Trabzon'da mutlaka gezilmesi gereken en güzel 10 yer


Google News

Yayınlama: 3 yıl önce

Son güncelleme: 3 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Karadeniz turunun ilk durağı şüphesiz Trabzon'dur. Trabzon'a gittiğinizde gezilecek yerler neresi diye düşünmenize gerek yok. Trabzon'da gezilecek en güzel yerleri sizler için listeledik.

Karadeniz’in göz bebeği, tüm dünyanın özendiği manzaraların, güzelliklerin sahibi Trabzon...

Tabiatın kucağında bulunan her tarafında yeşillik abidesi yaylalarıyla ve eşsiz tarihiyle güzel Trabzon..

Bu şehir hemen hemen herkesin hayatında gitmek istediği yerlerden biri.

Yıl boyunca bol yağış olan bir bölge olmasına rağmen her zaman turistlerin ilgi odağı olmuş bir şehri anlatmaya çalışacağız.

Trabzon, en çok da misafirperver sofraları, mimarisi ve köklü tarihiyle ilgi uyandıran miraslarıyla yeşilin her tonunu saklayan gizli bir abide adeta...

Trabzon'un yaylaları bize cennetten kapılar açar. Sağında cüretkar yeşil solunda korkusuz maviyle her insanı kucaklayan bir şehir Trabzon.

Fındığın, çayın, onlarca sebze, meyvenin en lezzetlisinin yetiştiği cömert topraklarında tabiatla baş başa unutulmaz bir tatil imkanı sunan Trabzon’da, gezmek görmek için planladığınız günler yetmeyebilir. Bildiro.com Gezi rehberi ekibi olarak Trabzon turu yapmak isteyen kişiler için Trabzon'da nereyi gezsem derdini ortadan kaldırmak amacıyla en güzel 10 yeri listeledik.


İşte Trabzon'da gezilecek en güzel 10 yer...

1- Boztepe

Trabzon Boztepe

Trabzon’u ayaklarınızın altına alıyormuşçasına seyredebileceğiniz en verimli mekan burası.

Boztepe, insana keyif veren ve huzurla harmanlayan havasıyla size benzersiz bir tecrübe sunmaya hazır.

Sevimli dükkanlarıyla ve restoranlarıyla tekrar tekrar Boztepe'ye gelmek isteyeceğinize şüphemiz yok!

Güneşin güzel yüzünü size farklı pencereden izleme şansı sağlayan Boztepe, şehir merkezine sadece 3 km uzaklıkta bulunuyor.

Coşkun Karadeniz dalgalarının sesiyle muazzam manzaranın keyfini çıkarmak da size kalıyor Hele bu manzaraya eşlik eden mis gibi kokan çayınız da varsa!

Manzara eşliğinde kahvaltı yapabileceğiniz restoranların da bulunduğu Boztepe’ye şehir merkezinden kalkan toplu taşıma araçları ile kolaylıkla gidebilirsiniz.

Boztepe'ye giderseniz semaverde çay içmeden gelmeyin!


2- Sümela Manastırı

Sümela Manastırı

Trabzon sembolü belki de Sümela Manastırı'dır. Trabzon'un Maçka ilçesinde bulunan ülkemizin en eski tarihi yapılarından biri olma özelliğini simgeleyen Sümela Manastırı 365-395 yıllarında yapılmış.

Manastırın tarihiyle ilgili pek çok hikaye olsa da en bilinen efsanesi şudur:

Atinalı iki rahip aynı gece aynı rüyayı görür ve her ikisi rüyasında Hz. Meryem ve Hz. İsa tarafından manastır yapması gerektikleri söylenir.

İki rahip birbirinden haberi olmadan yola çıkar ve rüyalarında anlatılan yere; şimdiki Sümela Manastırı’nın bulunduğu yere gelir ve rahipler karşılaşırlar. 

14. yüzyıla kadar ilk yapıldığı şekilde gelmeyi başaran ve ardından İmparator III. Aleksios tarafından restore edilen Sümela Manastırı’nın duvarlarında imparatorun resimlerine rastlama olasılığınız çok yüksek.

Maçka ilçesinde bulunan Sümela Manastırı’na şahsi aracınızla gidebileceğiniz gibi Trabzon şehir merkezinden hareket eden Maçka varışlı otobüsleri de kullanabilirsiniz. Araçtan indiğiniz yerden 300 metre kadar patika yoldan yürüyerek devam edeceğinizi de unutmadan paylaşalım.


3- Uzungöl


Türkiye’nin en güzel manzaralarından birine sahip olmasıyla ünlenen Uzungöl, aynı zamanda Trabzon’un turizm merkezi. Gölün güzelliğini keşfedebilmek için en az bir gün orada kalmalısınız.

1989 yılında Tabiat Parkı ve 2004 yılında ise Özel Çevre olarak ilan edilen Uzungöl deniz seviyesinden 1100 metre yükseklikte bulunuyor.

Doğu Karadeniz gezilerinin vazgeçilmez durağı olan Uzungöl dört mevsim yağış alıyor. 

Her yıl her mevsimde binlerce yerli ve yabancı turisti misafir ediyor.

Nisan ve Mayıs aylarında daha kalabalık olan Uzungöl, 500 metre genişliğe, 1000 metre uzunluğa ve yaklaşık 15 metre derinliğinde.

Bölgenin bitki örtüsünü yoğunlukla ladin ağaçları oluşturuyor. Uzungöl’ü bisikletle ya da yürüyerek gezebilirsiniz.


