Zonguldak’ta maden ocağında patlama... Yaralılar var... 3 madenci kayıp...


Google News

Yayınlama: 5 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Zonguldak Kilimli maden ocağında patlama...  3 madenci kayıp... 5 ağır yaralı maden işçisi hastaneye kaldırıldı...

Zonguldak Kilimli’ye bağlı olan Çamlık Mahallesi Dağ Yolu Sokağı civarında özel bir maden ocağı işletmesinde metan gazı sıkışması sebebi ile patlama meydana geldi.

Madenin ruhsatsız olduğu ortaya çıktı

Son gelen bilgilere göre İ.A'ya ait olduğu öne sürülen maden ocağının ruhsatsız olduğu anlaşıldı. 

Patlamada yaralanan işçiler Evren Cinemre ve Adem Alibaş iş arkadaşları tarafından kendi çabalarıyla kurtarıldı. Ocakta mahsur kalan maden işçileri Kenan Çavuş, Hasan Gençtürk ve Uğur Göktaş'ı kurtarma çalışmaları sürüyor.

Elim hadisenin yaşandığı maden ocağına gelen Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ekipleri de arama kurtarma çalışmalarına destek veriyor.

5 ağır yaralı maden işçisi hastaneye kaldırıldı

Bedenlerinde derin yanıklar oluşan ve patlamanın yaşandığı maden ocağından çıkartıldıktan sonra Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesine sevk edilen Evren Cinemre ve Adem Alibaş'ın hayati tehlikesinin ciddiyeni koruduğu belirtildi.

Bununla birlikte, arama kurtarma çalışmalarına dahil olan aynı maden ocağında çalışan 5 işçi ise içerideki yoğun gazdan etkilendi. İşçiler sağlık ekipleri tarafından aynı hastaneye kaldırılarak müşahede altına alındı.

Olay bölgesine intikal eden Vali Erdoğan Bektaş, Vali Yardımcısı Nevzat Taşdan, İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Kurmay Albay Gökhan İnan, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal ile İlçe Emniyet Müdürü Ömer Seyfi Paça, yapılan kurtarma çalışmalarını yerinde izledi ve yaşanan olayla ilgili bilgi aldı.

Patlamayı öğrenen maden işçilerinin yakınları olayın yaşandığı maden ocağına gelerek yakını olduğu işçileri bulmaya ve olayla ilgili bilgi almaya çalıştı.

Vali Bektaş: "Hayatlarından umudumuz yok!"

Vali Erdoğan Bektaş, gazetecilere verdiği demeçte, maden ocağında acı bir hadise yaşandığını belirtti.

İçeride halen 3 madencinin bulunduğunu aktaran Bektaş, "Maden kazaları olmaya devam ediyor. Detayı bilmiyoruz. 3 arkadaşımızı kurtarma çalışmaları sürüyor. Arkadaşlarımız havalandıracaklar ve işçileri alacaklar. İşçilere ulaşıldı, görüldü. Bize ifade edilen bu. Hayatlarından umudumuz yok. Patlamayla alakalı tetkik yapılıyor. Önceliğimiz oradan 3 arkadaşımızı kurtarmaya çalışacağız. Sonra gereği yapılacak."  şeklinde konuştu.

Vali Bektaş yaptığı açıklama sonrasında madenci yakınlarıyla bir araya geldi.

 


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Zonguldak Maden Ocağı Patlama