Türk Kahvesi Artık Tescilleniyor...


Google News

Yayınlama: 5 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Türk kahvesi tescil patent başvurusu ve türk kahvesi tescillendi mi kahve tarihi, nereden geldi nasıl yapılır son dakika haberleri ve tüm güncel haberler bildirio.com'da...

"Bir kahvenin kırk yıllık hatrı vardır" demiş atalarımız. Konuk ağırlama, bayramlar, eş dost sohbetleri ve kız isteme gibi özel günlerin ya da gecelerin olmazsa olması haline gelen Türk kahvesi adete bir gelenek ve kültür haline geldi.

Türk kahvesinin korunmasını ve bizden sonra da gelecek olan nesillere sağlıklı bir şekilde ulaştırılmasını amaçlayan İZTO, Türk kahvesinin tamamiyle korunması için 2012'de Türk Patent ve Marka Kurumuna tescil başvurusunda bulunmuştu.

Daha öncesinde özel bir firma tarafından yapılan bu başvuru, dosyanın iptali üzerine 26 Haziran 2018 tarihinde revize edildi.

İzmir Ticaret Odası da Türk kahvesinin tescillenmesi amacıyla Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünden akademisyenler ve kahve tarihiyle ilgilenen gönüllü araştırmacılarla birlikte çalışma yaparak dosya hazırladıklarını bildirdi.

"Çok yakında tescilleniyor"

İzmir Ticaret Odası'nda Tarımsal Hammadde Aracıları, Pamuk, Tütün ve Baharatçılar Meslek Komitesini temsilen meclis üyesi Abdurrahman Aydoğan, tescil işleminin onaylanmasının ardından Türk kahvesi ibaresini kullanmak isteyen firmaların İZTO'ya müracaat etmesi gerektiğini, tescilde belirlenen şartlarda üretim yapmalarını taahhüt etmeleri ve ardından ürünlerinde coğrafi işaret logosunu kullanabileceklerini kaydetti.

5 gram kahve şartı

Tescil başvurusunda, Türk kahvesi için Arabicca çeşidi kahvenin hafif, orta ve koyu sınıfında kavrulması gerektiği ve 24 saat boyunca bekletildikten sonra ince veya çok ince şekilde öğütülmesinin gerekli olduğu ifade edildi.

Türk kahvesinin pişirilmesi esnasında sıvı miktarı 65 ml olan bir kahve fincanına göre 5 gr kahve kullanılması gerektiğinin anlatıldığı ilgili başvuru dosyasında, şeker oranı miktarları ise acı, az şekerli, orta şekerli ve şekerli olarak sınıflandırıldı.


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Türk kahvesi Kahve Tescil Patent