4- Peristera Manastırı (Kuştul Manastırı)

Kuştul Manastırı

Bilinen  diğer ismiyle Hızır İlyas Manastırı/Kuştul Manastırı (Peristera Manastırı), en az Vazelon Manastırı ve Sümela Manastırı kadar tarihin izlerini taşıyor.

8. yüzyılın sonlarında inşa edilen Peristera Manastırı eşsiz bir manzarayla sizleri karşılıyor.

Doğa yürüyüşü gezilerinin vazgeçilmez bölgelerinden biri olan Peristera Manastırı Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alıyor.

Tam ismi Ayios Yorgios ta Peristera olan manastıra jeep safari turları ya da araç kiralayarak gidebilirsiniz.

Buna ek olarak dilerseniz Maçka'dan kalkan minibüs ve dolmuşlarla da ulaşım sağlayabilirsiniz.


5- Kızlar Manastırı (Panagia Theoskepastos)


III. Alexios Dönemi’nden (1349-1390) bugünlere gelmiş tarihi bir eser olan Kızlar Manastırı, Boztepe topraklarında benzersiz bir görünüme sahip.

Diğer ismiyle Panagia Theoskepastos, 19.yüzyıla kadar pek çok kez restore edilmiş ve son olarak bugün ki haline gelmiştir.

Manastırın duvarlarında III. Alexios’un karısı Theodora ile annesi Eirene’nin resimleriyle karşılaşmanız muhtemel.


6- Çal Mağarası

Çal Mağarası

Dünyanın en uzun 2. mağarası olan Çal Mağarası tam tamına 8 kilometre uzunluğunda.

Trabzon şehir merkezinde mağaraya gitmek yaklaşık 1 saatinizi alıyor.

Mağara Düzköy ilçesine bağlı Çalköy Mahallesi'nde yer alıyor.

2003 tarihinden beri ziyaretçilere açılmış olan Çal Mağarası günümüzdeki görünümüne 2 aşamada ulaşmış. Mağaranın 7-8 km ilerisinde bulunan tesislerde dilerseniz konaklayabilirsiniz.

Çal Mağarası’na en kısa mesafede gitmek istiyorsanız Karadeniz sahil yolunu kullanıp Akçaabat-Söğütlü köprüsünden dönerek Düzköy yoluna girmeniz gerekiyor.

Çal Mağarası’ndaki sarkıt ve dikitleri görünce hayran kalacaksınız.

Deniz seviyesinden 1050 metre yükseklikte bulunan mağara, 1,5 metre derinliği olan deresini, şelalesini ve göletlerini ziyaret etmeden eve dönmemelisiniz!


7- Bedesten

Trabzon Bedesten

Anadolu’da ilk örnekleri 13. yüzyılda görülmüştür. Bedesten, kelime olarak kumaş, çeşitli kıymetli eşyalar, kumaş vb. satışının olduğu yerler anlamına geliyor.

Trabzon şehir merkezindeki Bedesten, Çarşı Mahallesi’nde yer alıyor. 11. yüzyılda yapılmış olan Bedesten, kapalı çarşı mimarisinin benzersiz örneklerinden.

Bedesten, her biri 28 santimetrelik kare taşlardan yapılmış. Toplamda 48 odası bulunan Bedesten’e yakın pek çok konaklama yeri de bulunuyor.

Yöresel hediyelik eşyaların satıldığı, sevimli dükkanların yanında Trabzon mutfağını tadabileceğiniz restoranlar da mevcut.


8- Santa Maria Kilisesi

Santa Maria Kilisesi

Kemerkaya Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Santa Maria Katolik Kilisesi, Sultan Abdülmecit Dönemi’nde; 1869-1874 yılları arasında inşa edilmiş.

Hristiyanlığın kutsal sembollerinden biri olma özelliğine sahip Santa Maria Kilisesi barok tarzı mimarisiyle, dikdörtgen planlı ve iki yüzeyli çatıya sahip. 

İç mekan mimarisinde barok dönemini simgeleyen fresk ve ikonaların yoğun olarak bulunduğu Santa Maria Kilisesi aslında

Vatikan sorumluluğunda ve ziyarete, ibadete açık olarak hizmet sağlıyor.


9- Hamsiköy

Hamsiköy

Adını tüm dünyaya duyuran enfes fırında sütlacı ile duyurmuş olan Hamsiköy benzersiz manzarasıyla da mutlaka gezi planınıza dahil etmeniz gereken  yerlerden.

Trabzon’da sütlacın başkenti olarak bilinen Hamsiköy, kelime olarak Arapçada “beş köy” manasına geliyor. 

Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Hamsiköy’e Maçka-Gümüşhane yolunu kullanarak gidebilirsiniz.

Birçok konaklama yerinin de bulunduğu eşsiz manzaraya sahip Hamsiköy'de doğaya tekrar aşık olabilirsiniz.

1300 metre rakımlı köyün ismini tüm duyuran sütlacını da yemeden dönmeyin!


10- Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi

Trabzon’un en sembolik yapılarından biri olan Trabzon Kalesi, şehri yukarıdan izleyebileceğiniz benzersiz bölgelerden biri.

Şehir merkezinde bulunan Trabzon Kalesi milattan sonra 5. yüzyılda inşa edilmiş.

Evliya Çelebi’nin “Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer bir derin hendeği vardır ki yetmiş yedi adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde camii, muhafazacı evleri, mahzenleri, cebehâneleri vardır.” tanımlamasıyla anlattığı Trabzon Kalesi’nin surları tarihe kafa tutarmışçasına ayakta.


Yorumlar

Yorum Yap
Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer İçerikler
Trabzon Trabzon'da gezilecek yerler Karadeniz