EKB Vakfı tarafından ayrıca rapor haline getirilmiştir. Adalet Bakanlığı Yeni Avukatlık Kanun Bilim Komisyonu çalışmalarına katıldı. HSYK görevi sonrasında halen Ankara Barosu’na bağlı olarak serbest avukatlık mesleğini yürütmektedir. Temel insan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü, adalet ve özgürlük; avukatlık mesleğimin yanında en önemli ilgi alanlarıdır.

13 Aralık 2019 yılında Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun kurmuş olduğu Gelecek Partisi'nin Kurucular Kurulu Üyesi olup Adalet Politikaları Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

Ali Aydın özel hayatı

Hafta sonları bahçede vakit geçirmek, seyahat etmek ve fotoğraf çekmek hobileri arasındadır. Üç çocuğu olan Ali Aydın'ın eşi öğretmendir.Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
ali aydın kim kimdir gelecek partisi