Her gece yatmadan önce mutlaka okunması gereken dualar


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Geceleri yatağa girmeden ve uykuya dalmadan önce büyük din alimleri tarafından okunması tavsiye edilen bu duaları mutlaka okuyun.

Hem rahat hem huzurlu bir uyku uyabilmek hem de kişiyi uyku halindeyken kötülüklerden koruması için eski din alimleri tarafından okunması tavsiye edilen yatmadan önce okunacak dualar kulaktan kulağa, kalemden dudağa günümüze kadar gelmiştir.

İşte dini bütün bir müslümanın her gece yatmadan önce mutlaka okuması gereken o dualar ve o duaların hikayeleri. 


Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: 'Bir kimse uyuduğu zaman şeytan onun başına üç düğüm atar.

Her düğümü atarken de: Gece uzundur, mışıl mışıl uyu, der. Eğer o kimse uyanır da Allah'ı zikrederse düğümün biri çözülür. Eğer abdest alırsa bir düğüm daha çözülür. Eğer namaz kılarsa hepsi çözülür ve sabahleyin dinç ve rahat olarak kalkar. Yoksa kötü ve tembel olarak kalkar.'


Hz. Muhammed şöyle buyurmuştur: "Yatacağın vakit namaz için abdest alır gibi abdest al , sonra sağ tarafına yat ve şu duayı oku:

- Allahümme eslemtü nefsi ileyke ve veccehtü vechi ileyke ve fevvadtü emri ileyke ve elce'tü zahri ileyke rağbeten ve rahbeten ileyke la melcee vela menca minke illa ileyke. Amentü bi kitabikellezi enzelte ve binebiyyikellezi erselte.

Eğer o gece ölürsen, İslamiyet üzerine ölürsün, eğer sabaha erişirsen pek büyük bir hayır elde etmiş olursun. Bu sözleri yatarken söylediğin en son sözler olarak söyle. "


Duanın Anlamı

' Ey Allah'ım! Yüzümü Sana teslim ettim, işlerimi Sana havale ettim, Senden korkarak ve Sana rağbet ederek sırtımı Sana dayadım. Senden başka sığınacak ve Senden başka yalvarılacak yok ancak Sen varsın. İndirdiğin kitabına ve gönderdiğin Nebi'ne inandım. 


Resulullah buyurdu ki: ' Bir kimse yatacağı vakit:

- el-Hamdü lillahillezi kefani ve avani. el-Hamdü lillahillezi et' ameni ve sekani. Vel-hamdü lillahillezi menne aleyye fe efdale.

'' Bana yetecek kadar rızık veren ve bana sığınacağım bir yuva veren Allah'a hamd olsun. Beni yediren ve içeren, bana ihsan ve ikram eden Allah'a hamd olsun'' derse, bütün mahlükatın hamdi kadar Allahü Teala'ya hamd etmiş olur.'


Adem (Aleyhisselam): '' Ey Rabbim! Dünya işleri beni meşgul etmektedir. Bütün hamd ve tesbihleri içine alan öyle bir  şey öğret ki onunla Sana hamd ve tesbih edeyim'' diye niyaz etti.

Allahü Teala: '' Ey Adem! Sabah ve akşamleyin üçer defa: " el-Hamdü lillahi Rabbi'l-alemine hamden yüvafi ni'amehü ve yükafiü mezideh" dersen, bütün tesbih ve hamdle Beni anmış olursun, buyurdu.


Hz Muhammed geceleyin yatağına yattığında elini yanağına koyarak şöyle dua ederdi:

- " Bismikellahümme ahya ve emütü"

-" Allah'ım! Senin adınla ölürüm ( uyurum), dirilirim (uyanırım)'


Resulullah (s.a.v) buyurdu ki: " Sizden biriniz yatağına geldiği vakit, yatağını gömleğinin içi ile temizlesin, çünkü o kalktıktan sonra yatağına neyin girdiğini bilemez, sonra sağ tarafı üzerine yatsın, sonra da şöyle desin:

-" Bismike Rabbi vada'tü cenbi ve bike erfe' uhü ve in emsekte nefsi ferhamha ve in erselteha fahfazha bima tahfezu bihi ibadeke's- salihin."

-" Ya Rabbi! Senin adınla yanımı yere koydum, yine Senin adınla kaldırırım. Eğer ruhumu alırsan ona merhamet et. Eğer

onu (uyanmaya serbest bırakıp) salıverirsen salih kullarını sakladığın gibi onu da muhafaza et."


Hz. Muhammed şöyle buyurmuştur: " Her kim yatağına çekildiği zaman üç kere:

- " Estağfirullahellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyüme ve etübü ileyh" derse, günahları denizlerin köpükleri kadar, ağaçların yaprakları sayısınca, kum yığınlarının sayısınca ve dünya günlerinin sayısınca da olsa, mağfiret edilir."


Rivayet edildi ki: " Her kim yatmadan önce 21 Besmele derse, o gece sabaha kadar hırsızlıktan, ani ölümden ve afetlerden korunur."

Yine başka bir rivayete göre: " Kim her gece yatağa girmeden hemen önce abdest alır, kıbleye yönelir ve 33 kere ' Sübhanallah', 33 kere ' Elhamdülillah', 34 kere ' Allahü Ekber' deyip Allahü Teala'dan sıkıntsını gidermesini isterse; Allahü Teala'nın yardımıyla en kısa zamanda geçim derdinden kurtulur."Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
dua din islam müslüman