WhatsApp gizlilik sözleşmesi Türkiye'de geçerli olmayacak!


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Whatsapp uygulamasının gündem yaratan gizlilik sözleşmesi uygulaması sonrası Türkiye'deki kullanıcıların durumu netleşti. Gizlilik sözleşmesi Türkiye'de uygulanmayacak!

Whatsapp uygulamasının yürürlüğe koyacak olduğu gizlilik sözleşmesi Türkiye'de ve tüm dünyada yankı uyandırmıştı. Kullanıcıları tarafından büyük tepki toplayan bu yeni gizlilik sözleşmesi Whatsapp yetkilileri tarafından kısa süreliğine askıya alınmıştı.

15 Mayıs tarihinde resmi olarak yürürlüğe giren gizlilik sözleşmesiyle Whatsapp konusunda çıkan tartışmalar yeniden alevlendi. Whatsapp'ın yaptığı açıklamaya göre gizlilik sözleşmesini hala onaylamamış olan kullanıcıların uygulamayı kullanmaları kademeli olarak sınırlandırılacaktı.

Şubat ayında Rekabet Kurumu'nun bu uygulama ile ilgili yaptığı açıklamalar sonrasında da Türkiye'deki Whatsapp kullanıcılarının ne yapacağı belirsiz bir hal almıştı.


WhatsApp gizlilik sözleşmesi Türkiye’deki kullanıcılar için geçerli olmayacak.

Bu belirsizlik Rekabet Kurumu'nun yaptığı son açıklamayla son buldu. Rekabet Kurumu, 21 Mayıs tarihinde yaptığı açıklamayla; Whatsapp uygulamasının yürürlüğe sokmuş olduğu yeni gizlilik sözleşmesinin Türkiye kapsamında uygulanmayacağını belirtti.

Bu açıklamayla birlikte Whatsapp uygulamasını kullanan Türk vatandaşlar tabiri yerindeyse derin bir nefes aldı. Rekabet Kurumu'nun açıklamasına göre, “Alınan tedbir kararı ve yapılan incelemeler sonrasında WhatsApp tarafından veri paylaşımını içeren söz konusu güncellemenin, onaylayan kullanıcılar dâhil olmak üzere, Türkiye’deki hiçbir kullanıcı açısından yürürlüğe girmeyeceği” kesin olarak belirlendi.


Rekabet Kurumu'nun yaptığı açıklamanın tüm detayları

WhatsApp’ın, veri paylaşımını içeren kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncellenmesi ve bunların kullanıcıları tarafından onaylanmasını istemesi sonrasında 11.01.2021 tarihinde Rekabet Kurumu tarafından söz konusu güncellemeye ilişkin geçici tedbir kararı alınmıştı.

Müteakiben WhatsApp tarafından planlanan güncelleme, küresel çapta, 15 Mayıs 2021 tarihine kadar ertelenmiştir.

Rekabet Kurumu tarafından alınan tedbir kararı ve yapılan incelemeler sonrasında WhatsApp tarafından veri paylaşımını içeren söz konusu güncellemenin, onaylayan kullanıcılar dâhil olmak üzere, Türkiye’deki hiçbir kullanıcı açısından yürürlüğe girmeyeceği tarafımıza bildirilmiştir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
whatsapp