TV izleme oranları düşüyor... Televizyon tarih oluyor... Yeni mecra internet...


Google News

Yayınlama: 5 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Tv izleme ölçümleri ile bir çok televizyon izleme araştırması gösteriyor ki dünyada TV izleme oranları ve Türkiye'de televizyon izleme oranı gün gün azalıyor, ortalama TV izleme süresi tarihin en düşük seviyesinde...

Önce radyo şimdi de televizyon...

Bu mecralarda yayın faaliyetlerini yürüten kanallara baktığımızda reklam gelirlerindeki düşüş trendi ve TV izleme ölçümleri bize gösteriyor ki internet çağının yükselişe girmesiyle radyoda olduğu gibi televizyon da yavaş yavaş nostaljiye dönüşüyor. 

Akşamları iş veya okul dönüşü evde ailece toplanıp gözlerimizi ayırmadan birlikte izlediğimiz o sihirli kutu içindeki dünya giderek siliniyor ve TV izleme oranları da göze alındığında anlaşılan o ki çok yakında radyo ile aynı talihi paylaşacak gibi görünüyor.

Yalnız burada çok ince bir nokta var ki evde bir tek olmasından mıdır nedir radyo ve  televizyon hep birleştirici olmuştur. Anne baba çocuklar... Belki bir büyükanne ya da büyük baba... Bazen konu komşu... İşte radyo ve televizyonun böyle bir birleştirici gücü vardı hep. Herkesi bir araya toplardı.

Gelgelelim internet bir telefonda, bir tablette, dizüstü bilgisayarımızda... Yani hemen hemen elimizin uzanabileceği hemen her yerde... Fakat radyo ve televizyon gibi birleştirici olmaktan öte daha çok ayrıştıran ve aile bireylerini yalnızlığa iten bir yapıda... Belki büyükten küçüğe hemen her kesimin erişebileceği bir yerde olmasından dolayı belki de aile arasında ya da arkadaş ortamında farklılaşan zevklerimize hitap ettiği için...

Araştırma şirketlerine göre televizyonun çok az ömrü kaldı

Bir piyasa araştırma şirketi eMarketer'in yayınladığı rapora göre, ABD'de 2016'da 71,29 milyar dolara ulaşarak tarihin en yüksek seviyesine çıkan televizyon reklam satışları, 2017'de 70,22 milyar dolara gerilemiş ve bu satışlarda son 10 yılda görülen ilk azalma olmuş.

Ülkede 2017'de televizyon reklam satışları yüzde 1,5 oranında gerilerken, dijital reklam satışları ise yüzde 35 artış göstermiş.

Dijital reklam yani internet kanalları vasıtasıyla yapılan reklam satışları ise 2016'da 72,20 milyar dolara ulaşarak tarihte ilk  defa televizyon reklamlarını geçmiş. Televizyon reklam satışları 2017'de de dijital reklam satışlarının gerisinde kalarak 2017'de televizyon reklam satışları değer yitirirken, dijital reklam satışları yüzde 35 artışla 90,39 milyar dolara çıkmış görünüyor.

Araştırma şirketi eMarketer'in yayınladığı  televizyon izleme araştırması raporundan da anlıyoruz ki dijital reklam satışlarındaki artış eğiliminin 2018'de de sürdüğü, satışların  sene sonu itibariyle 107,3 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Diğer taraftan televizyon reklam satışlarının da yüzde 0,5 oranında gerilemesi ve 69,87 milyar dolara düşmesi bekleniyor.

Ülkemize baktığımızda ise Türkiye'de televizyon izleme oranı her geçen gün biraz daha azalma eğilime girdiği görülüyor.

Yeni jenerasyon artık televizyon izlemiyor

Sektör uzmanları televizyon reklam satışlarındaki düşüşün artık dönemsel dalgalanmaların çok daha ötesinde, yeni jenerasyonun geleneksel olarak gördüğü televizyon yerine, internetteki YouTube, Netflix ve Hulu gibi video dizi film izleme mecralarına yönelmesinden kaynaklanan uzun vadeli bir eğilim olduğuna vurgu yapıyor.

Yine bir izlenme oranı ölçüm firması olan Neilsen'in yayımladığı 2018 yılı ilk çeyreğine ait Total İzleyici Raporuna göz attığımızda ise, gençlerin yavaş yavaş daha az oranda ve daha az süreyle televizyon izlediğini bize gösteriyor.

Kabloyu reddedenler jenerasyonu

eMarketer verilerine tekrar dönecek olursak dünyada TV izleme oranları düşerken kablolu ve uydu televizyonu aboneliklerini iptal eden televizyon izleyici sayısı da gün geçtikçe artış göstermekte.

Diğer taraftan hayatlarında hiç kablolu veyahut uydu televizyonu aboneliği başlatmamış olan ve "kabloyu reddedenler" (cord nevers) olarak nitelenen kişi sayısı da gün be gün artıyor.

Tüm bu sonuçlar bize gösteriyor ki televizyon neresinden bakarsanız bakın izleyiciyi kendisine bağımlı kılacak tüm angajmanlarından soyutlanmış bir halde hemen her yerinden kan kaybetmeye devam ediyor.

 


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

TV Televizyon İnternet