Yaralı Arnavut kadın polis Türk hekimlerine emanet


Google News

Yayınlama: 5 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Yaralı Arnavut kadın polis Türk hekimlerine emanet... Arnavutluk'un başkenti Tiran'da düzenlenen protesto sırasında çıkan arbedede yaralanan Arnavut kadın polis,  tedavi için Türkiye'ye getirildi.

Başkent Tiran'da yapımı gerçekleştirilen Büyük Çevre Yolu Projesi'ne karşı düzenlenen eylemlerde çıkan arbede sonucu ellerinden ağır yaralanan 26 yaşındaki kadın polis İna Nuka, Ankara Numune Hastanesi'nde muayene görmek üzere Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen ambulans uçağa bindirilerek Türkiye'ye nakledildi.

Arnavut kadın polis İna Nuka, Tiran Uluslararası Rahibe Teresa Havalimanı'ndan Arnavutluk İçişleri Bakanı Sander Lleshaj, Sağlık ve Sosyal Koruma Bakanı Ogerta Manastirliu ile Türkiye'nin Tiran Büyükelçiliği Müsteşarı Muammer Hakan Cengiz ve havaalanına gelen ailesi tarafından Türkiye'ye uğurlandı.

"Türkiye'ye büyük bir şükranla uğurladık"

İçişleri Bakanı Lleshaj, yaptğı açıklamada Türk hükümetinin Arnavut kadın polisin Türkiye'ye gönderilmesini çok ivedi bir vakitte ifa ettiğini belirtti.

Lleshaj, "Kendisini, çok ivedi bir biçimde Türkiye'ye nakledilmesini sağlayan Türk hükümetine büyük bir şükranla uğurladık. Tedavi sürecinin iyi geçmesini diliyorum."  şeklinde konuştu.

Bakan Lleshaj, kadın polis için iyi bir tedavi ve netice elde edileceği yönünde ümitli olduklarını anlattı.

Türkiye’nin Tiran Büyükelçiliği Müsteşarı Cengiz ise verdiği demeçti şu konuya değindi:

"Sayın Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'nın talebi üzerine Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda İna Nuka tedavisi için Türkiye'ye gitti. Türkiye'de Ankara Numune Hastanesi'nde muayene görecek. Kendisinin en kısa zamanda en iyi tedaviyi Ankara'da, Türkiye'de alarak sağlığına kavuşmasını temenni ediyoruz. Bu insani durumda dost ve kardeş Arnavut halkının elbette yanında olacaktık. Yanında olmaktan büyük sevinç duyuyoruz. Böyle zor zamanlarda her vakit bu desteği vermeye devam edeceğiz."

Tiran'da yapımı gerçekleştirilen Büyük Çevre Yolu Projesi sebebi ile evleri yıkılacak yüzlerce şahıs eylem amacıyla perşembe günü meclis binası önünde toplanmışlardı.

Eylemcilerin meclis bahçesine girmeye teşebbüş etmesi üzerine çıkan arbedede, eylemcilerin güvenlik mensuplarına sis bombası ve taş, sopa gibi türlü sert cisimler atması sonucu İna Nuka dahil 12 polis ile gösteriyi düzenleyenlerden bazıları da yaralanmıştı. Nuka'nın yaralanmasına sebep olduğu şüphesi ile 18 yaşındaki bir şahıs da yapılan tetkikler sonucu gözaltına alınmıştı.

 


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Arnavutluk Tiran Protesto arbede Arnavut Polis Muayene Türkiye