Türkiye'nin en iyi 20 üniversitesi açıklandı!


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Üniversite sınavına sayılı günler kala binlerce öğrenci Türkiye'deki en iyi üniversiteleri araştırmaya başladı. Bu haberimizde Türkiye'nin en iyi 20 üniversitesini sizler için sıraladık...

Her yıl Türkiye'nin akademik başarılarını inceleyen ve en iyi üniversitelerin sıralamasını yapan ODTÜ University Ranking by Academic Performance Laboratuvarı, bu yılın da akademik performans olarak en başarılı üniversiteler listesini yayınladı.

Türkiye'de toplamda 166 üniversite bulunuyor. Bu 166 üniversitenin dahilinde yapılan en iyi üniversiteler sıralamasının zirvesi Hacettepe Üniversitesi'ne ait.

Hacettepe Üniversitesi'ni takip eden ikinci en iyi üniversite ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) oldu.

Yükseköğrenim eğitimi alan yaklaşık 3 milyon öğrenci var. Tüm adaylar üniversite sınavına hazırlanırken Türkiye'nin en iyi üniversitelerinde eğitim alabilmenin hayalini kuruyor.

En iyi üniversitede eğitim gören öğrencilerin gelecekteki iş hayatı ve mesleki kariyeri de buna bağlantılı olarak çok daha başarılı oluyor.

İyi bir üniversiteden diploma almak her öğrenciye pek çok şey kazandırır. Kazanılan hayat tecrübesinin yanında öğrenilen onlarca bilgi öğrencilerin bilgili ve donanımlı birer yetişkin olmasını sağlıyor. Bu sebeple en iyi üniversitede eğitim almak hayallerinize giden yolu da kısaltacaktır.

Üniversite sınavına çok az bir zaman kalmasıyla adayların üniversite araştırmaları da yoğunlaştı.

Türkiye'de 166 üniversite bulunuyor ve üniversite sayısının yüksek olması adayları tercih yapmak konusunda zorluyor.

Bildiro.com size en iyi üniversiteyi araştırabilme ve seçebilme şansını tanıyor. 

Bu haberimizde Türkiye'nin en iyi 30 üniversitesine yer verdik. Sınavdan sonra karar vermeden önce mutlaka bu haberimize göz atmalısınız!

Türkiye'de eğitim veren 166 üniversitenin 110'u devlet üniversitesiyken 56'sı da vakıf üniversitedir.

Türkiye'nin bütün üniversitelerinde farklı dallarda ve alanlarda eğitim veren yaklaşık 83 bin öğretim görevlisi bulunuyor.

2021 yılı itibariyle de Türkiye'de üniversite eğitimi alan 3 milyon civarı öğrenci bulunuyor. 2022 yılında bu öğrencilerinden biri de siz olacaksanız ve bir türlü en doğru, en iyi üniversiteyi seçemiyorsanız doğru adrestesiniz.

2020-2021 Türkiye'nin en iyi üniversiteler sıralamasında Hacettepe Üniversitesi ilk sırada bulunuyor.

Hacettepe Üniversitesi'ni ODTÜ, İTÜ, İstanbul, Koç, Gazi, Ankara, Gebze Teknik, Bilkent ve Ege üniversiteleri takip ediyor.

Geçen yıla göre en iyi 20 üniversite sıralamasını incelediğimizde akademik performansını oldukça arttıran Gazi Üniversitesi ilk 10 üniversitenin içerisinde 6.sırada bulunuyor. Bununla beraber Gebze Teknik Üniversitesi'nin de en iyi üniversiteler arasında zirveye yaklaştığı gözden kaçmıyor.


İşte Türkiye'nin en iyi 20 üniversitesi... 

1. Hacettepe Üniversitesi

8 Temmuz 1967'de, 892 sayılı kanun ile başkent Ankara'da kurulan Hacettepe Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Hacettepe Üniversitesi'nin merkez kampüsü Sıhhiye'dedir. Toplamda ise beş adet yerleşkesi bulunmaktadır. Türkiye'nin önde gelen üniversiteleri arasında daima ilk sıralarda yer almıştır.

2. Orta Doğu Teknik Üniversitesi

15 Kasım 1956'da dönemin Başbakanı olan Adnan Menderes, dönemin Karayolları Genel Müdürü olan Vecdi Diker ve bir grup akademisyen tarafından başkent Ankara'da kurulan Orta Doğu Teknik Üniversitesi bir devlet üniversitesidir.

3. İstanbul Teknik Üniversitesi

İstanbul Teknik Üniversitesi Türkiye'de üniversiteler arasında kuruluş tarihi bakımından en eski olan üniversitelerden biridir. 1773 tarihinde Mühendishane-i Bahrî-i Hümâyûn ismiyle kurulan üniversite, Osmanlı İmparatorluğu padişahlarından III. Mustafa döneminde öğrencilere mühendislik eğitimi vermek amacı ile askeri bir okul olarak kurulmuştu. 

4. İstanbul Üniversitesi

5. Koç Üniversitesi

6. Gazi Üniversitesi

7. Ankara Üniversitesi

8. Gebze Teknik Üniversitesi

9. İhsan Doğramaci Bilkent Üniversitesi

10. Ege Üniversitesi

11. Boğaziçi Üniversitesi

12. Sabancı Üniversitesi

13. Yıldız Teknik Üniversitesi

14. Atatürk Üniversitesi

15. Marmara Üniversitesi

16. İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa

17. Dokuz Eylül Üniversitesi

18. Erciyes Üniversitesi

19. Selçuk Üniversitesi

20.  Karadeniz Teknik Üniversitesi


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
üniversite en iyi üniversite yükseköğretim yok ösym