Abdullah Güzeldülger kimdir, nereli, hayatı ve biyografisi hakkında en çok merak edilenler...


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Abdullah Güzeldülger hakkında en çok merak edilen sorular, mesleki ve siyasi hayatı konusunda en son haberler ve sıcak gelişmeler haberimizde...


Abdullah Güzeldülger Kimdir?

Abdullah Güzeldülger ismi finans sektöründe parlamış öne çıkan isimlerinden biri olmuştur. Bunun yanısıra parti kuruculuğu görevinde de bulunmuş ve uzun yıllar finans sektöründe görev aldıktan sonra siyasete atılmıştır. 

Abdullah Güzeldülger Nereli?

Abdullah Güzeldülger, 1967 yılında Konya'nın Bozkır adlı ilçesinde doğdu. Çocukluğunun büyük bir kısmı burada geçmiş ve ilköğretim hayatını burada tamamlamıştır.

Abdullah Güzeldülger İş ve Mesleki Hayatı

1987 tarihinde Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü'nü tamamladı. Kariyerine Ziraat Bankası Genel Müdürlük Kurumsal Krediler Müdürlüğünde uzman yardımcı olarak bankacılık sektöründe başladı. Meslek hayatı da bu sayede finans sektöründe gelişti. 

Garanti Bankası bünyesinde müfettiş, şube müdürü, bölge müdürü departmanlarında, Arap Türk Bankası'nda genel müdür yardımcısı departmanında görevler yaptı.

2012-2017 tarihleri arasında TMSF dahilinde Finansman ve Tahsilat Daire Başkanlıkları, Türk Ticaret Bankası Genel Müdürlüğü,  Digitürk İcra Kurulu Üyeliği ile beraber Katarlı BEİN Sports' a platformun satış sürecini, FETÖ ile irtibatlı Bank Asya Katılım Bankası’na el koyma ve yönetme sürecinde CEO ve YKB Vekilliği görevlerini, aynı zamanda yine kamu adına kayyumluk sıfatıyla Boydak Holding yönetim kurulu başkanlığı gibi çeşitli görevlerde bulundu.

Özel sektörde kazandığı tecrübe ve birikimini kamuya yönelik birçok faaliyetlerde kullandı.

Tasfiye halindeki Türk Ticaret Bankasını tasfiyeden çıkarttı ve böylelikle tekrardan banka faaliyet izni alınmış oldu. Bankanın kuruluş tarihi 1913 yılı olup, asıl adı ise Adapazarı İslam Ticaret Bankası'dır. 

Söz konusu bu banka aynı zamanda Türkiye'nin ilk İslami Banka deneyimidir.

Abdullah Güzeldülger Sebahattin Zaim Üniversitesi ile beraber bu konu üzerinde çeşitli projeler yaptı ve Türkiye’de Katılım Bankacılığı konusunda yeni bir döneme adım atılmış oldu.

Güzeldülger aynı zamanda TMSF adına Arap Türk Bankası'na satıştan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevlerde bulundu.

Bankanın dönemin piyasa şartlarında faaliyet gösteremediğini gören Güzeldülger, hem müşteri çeşitliliğini arttırmaya çalışmış hem de fiyatlamaları piyasa ile dengeli halde tutmak için finans sektöründeki deneyimleri doğrultusunda çalışmalarda bulunmuştur.

Digitürk, Çukurova grubunun borçları sebebiyle TMSF yönetimine geçtiğinde, bu kurumun da başına getirilmiş ve yöneticilik görevini ifa etmiştir. 

Bununla beraber TFF, UEFA, EUROLİG gibi kurumlarla,  film, dizi, belgesel gibi içerik üreten yapım şirketleri ile proje üretme ve geliştirme alanlarında birlikte çalışmıştır.

Güzeldülger bunun yanısıra Boydak Holding'te de Yönetim Kurulu Başkanı olarak yaklaşık 9 ay kadar görev yapmıştır. 

Abdullah Güzeldülger Siyasi Kariyeri

13 Aralık 2019 yılında Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek Partisi’nin kurucularından biridir.

Abdullah Güzeldülger Özel Hayatı

Güzeldülger profesyonel iş hayatının haricinde edebiyatla uğraşmakta ve edebi eserler kaleme almaktadır.

Vefat eden abisinin adı olan Mehmed Arif mahlası ile yazmış olduğu Yüzleşi ve Sensizliğimle Söyleşirken Kendimle adlı iki adet şiir kitabı bulunmaktadır.

Futbol, yüzmek ve doğa hobileri arasındadır.

Abdullah Güzeldülger evli ve iki çocuk babasıdır.Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
abdullah güzeldülger abdullah güzeldülger kimdir abdullah güzeldülger nereli abdullah güzeldülger hayatı abdullah güzeldülger biyografi Gelecek Partisi