Yeşilırmak'ta toplu balık ölümlerinin gizemi


Google News

Yayınlama: 5 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Çevre ve şehircilik Bakanı Murat Kurum, kent merkezinden geçen Yeşilırmak'ta toplu balık ölümlerinin gizemi ile ilgili bölgede temaslarda bulundu.

Çevre ve şehircilik Bakanı Murat Kurum, Amasya Valiliği ziyareti sonrası,  kent merkezinden geçen Yeşilırmak'ta toplu balık ölümlerinin meydana geldiği alanda  temaslarda bulundu.

Murat Kurum, gazetecilere  verdiği demeçte, yaşanan balık ölümleri ile ilgili Yeşilırmak güzergahında Bakanlığın  tüm birimlerinin  bütün denetimlerini yaptığını  belirtti.

Toplu balık ölümlerinin  mutlak sonuçlarının kısa bir sürede için anlaşılacağını  da vurgulayan Kurum, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 "Nehirde olması gereken oksijen miktarı ki balıkların yaşaması için 5 miligram/litre saniye olan oksijen miktarının balıkların  yaşamını yitirdiği gün itibarıyla 1 miligram seviyesine düştüğü, olması gereken su debisinin de 20 metreküp/saniye olduğu gözlenmiş. Tabi alınan balık numuneleri Ankara'ya gönderildi. Biz de  gezgin mobil laboratuvarımızla numuneleri aldık. Balıkların  vefat sebebi  akım düşüklüğü ve oksijen miktarının azalmasından kaynaklı. Bu laboratuvar neticeleri sonucunda kirliliğe  neden olan etkeni inşallah tespit etmiş olacağız."

Bakan Kurum, şu  lahza için Yeşilırmak Nehri'nde hiçbir  sorun olmadığına işaret ederek, "Debi 30 metreküp/saniye şeklinde,  gene oksijen miktarı da 5 miligram/saniye olarak tespit edildi. Dolayısıyla şu  lahza balıklarımızı  veyahut çevreyi tehdit edecek hiçbir  mesele,  sorun yok. Kirliliğe  neden olan işletme var ise de bunun tespiti neticesinde gerekli cezai işlemi uygulayacağımızı da sizler  vasıtası ile  açıklamak istiyorum."  açıklamasını yaptı.

Pet şişe ve karton kapların toplatılması konusu

Pet ve metal şişe ile karton kapların toplatılmasına  dair de yeni bir uygulama getirildiğine dikkati çeken Murat Kurum,  şunları  belirtti:

"Komisyonumuzdan ve genel kurulumuzdan geçti. Aslında daha önce de 2006 yılında böyle bir uygulama vardı. Bu ürünleri piyasaya sürenler bunları toplamak için Bakanlığımızın belirlediği kuruluşlara bir  değer veriyorlardı  fakat bu sistem tam anlamıyla işlemiyordu. Biz de bunun işlemediğini görüp yeni bir  tertip yaptık. Bu düzenleme ile  beraber bu ürünleri piyasaya süren firmalar ürün başına belli bir  değer ödeyecekler ve bu  değer de bu atıkların geri toplanması için şehirlerimizde harcanacaktır, olayın özü budur."

 


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Çevre ve şehircilik Bakanı Murat Kurum Yeşilırmak balık kirlilik Doğa