Üniversiteler ne zaman açılacak? 2021 yılı için üniversitelerde yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak?


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Binlerce üniversite öğrencisi üniversitelerin yeni dönemde açılıp açılmayacağını araştırıyor. Yeni dönemde üniversiteler açılacak mı? İşte cevaplar...

Üniversitelerin ne zaman açılacağı binlerce öğrenci tarafından merak konusu olmaya devam ediyor.

Geçen yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında ülkedeki tüm üniversitelerde online eğitime geçilmişti.

81 şehirde yüzlerce üniversite öğrencisi  okulların kademeli açılmasından sonra üniversitelerin de açılacağını ön görmüştü.

Fakat ne yazık ki üniversiteler de online eğitime devam etmişti. Son zamanlarda yine gündemde olan üniversitelerin ne zaman açılacağı konusunda yeni bir açıklamanın gelmesi öğrenciler tarafından heyecanla bekleniyor.

Peki üniversitelerde yüz yüze eğitim başlayacak mı? İşte detaylar...

Koronavirüs vaka sayılarının yükselmesiyle yeniden tedbirler sıkılaştırıldı.

Bu nedenle uzaktan eğitime devam etmek zorunda kalan üniversite öğrencileri üniversitelerin ne zaman açılacağını hemen hemen her gün araştırıyor.

Konuyla ilgili açıklama beklenirken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca üniversitelerin açılmasına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Bugün yüksek öğretim ile ilgili değerlendirmeler yaptık. Yapılan değerlendirmede uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması, teorik eğitimlere ise çevrimiçi olarak devam edilmesi konusundaki görüş birliği Yüksek Öğretim Kurumumuza iletilmiştir." şeklinde ifade etti.


Hibrit Eğitim Nedir?

Hibrit eğitim modeli, karma eğitim manasına gelir. 

Karma eğitim olarak da bilinen hibrit eğitim modeli, online eğitim modelinin ve yüz yüze eğitim modelinin bir arada yapılmasını ifade etmektedir.

Karma eğitim, online eğitim şansıyla üniversite öğrencilerinin istediği zamanda, dilediği zamanda çalışabilmesine olanak tanır. Bununla beraber öğretmen ve öğrencilerin yüz yüze eğitim şekline devam edebilmesini de sağlar.


YÖK'ten Yüz Yüze Eğitim Kararı

YÖK, uygulamalı eğitimlerin yüz yüze gerçekleşebileceğine, teorik eğitimlerin ise online olarak devam etmesine karar verdi.

YÖK'ten gelen yazılı açıklamada, "Yeni Koronavirüs Küresel Salgını dolayısıyla Mart 2020’den bu yana üniversitelerimizde eğitim ve öğretim faaliyetleri, konuya ilişkin yazılarımız uyarınca “yükseköğretim kurumlarımızın yetkili kurullarında alınan kararlar çerçevesinde” sürdürülmektedir.

Yükseköğretim Kurulu bu süreci “güçlü koordinasyon, esnek yönetim ve çerçeve kararlar” ile yönetmektedir.

 Bu yaklaşım memleketimizin bütün illerine dağılan üniversitelerimizin her birisinin farklı şartları ve imkânlarının bulunması, merkezi olarak aynı tedbirlerin ve kararların bütün üniversiteler için aynı şekilde uygulanmasının doğru olmadığı düşüncesinden kaynaklanmaktadır. 

Ayrıca; “Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci Raporu” üniversitelerimize iletilmiş, salgının bölgesel ve yerel seyrine göre farklı programlar için yapılacak olan uygulamalara yönelik hususlarda üniversitelerimize serbesti tanınmıştır.

Yine bu bağlamda özellikle uygulamalı eğitimler, staj, iş yerinde mesleki eğitim gibi hususlara da dikkat çekilmiştir. Küresel salgın sürecinde yükseköğretim kurumlarımızın tüm programlarında eğitimler genel olarak çevrimiçi yöntemlerle kesintiye maruz kalmadan devam etmektedir.

Bununla birlikte özellikle meslek yüksekokulları, sağlık programları, sanat ve tasarım programları, mühendislik ve mimarlık gibi uygulamalı eğitimleri ağırlıkta olan bölüm ve/veya programların son sınıf öğrencilerinin gerekli yeterlikleri kazanamadan mezuniyet aşamasına gelmiş olmasına ilişkin endişeler, bir müddetten beri öğrenci ve öğretim elemanları tarafından Yükseköğretim Kurulu Başkanlığımıza bildirilmektedir.

Yükseköğretim Kurulunca konunun en önemli paydaşları olan “öğretim elemanları” ile “öğrencilerimizin” de bu sürece dair görüşlerinin alınması yoluna da gidilmiştir.

Bu maksatla 1 milyon 300 yüz bin kişiye yakın katılımcıyla YÖK tarafından Türkiye’nin ulusal ölçekte en büyük anketi gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçları Sağlık Bakanlığı dahil ilgili kurumlar ile paylaşılmıştır.

Bu çerçevede özellikle mezun durumunda olan öğrencilerin yetkinliklerinin kazandırılmasında telafisi güç eksiklikler oluşabileceği düşünülerek uygulamalı ve teorik eğitimlerin sürdürülüş şekline dair Sağlık Bakanlığından görüş alınması uygun görülerek 02.02.2021 tarihinde Bakanlığa bu görüş talebi iletilmiştir.

Sağlık Bakanlığı’nın görüş talebimize dün akşam cevaben yollamış olduğu yazıda “Son 3 haftadır ülkemizde vaka sayısının yeniden artışa geçmesi daha dikkatli davranılmasını gerektirmektedir.

Yükseköğretim kurumlarında yüz yüze eğitimin mevcut şartları dışında önemli bir hareketliliğe sebep olabileceği de unutulmamalıdır” şeklinde bilgi verilerek, “Yükseköğretim kurumlarında uygulamalı eğitimlerde azami dikkat ile ve sıkı tedbirler eşliğinde yüz yüze eğitimin yapılabileceği, ancak teorik eğitimlerin mümkün olduğunca uzaktan eğitim yöntemleri kullanılarak devam ettirilmesinin uygun olacağı mütalaa edilmektedir ” şeklinde açıklama yapıldı.


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
üniversiteler ne zaman açılacak yök sağlık bakanı ösym