Tıp Bayramı ne zaman, hangi gün? Tıp Bayramı neden kutlanır?


Yayınlama: 2 yıl önce

Okuma süresi: 3 dakika

Sağlıkçıların bayramının kutlandığı bu anlamlı günde sağlık emekçilerini tebrik etmek isteyenler tıp bayramının hangi güne denk geldiğini araştırıyor. Peki tıp bayramı neden, ne zaman, hangi gün kutlanıyor? Detaylar haberimizde.

Tıp Bayramı her yıl Mart ayında kutlanmaya devam ediyor. Sağlık alanında yer alan tüm sağlıkçıların bayramının kutlandığı bu değerli günde sağlık emekçilerini kutlamak isteyenler kutlamalarını yapıyor.

Peki 2021 Yılı Tıp Bayramı Haftası Hangi Tarihe Denk Geliyor?

Her sene 14 Mart’ta coşkuyla kutlanan tıp bayramı bu sene de yine aynı günde kutlanacak. Sağlıkçılarımızın Covid-19'la mücadelede 1 seneyi bitirdikleri bu süreçte pek çok kişi bu bayramda onların gününü tebrik edecek ve kutlayacak.


Tıp Bayramı ne zaman, hangi gün?

Ülkemizde sağlıkçıların tıp bayramı, 14 Mart gününde kutlanmaktadır. Bu günün belirlenmesinin sebebi ise yurdumuzda çağdaş anlamda tıp eğitiminin başladığı günün bu tarihe denk gelmesidir. Aynı zamanda 1976 tarihinden bu güne ise 14 Mart'ı içinde bulunduran hafta Tıp Haftası olarak kabul edilir ve bütün bu hafta süresince farklı farklı kutlamalar ve etkinlikler düzenlenir.

14 Mart Tıp Bayramı 2021 Pazar gününe denk geliyor.


Ülkemizde Tıp Bayramı'nın tarihçesi

Yurdumuzda ilk cerrahhane, II. Mahmut zamanında 14 Mart 1827 tarihinde Şehzadebaşı' ndaki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire ismiyle yapılmıştır.

Tıp Bayramı neden kutlanır sorusuna cevap olarak da bu tarih ülkemizde modern tıp eğitimlerinin başlangıcı olarak kabul edilir. Bu sebeple bu okulun açılış tarihi olan 14 Mart, Tıp Bayramı olarak kabul edilir.

Ülkemizde ilk Tıp Bayramı kutlaması 14 Mart 1919 yılında İstanbul'da yapıldı. Bu kutlamada o dönem tıbbiye 3. sınıf öğrencisi olan Hikmet Boran liderliğindeki tıp okulu öğrencileri işgali protesto etmek amacıyla bir araya geldi ve bu harekete sürecin ünlü doktorları katkı sağladı.

Bu protestolar tıp mesleği üyelerinin yurdunu savunma hareketi olarak sayılmıştır.


Yorumlar

Yorum Yap

14 Mart Tıp Bayram Tıp bayramı