Tunus'ta darbe: Başbakan görevden alındı, meclisin yetkileri donduruldu


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Tunus'ta darbe girişimi... Başbakan Hişam el-Meşişi görevden alındı ve meclisin tüm yetkileri donduruldu. Cumhurbaşkanı Kays Said, kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurdu.

Tunus'ta neler oluyor? Tunus'ta darbe mi oldu? İşte Tunus'ta an be an yaşanan sıcak gelişmeler...

Tunus'ta Başbakan Hişam el-Meşişi apar topar görevinden alındı ve parlamentonun tüm yetkileri bir sonraki emre kadar donduruldu.

Cumhurbaşkanı Kays Said ise kendi atayacağı bir başbakan ile yürütmeyi devralacağını tüm dünyaya duyurdu.

Meclis Başkanı ve Tunus Nahda Hareketi'nin lideri Gannuşi ise yaptığı açıklamada, "Bu açıkça anayasal bir darbedir. Parlamento ve hükümet görevinin başındadır" ifadelerini kullandı. 

Tunus meclisinde bulunan askerler, Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi ve beraberindeki bir grup milletvekilinin içeri girmesine izin vermedi.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, "ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü koşullar nedeniyle" Meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını belirterek, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını açıkladı.

Tunus Cumhurbaşkanlığı'nın resmi olarak yayınladığı videoda konuşma yapan Said, "Tunus'un içinde bulunduğu yağma, yangın ve durum karşısında ülkeyi kurtarmak için olağanüstü önlemler alması gerektiğini" belirterek, isim vermediği bazı grupların belirli bölgelerde iç savaş çıkarmak için para topladığı iddialarını öne sürdü.

Said  ayrıca meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını aktardı ve söz konusu kararlardan sonra bir genelge yayınlanacağını ve kararların hemen yürürlüğe gireceğini de sözlerine ekledi.


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
Tunus Darbe